Nejste přihlášen/a.
Panelák bude vždy problém. Pro jakž takž zvuk bych volil alespoň tohle. Možností je ale více. Je to jedna z nich. Je tam alespoň dealay. kytary.cz/...
Dal jsem tip na přjatelný zvuk který můžete zeslabit do ticha, popřípadě přes sluchátka. Nějaký hračky fakt nebudu doporučovat. Tohle je taky na hraně ale v paneláku mít vlastně nic jiného ani nejde. Navíc pro vás to stačí. A nebo rovnou zesilovač v kytaře a do sluchátek. Zde jeden: music-city.cz/...
Tak hrát to ve vhodných sluchátkách určitě bude. Nějaké korekce to má a zvuk tak jak si to zesílíte + nastavite i na kytaře. Jen mám obavu, že baterie toho moc nevydrží, obzvláště pokud to budete honit na velkou hlasitost. Kdybyste bydlel někde poblíž Podkrkonoší směr Jičín - Nová Paka, měl bych pro vás zcela zdarma a věnoval pro sluchátkový poslech lepší řešení (nikoliv na baterky). Víc rozepisovat nebudu pokud je vaše vzdálenost velká a nevyplatí se přijet. Mám toho všeho spoustu a není to pro mne již potřebné. Jenom opravdu nic neposílám poštou a pod. PS. Nejsou to žádné staré věci ale ještě běžně v prodeji a kvalitní.
Nějak nechápu zvláštní diskusi o tom že je to v paneláku problém. Nikdo vám nemůže zakazovat hrát v paneláku jsou sice stanovený nějaký limity, ale lidi normálně trénují na hudební nástroje když cvičí třeba jako žáci... Je teda fakt, že jsem dlouho nikoho neslyšel, ale v mém dětství jsem slýchával sousedčiny housle bydlí nebo bydlela asi vpravo nahoře asi ob jedno patro nebo tak nějak. A byla to celkem pohoda. Jo může být problém pokud hraje hodně falešně, to pak může rušit. Ale já třeba hrál na akustickou poměrně hlučnou a ještě se mi nestalo že by za mnou přišel soused že mu to vadí... to spíš už pak byl problém s duševně nemocnou sestrou, ale já hrát moc neuměl tak jsem to té kytary jen zkušebně "mlátil" rukama (trsátkem).
Moc nechápu vaše řeči o výkonu, cokoliv pod 16W je zvuk určitě o ničem ale to posuzuju jen reprobedínky u PC.
Bicí jako činely a basový buben samozřejmě do paneláku těžko. Ale lidi vzpamatujte se. To by vám mohli zakazovat zpívat a to by byl halus! Hudebka je na každý ZŠ. A to že vás šikanovali během kovidu, neznamená, že byste si na to měli zvyknout! Zpěv je nutný pro udržení české lidové kultury, tradic a také dobré psychiky a nálady! Jo asi nebudete pouštět operní zpěv do vašich hlasivek, to se raději odstěhujete ale běžný zpěv nemá zas tak velkou zátěž. Jsou možnosti jak si zařídit pokoj aby se snížil efekt "reprobedny" prostě nemít poloprázdnou nebo prázdnou místnost, dát si tam koberec nebo nějaké tlumení pod koberec případně jiné dražší řešení... ale jen jako doplněk a náznak vaší dobré vůle.
Jo a my kdysi měli i pěvecké skupinky v panelákách a starších cihlových domech kde bydlí další sousedi a taky normálka a to byly skupiny před delší dobou tak doufám že se to nezměnilo. Jaké si to uděláte takové to máte! Svoje práva a své psychické zdraví si musíte udržet!
Ty limity jsou stanovené tak, že kdokoli je překročí, se už dopouští nepřiměřeného obtěžování hlukem bez jakýchkoli pochybností a měl být potrestán.
Zatímco když se k nim někdo blíží tak tak záleží na okolnostech, zda je to nepřiměřeného obtěžování hlukem, nebo jen značné obtěžování hlukem.
Hranice obtěžování je sice individuální, ale leží výrazně níž.
A narozdíl od klasických domů se v panelácích většinou všechno hrozně nese. Takže slyším, když si sousedi z druhé strany chodby pustí televizi, když někdo o tři patra níž spláchne, když sousedovi nahoře přeběhne dítě po pokoji s kobercem, když sousedce o dvě patra výš zazvoní telofon ... což jsem v klasickém činžáku neslyšel zdaleka tak výrazně.
A vím, jaké bylo peklo žit o 4 vchody vedle od domova důchodců, kde celý víkend jela nahlas dechovka, ale stěžovat si nešlo, protože národní výbor zasedal jen v pracovní dny a tohle mu nevadilo.
Takže jsem velice rád, že u nás máme slušné sousedy, co ostatní neobtěžují hlukem a svůj hudební (ne)vkus si realizují přez sluchátka, kde si to můžou ohulit dle libosti a hluchoty, aníž by to vadilo ostatním.
Jednou někdo na domovní schůzi navrhnul uspořádání sousedského posezení s hudbou a ukázalo se, že prakticky každá partaj oblibuje naprosto jiný styl, který výrazně vadí většině ostatních partají, tak z toho nakonec sešlo a místo multikulti jsme dali přednost tichu a míru
Je jedno co píšeš, já jsem si to už zkoumal jak k tomu posuzují v různých městech, takže někde ta tolerance prostě je.
Mrkal jsem třeba sem a to co píšou jsou totální nesmysly:
" Na vnitřní i venkovní hluk se také vztahují hygienické limity stanovené nařízením vlády. Podle těch nesmí vnitřní hluk v obytných místnostech přesáhnout v době od 6:00 do 22:00 (denní hluk) 40 decibelů a v době od 22:00 do 6:00 (noční hluk) 30 dB. Hluk z hudby, zpěvu a řeči má dokonce speciální limit 35 dB ve dne a 25 dB v noci. Pro venkovní hluk je stanoven limit o něco vyšší, přesněji 50 dB ve dne a 40 dB v noci."
Přitom i můj relativně tichý vysavač Sencor Allegro 790W (starší verze) má 76dB! A to je dost tichý. A koupil jsem si novější Sencor za 1500-2200 Kč 690W?, nějaký bezsáčkový SVC ... číslo si nepamatuju a ten má 75dB a to je výrazně tišší. Hele já nesnáším luk když jsem to Allegro dal na plný pecky nebo na polovinu 1/2 už beru ty nejlepší protihlukový sluchátka. Ale třeba mamka má ještě výkonnější myslím 1500W a to je kravál jak blázen. Pak mám tady tepovač, to taky musím se sluchátky tím čistím koberce a to je mazec. Toto je ale běžná činnost a to se posuzuje. A zpívání a hraní je běžná činnost. Být třeba na ten basový buben a činely už běžné není, tomtomy (já tomu římám tamtamy by ještě šly, ty nejsou nebo nemusí být tak hlučné, hlavně nedávat ty hlučné ramshoty! Ony jsou i méně hlučné jen takové lehké tlumené klepnutí na snare a ty by šly. Hele já se asi ještě podívám jestli mám v historii další dokument ten to vysvětluje. Fakt si lidi nenechte sr**t na hlavu. Hudba je nutná k životu a kdysi lidi normálně měli na vesnici veselku a bylo jim dobře jenže dnes se vše soustředí do měst a to by tu nikdo tu zábavu fakt nesměl mít. Co teprve sex.
Píše se tam:
" Při běžném hovoru je časově průměrovaná hladina akustického tlaku řeči ve vzdálenosti 1 m asi 40 až 60 dB(A), při velmi hlasitém projevu kolem 80 dB(A). Pianissimo při operním zpěvu je v hledišti cca 50 dB, fortissimo cca 85 dB. Rekordy při světové soutěži v řevu se pohybují přes +100 dB."A 80-90dB to je jako běžné pracovní nástroje jako pila a vrtačka. Frézy a flexy pro řezání a broušení kovů vydávají hluk 90dB a nebo výrazně více."
A já mluvím hlasitě nebo volám přes zamknuté dveře úplně běžně. Kor když mi někdo zahulí místnost tak řvu...
Normální bavení mezi sebou - 50 dB
Zvuk klávesnice - 70dB
Tady pračka a rychlovarná konvice může mít kolem 70-75 dB...
Podle mě ale záleží jak se to měří a na jakých frekvencích.
Chronické poškození sluchu hlukem - definice: dlouhodobé a opakované působení hluku o hladině akustického tlaku - vyšší než 85 dB"(
)
Finální verdikt:
This site says that the average whisper is 30db and the Fortissimo (loud) singer is around 80 db. I found another site that suggested that Opera singers can reach past 100db (it was less specific so I take it with a grain of salt). This site and others say that average shouting voice is about 88db. So I would conclude that the range of useful singing loudness starts somewhere between 70db and
Takže za mě 80dB je v paneláku v pohodě, samozřejmě nebudeš zpívat na záchodě a v koupelně nebo s otevřeným oknem. Ale když musíš tak musíš, stejně je to ale běžná činnost a na tom se musí trvat a obhájit si to klidně i sporem proti sousedům, že vás šikanují když je to třeba. Zpěv je nutný k životu a zakazovat ho je šikana. Si vemte jak hlasitě se projhevují malé děti to je mnohem horší než zpěv. Ječení třeba. Nebo křik u gólu.
Hele s tím tepovačem Karcher uváděj tam 74dB to je ale nesmysl, to špatně měřili
dělá to fakt bych řekl víc než 76dB a to už je podobné zpěvu.
Ok, když si nemáme nechat srát na hlavu, tak se teda mám vykašlat na nějaké povolené limity a dělení na denní a noční dobu a jakmile mě někdo začne prudit nějakým tím nablbým duc-duc, tak mu mám jít rovnou rozbít hubu a vyházet ty krámy oknem i kdyby to bylo v pravé poledne?
tvl 14.11.24 21:16 - ano, dá se souhlasit, že pocitově není moc rozdílu mezi řvoucím vysavačem a mnohým takzvaným zpěvem ...
Ještě jsem našel dobré stránky:
70 dB – motor auta, hlučná ulice, akumulátorový šroubovák
Riziková hladina hluku:
80 dB – křik, rušný provoz, vysoušeč vlasů, vysavač
90 dB – vlak v pohybu, hlasitá hudba
a o psech:
Zažil jsem sousedova psa co furt běhal po bytě a štěkal třeba 4-5 hodin v kuse. Šílel jsem z toho, tehdy jsem se já blbec nebránil měl jsem, ale nevěděl jsem. Tam těch 100 dB klidně být mohlo i víc. Lidský štěkot je až 90dB, to občas dělám.
Lepší je začít kytarou, aby sedla do ruky, daly se "mačkat akordy" a dobře zněla a dalo se na ní dobře hrát.
Kombi zvlášt, pokud má, i sluchátkový výxtup, tak na výkonu nezáleží, sousedi uslyší jen váš zpěv a kytaru budete slyšet ve sluchátkách, takže stačí dokoupit sluchátka.
Jste šetrný, což je správné, ale je dobré si koupit také vhodné struny, jsou číslované laicky řečeno podle tlouštky a tím i síly, kterou se musí mačkat, ty s nižším číslem jsou měkčí, ale na to přijdete sám. Samozřejmě koupit i náhradní, časem přijdete na to, které praská nejčastěji, abyste nemusel kupovat celou sadu a spousta nepoužitých vám zbývala.
Trsátko. Uvidíte sám, které vám vyhoví, jestli měkčí, tvrdší, jaký tvar. Je to "spotřební" součást kytary, jedno nestačí.
Všechno najdete na stránkách prodejců hudebních nástrojů a kytar,
Ještě jeden typ, pokud vás bude víc, nemusíte kupoval velká komba a mikrofony, stačí chodit do veřejné zkušebny, za přijatelnou cenu.
Kytaru si napoj na sluchátka a žádné kombo nepotřebuješ. Sousedé se ti poděkují, resp. tě nebudou mít za nepřizpůsobivého souseda obtěžujícího amatérským rámusem.
To už se musí zeptat v hudebninách. Já hraji na jiný nástroj, který na sluchátka napojit nelze, ale všichni mí ex i současní spoluhráči doma cvičili na sluchátkách.
ben: Přečtěte si můj výše příspěvek a odkaz. Jde to i přes jiná např. efektová zařízení s výstupem na sluchátka.
To jsem si myslel taky, ale jelikož se v tom prd vyznám, nechal jsem Bena v jeho 30 let starých vzpomínkách, kdy tato technologie ještě nebyla dostupná.
chlochydess: V obchodě technika nebyla, ale takový jednoduchý předzesilovač pro elektr. kytaru, respektive mikrofón, zvládl začínajíci kutil kytarista. Zařízení v době socialismu sme se nadělalí hromady včetně elektr. kytar.
Tady je spíš problém se zvukovým spektrem. Aby zněl zvuk jakž takž, teoreticky stačí hlasitost běžné TV. Jenže aby to mělo "štávu", je třeba trošku přidat v nízkých a středních kmitočtech, aby hráč zvuk nejen slyšel, ale i cítil (ano, zvuk je při dostatečné hlasitosti cítit) - to je největší rozdíl sluchátka/repro. A problém nízkých kmitočtů je, že se šíří podobně jako vlny rádiového vysílání - tj. bez problému projdou zdí k mnoha sousedům. Kdežto vysoké kmitočty jsou podobné jako světlo - za roh se nedostanou a zůstanou "v pokoji".
Jo, není nad to, když "hudbu" od vzdálenějších sousedů slyšíte sice zkresleně, ale zato máte i vizuální efekty v každém hrnku s čajem či kávou
To tvl: Jak píšu, já to mám jen pro občasné zabrnkání a hraní si se zvukem. Ale nejsem v paneláku, takže hlaitostí nejsem téměř omezen. A taky už mi není 18. Kluci, co to berou vážněji, tak pro dobrý zvuk metal, nebo rock musí mít přiměřeně v limitaci apoň 50W elektronkový zesilovač (protože tam hraje nejlíp) a zvuk už musí vnímat i jako chvění hrudnílkem.
Jenže v paneláku nejde pustit víc nahlas ani pitomá televize, natož muzika.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.