Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Prekročeni hranic za komoušu rok 197O-80

Od: begi25® odpovědí: 11 změna:

Dobrý den ptam se jenom kdo má vlastní skušenost.Viz.předmed otazky.Je možné že za překročení hranic z rakouskem co se nepovedlo tak odsoudili člověka na 2 roky a musel dělat v uranovych dolech? A teě dostava od statu kopenzací?Je to pravd?.Ten člověk nemněl zbran,a nikoho neohrožoval.Děkuju za odpověd.

 

 

11 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

ben®

6x
Dobrý den, ta doba, na kterou se ptáte, byla tzv. (Husákova) normalizace. Platil zákon, který trestal nedovolené opuštění republiky vězením a to ty, kteří byli odchyceni na hranicích, ale v nepřítomnosti i ty, kterým se útěk/emigrace povedl. Po roce 1989 došlo k přezkumu těchto rozsudků, rehabilitaci a z toho plynoucích finančních odškodnění. Uran někdo musel těžit i za normalizace, ale domnívám se, že pokud to byl vězeň, tak tam měl přibližně stejné podmínky, jako civilní zaměstnanec, resp. mírnější, než v padesátých letech, kdy tam političtí vězni v táborech otročili a byli vystaveni nehumánním podmínkám a zacházení. Myslím si, že odškodnění nebo příplatek k důchodu nemusíme těmto lidem závidět. Zdravím!

Tím spíše že drtivá většina uraňákú zemřeli docela brzy, proti běžné hranici dožití, čest výjímkám!

 


4x

Vzhledem k tématu je to otázka velice obecná, na kterou se nedá odpovědět pár větami.

 

trtr

2x

Zdravím, myslím, že "doly" byly za horší "zločiny" (např. boj na straně spojenců - seriál Zdivočelá země to pekně ukazuje), kdy potřebovali člověk zlomit, což byla asi nejhorší varianta. Za nepovolené překročení hranic to potom nezřídka kdy odskákala celá rodina - nekonečné výslechy atd. Jinak byl o tom i dokument (název nevím), kde tehdejší pohraničník líčil co dělal, když viděl ženu s dítětem mezi dráty. Prý chvíli přemýšlel, zda pustit psa, nebo použít zbraň, ale jelikož tam byl sám (jediné štěstí pro obě strany), tak se otočil a odešel.

 


2x
V těch letech už už to nebylo tak zlé a lidé zpravidla používali k emigraci pohodlnější a méně nebezpečné způsoby. Vyšší tresty hrozily převaděčům. Mám známého, který se v osmdesátkách pokusil utéct do USA, ti s ním udělali pohovor a obratem ho poslali zpět do ČSSR. Musel pak na nějaký výslech, ale trest nedostal.

 


2x

V těch letech už to bylo mírnější, takže vězení ano, uran už ne. V letech padesátých to bylo horší, vězení hrozilo jen těm, kdo nezdařený pokus o přechod přežil. Jestli někdo měl, nebo neměl zbraň nebylo podstatné.

Vy jim snad tu kompenzaci závidíte!

 


1x

Znám pár uraňáků z bývalé H.Radouně, ale žádný z nich tam nebyl skrze pokus o nelegální překročení hranic! Spíše odpírači VZS toto i v černouhelných dolech , drobnější zlodějíčci a také ti co si chtěli vydělat dvoj až čyřnásobelk toho co by měli u jiných profesí mimo UD!

 


0x
Dost lidí zůstalo na drátech, v padesátých letech byla i falešná hranice ve vnitrozemí, falešní Amíci na strážnici a když jim člověk řekl vše tak ho zabasli a i všechny o kterých se zmínil.
Vcelku zajímavý dokumentární seriál šel nedávno na ČT. ceskatelevize.cz/...

Že by falešná hranice? cvičná to ano -to se stalo u PS roty v jednom městečku kdu pubertáci "chtěli utéci"-překonali cvičnou hranici a hrozně se pak divili, že z "druhé strany" s uazem přijel PéeSáci místo rakušáků! Jinak dráty byly tři mezi nimi oraniště a v některých těžce přístupných úsecích se tam dali vypustit tzv českoslovenští vlčáci...) pak bylo další území pár metrů až stovek metrů a ak poslední plot- hranice. Alespoň mezi Perlšákem a Slavonicemi.

Ano falešná hranice, někde u Domažlic. Historie to zná pod pojmem "akce Kámen".

Ano akce Kámen je známa a celkem popsána a byly to Všeruby u Kdyně a stejné jméno nese i o kousek dále hraniční přechod do západního německa. (oficiálně se teda všude píše Všeruby u Domažlic ale ty co to tam znají vědí že do Kdyně je to o hodně blíže)

jinak více info je zde cs.wikipedia.org/...

Ty lidé kteří byly takhle zadrženi a vráceni po výslechu zpět si mysleli že opravdu překročily hranici a byly v západním německu a že je němci zradily a vydali stb. Skutečnou pravdu se dozvěděli až po revoluci. Až tak dobře to na ně soudruzi sehráli včetně všech kulis okolo. Mnohé filmové studia by to tenkrát asi zahanbilo.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]