Nejste přihlášen/a.
Více svalů pletence ramenního.V průběhu pohybu se zapojují postupně. Asi nejvíc deltový /přes rameno/ a trapézový - ke krčním a hor.hrudním obratlům. Oba jsou složené ze snopců a problematický může být jen určitý. Problém nemusí způsobovat sval, ale nerv nejspíš od krční páteře.
Paní liško, mám též problém u svlékání trička, ale mně vystřelí ostrá bolest do bederní oblasti vlevo a levé nohy. Co o tom soudíte? Děkuji. Omlouvám se za vměšování se do dotazu jaj, snad mi to promine.
Děkuji za důvěru, ale nejsem ortoped, jsem tělocvikář. Jedině projít zobrazovacími vyšetřeními. Jestli Vás to trápí nějak opakovaně, ale snesitelně, zkusila bych se objednat nejdřív na rehabilitaci, resp. pošle Vás tam Váš praktik, což bude rychlejší. Rehabilitační lékař si Vás proklepne a třeba zjistí, že problém dělá nějaký blok někde v páteři, nebo jedna noha kratší. Oni na to mají oko už když spatří, jak stojíte, chodíte... Segmenty páteře se vzájemně ovlivňnují. Taky se říká, že celá páteř je taková, jako je krční páteř ap. Já to vidím to asi tak, že páteř je jako komín, a když někde posunete cihlu, tak se celá stavba nějak vychýlí. A o to snáze, když máme páteř od dětství nějak poznamenanou, když není dostatečný svalový krunýř nebo jsme nějak jednostranně opotřebovaní třeba pracovní zátěží, nebo zborceni nečinností. Sem budou patřit výhřezy plotének, třeba jen částečné, stejně tak posuny obratlů. Nejčastější jsou v bedrech L5 hned nad křížovou kostí. Pak jsou tu výstupy nervů z míchy, které mohou být lehce pod tlakem v důsledku zúžení kanálů zánětem, výrůstky. Jestli to vystřelí do nohy, dá se určit od kterého obratle podle okrsku na noze, který zabolí nebo zabrní..Do páteře se navíc promítají problémy vnitřních orgánů. Takže čím to je, že Vás někde dole střelí při nějakém pohybu horních partií konkrétně nevím, ale nedivím se tomu, protože možností je hodně.
Byl jste u ortopeda a neurologa? Jakým životním stylem žijete? Nějaké další potíže třeba s klouby, zádami apod.? Měl jsem taky problémy, ale po rehabilitaci se mi ruka uzdravila. Stačilo posilovat speciálně na to určené cviky pomocí gumy, cvičení známé jako pilates, ale je to u každého jinak podle toho jakou má diagnozu. Dal vám ortoped nějaký popis vašeho zdravotního stavu? Měl by popsat zdravotní stav nejen s ohledem na problém který jste popsal. Prostě kontext je širší a v lékařství je popis kontextu obvykle široký a rozsáhlý. Možná to chce změnit ortopeda nebo vystřídat nemocnici, jít mimo nemocnici k jiným doktorům a tak.
Zde je podrobný popis zapojených svalů, jejich umístění a ukotvení:
Krok 1: Příprava pohybu
Svaly zapojené:Deltový sval (Musculus deltoideus): Tento sval se nachází na vnější straně ramene a má tvar písmene "D". Má tři části: přední (clavicular), střední (acromial) a zadní (spinal).Úchyty:
Přední část: klíční kost (clavicula) a akromion lopatky (acromion scapulae).
Zadní část: páteřní výběžky krční a hrudní páteře (spina scapulae).
Velký prsní sval (Musculus pectoralis major): Tento sval se nachází na přední části hrudníku.
Úchyty:
Klíční kost (clavicula), hrudní kost (sternum) a chrupavky žeber (costae).
Krok 2: Zvednutí rukou
Svaly zapojené:
Deltový sval: Přední a střední část se aktivují, aby zvedly ruku nahoru.
Biceps brachii: Nachází se na přední straně paže.
Úchyty:
Dlouhá hlava: nad kloubem ramenním (tuberculum supraglenoidale scapulae).
Krátká hlava: na výběžku (coracoid process) lopatky.
Triceps brachii: Nachází se na zadní straně paže, pomáhá stabilizovat pohyb.
Úchyty:
Dlouhá hlava: pod kloubem ramenním (tuberculum infraglenoidale scapulae).
Krátké a střední hlavy: na zadní straně humeru.
Krok 3: Stabilizace a zvedání trička
Svaly zapojené:Svaly zádové:Latissimus dorsi: Nachází se na boční části zad.Úchyty:
Spodní část páteře (thoracolumbar fascia) a kosti pánve (crista iliaca) až k humeru (humerus).
Trapéz (Musculus trapezius): Nachází se na horní části zad a krku.
Úchyty:
Vnější část lebky (occipital bone), páteřní výběžky (spina vertebralis) a klíční kost (clavicula).
Krok 4: Dokončení pohybu
Svaly zapojené:
Svaly jádra (core muscles): Stabilizují trup a pomáhají udržovat rovnováhu.
Obliques (šikmé břišní svaly): Pomáhají s rotací a stabilizací trupu.
Úchyty:
Vnější šikmý sval (Musculus obliquus externus abdominis): od žeber (costae) k pánvi (crista iliaca).
Vnitřní šikmý sval (Musculus obliquus internus abdominis): od pánve (crista iliaca) k žeberním chrupavkám.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.