Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Kvantová fyzika cestovaní v čase

Od: kvantova odpovědí: 30 změna:

cestovani v case a prostoru lidi co si o tom myslite myslite si ze to je realne kvantova

Upozornění od sys milancukrar 05. 08. 2024 19:24:26
Hrubky a interpunkce opraveny.

 

 

30 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 


2x

Je to strašně jednduchý: VÁS SE TO NETÝKÁ.

 


1x

...že by zase prázdniny ?

Když za mého mládí někdo něco objevil, byli to téměř výhradně vědci "sovětští". Po revoluci náhle na zajímavé věci pro změnu přicházeli vědci "američtí". Vypadá to, že se konečně sovětští a američtí vědci dohodli, že na podobné nesmysly budou přicházet společně .

...a ovce na podobné "zaručené zprávy " různých pochybných médií ochotně skáčou.

 


1x

Ja cestuji v case neustale. Treba behem psani tehle vety jsem odcestoval 10 sekund do budoucnosti.

 


0x
Pokud nějak vyřešíš jak by mohl být jeden atom vodíku, či uhlíku, kyslíku a dusíku najednou na dvou místech, tak by to snad i mohlo být. Ale obecně to je nesmysl a pouhé přání různých fantastů.
kvantova

nekteri vedci ovsem tvrdi ze to je realne

Třeba kteří?
kvantova

nejaci rusti a australsti a jeden amerycky ten dokonce tvrdi ze to je zcela realne a ze je jen otazka casu kdy na to lidstvo prijde tak fakt nevym

Tak ještě jednou, kteří fyzici to říkají? Ne nějaký co jsi někde slyšel.
Nebylo by lepší se místo cestování časem věnovat studiu češtiny?
hogan

a co na to laureát Nobelovy ceny Adam Bernau?

Akademik Richard už dává dohromady výpravu.

@jenyk Třeba právě proto se chce vrátit v čase, aby dohnal, co zameškal...

 

lexa

0x

Víme toho tak málo, že to možné i je.

kvantova

ten amerycky vedec se jmenuje tusim angelston a ten je zcela na sto procent presvedceny ze za par let na to lidstvo prijdejak se premistovat v case a prostoru

To je samý myslím si, tuším...ale v podstatě nevíš vůbec nic, jen se ti v noci něco zdálo. Kdyby se ti něco zdálo o češtině, bylo by to podstatně lepší.
gekko

Angelston-To vypadá na nějaký andělský kameny cestovku

google.com/...

ani houno, dej odkaz

 

gdvkhfv

0x
Považujete dilataci času za způsob cestování časem?

 


0x
"Chléb a hra" je jedno starodávné rčení.
Přidal bych:
"Chléb hry a pohádky"
Je potřeba zaměstnat lidí pohádkami aby nepřemýšleli o realitě, daních a naší pohádkové vládě.

 

mathew

0x
Kdybych měl stroj času tak bych to nikomu neřekl. Protože na rozdíl od Hvězdné brány mi to přijde jako nebezpečná hračka.
gekko

A kde bys ho vzal?

Nic nenasvědčuje tomu, že by existoval, mohl existovat či by to bylo vůbec fyzikálně možné, pokud pomineme teoretickou dilataci času, Což je IMHO možná taky jen fata morgana.

Při rychlosti světla se čas zastaví. Pro fotony to znamená, že jsou ve stejném čase kdekoliv v prostoru vesmíru. Čas pro ně asi neexistuje.

 

gekko

0x

Mamka ti pustila discovery nebo national geografik?

 


0x
Většina vědců tvrdí, že cestovat v čase lze pouze jednosměrně. Cestování časem zní fajn. Ale co časové paradoxy? Jasně, daly by se vyřešit pomocí povolení paralelních časových os. Jenže ve fyzice nevyjadřuje paradox to samé, co ve sci-fi filmech. Nebavím se o dilataci,ale o úplném cestování časem. Je to strašně obsáhlé téma a názory se velmi liší. My se použitelného cestování časem rozhodně nedočkáme. Ale je to moc zajímavé téma.
gekko

Ty máš aspoň matfyz?

kdosi

Já ho mám a taky jsem o tom kdysi přemýšlel, ale pokud budeš brát čas jako 4. osu, kolmou na všechny předchozí, tak potřebuješ minimálně ještě 5. (kolmou na všechny ty přdchozí 4), abys zvládnul otočení směru, aniž bys naboural sám do sebe.

Když si to názorně představíš v tom 5 rozměrném prostoru, tak je to naprosto jasně vidět.

Ale taky si myslím, že i kdyby se zítra objevil nějaký nový princip, který by to umožnil aspoň teoreticky, tak by uvedení do praxe trvalo alespoň 5 let pro speciální věděcké/vojenské experimenty a dalších nejmíň 20 let, než by to mohlo začít být dostupné veřejnosti jako třeba transatlantické lety dnes.

A to za předpokladu, že by to nepotřebovalo ani moc energie, ani moc prostoru a vybavení, ani nedostatkové materiály. Tedy že by zařízení i s navigací bylo velké, drahé a složité jako řekněme Trabant s herním počítačem a někam by to dojelo na jednu nádrž benzínu. Cokoli navíc by to zkomplikovalo násobně.

Nemluvě o tom, že by to nejspíš bylo tvrdě regulované, protože politici nemají rádi, když jim někdo cestuje zabít rodiče dřív, než se narodili. A Sazka by je podpořila, jen aby nemusela proplácet sázky na JackPot uzavřené cestovateli po jeho vylosování

Nemám matfyz. Ze mě by tam zešedivěli

 

tj

0x
Jsou to pouze teorie. Musel byste letět prostorem rychleji než světlo a to je problém. Ale i to je pouze teorie. Je tady možnost, že byste se pouze pohyboval vysokou rychlostí, ale čas by v daném vesmíru pořád ubíhal pro všechny stejně. Je jedna věc se dívat na nějaké světlo hvězdy, které k nám letí nějakou rychlostí. A druhá věc se tou rychlostí, nebo i vyšší pohybovat.
.
Máte výchozí bod - hvězdu a poblíž ní letíte raketou. Hvězda zhasne a vy to poletíte říci domu, 100 světelných let daleko na domovskou planetu a poletíte 100 násobkem rychlosti světla. (Pomineme teď zrychlování a zpomalování). Doletíte domu za rok a řeknete : "Hele lidi, mrkejte, tamta hvězda za 99 let zhasne". Jenže já tady pořád nevidím důvod pro cestování časem. Vy jste letěli rok v lodi a lidi na planetě čekali rok, než jste k nim doletěli od té hvězdy. Rychlost nemá podle mě s časem v daném prostoru co dělat... Je to pořád separovaná veličina.
Když jste u černé díry, tak dochází vlivem extrémní gravitace ke zkreslování času mezi dvěma pozorovateli. Ale je to podle mě zase jen zkreslení, co se světla týče (tedy gravitací). Čas je konstantní, takže vy vidíte kamaráda jak padá do černé díry, a je tak cca na půlce cesty mezi bodem, kdy jste si podali ruce (a nařídili jste si hodinky, aby šly stejně) a mezi horizontem událostí. Vy ho přenesene teleportačním paprskem, který ignoruje gravitaci zpátky a on Vám bude tvrdit: "Ty kráso, to bylo o chlup, málem jsem tam spadnul". Kouknete oba na hodinky a budete na nich mít pořád stejný čas, podíváte se směrem k černé díře a kamarád uvidí sám sebe, jak pořád ještě padá do černé díry. Nejedná se ale o přenos v čase, jenom vlivem gravitace ještě nedoletělo světlo k vám. Kamarád už tam fyzicky není, je vedle Vás.
Do minulosti se tedy lze jen dívat, protože pozorujete "staré" světlo, ale nemůžete tam cestovat.
Můj hloupý názor...
mojo

" Kouknete oba na hodinky a budete na nich mít pořád stejný čas"

Jenže to je v rozporu s výpočty, experimenty, pozorováním, i praxí (gps) - aneb, jak vysvětlíte dilataci času podle Einsteinovy OTR, protože, kdyby se s ní nepočítalo, tak GPS ulítne o stovky metrů za den, ne?

Právě ty GPS jsou dávány za příklad TR a OTR v praxi: google.com/...

 

 

g68®

0x

Když už tedy pominu formu autorových příspěvků (hrůza, alepoň si to po sobě přečtěte), tak přihodím jednu úvahu. Čas a prostor jsou od dob Eistaina nedělitelné - časoprostor. Dejme tomu, že by cestování v čase bylo možné dopředu nebo dozadu, to je jedno, a v cílovém čase by mě nečekal nějaký nachystaný portál, ze kterého slavnostně vystoupím. Nikdy jsem neslyšel, že by někdo řešil, KAM budu cestovat, kde se octnu? Vesmír nemá žádné absolutní souřadnice, vše je relativní. Kde tedy bude můj cíl?

ota

Tohle mě napadlo už ve star Treku, kde tedy se přemístovali pouze místně a nikoliv časově, co by se asi stalo, kdyby se teleportoval do skály nebo do vzduchu.

cestovat v čase nejde a v prostoru, no, počet molekul azomů objektů je sice konečný, ale... Vždyt my neumíme pochopit ani jak funguje DNA pořádně, ani mozek, A chceme přemístovat objekty v prostoru... Na to je zatím příliš brzy.

A v čase? Tak to už si neumím reálný představit vůbec, když ani nevíme jestli žijeme v simulaci nebo v čem to vlastně, změna minulosti by nastala i pouhým proniknutím do minulosti, třeba by se vážně vytvořil paralelní vesmír rozštěpením. Přece kdyby v budoucnu Cestování vzniklo, tak už bysme v současnosti či minulosti museli vidět nějaké projevy, pokud by nedošlo k odštěpení, nemyslíte? A to přece nedává smysl.

Takových teorií, pardon hypotéz, jako strunová a jiné, případně spousta alternativních o vesmíru, znám docela hodně, Spousta lidí se tomu věnuje a jsou Považováni za Černé ovce.

Ty jejich hypotézy jsou tak složité, ty vzorečky taky, a hlavně nepřehledné, že... Na jednoho českého jsem narazil třeba na Okounovi, On to rozvíjí snad 40 50 let už

 

adam22

0x

A teď si představte, že se vrátíte o 40 let zpět do roku 1985. Právě začíná poslední Spartakiáda v historii. I jízda obyčejným linkovým autobusem se stává větším zážitkem, než současná cesta kolem světa za milióny korun. Je 1. máj a vidíte vlát praporky v oknech okolních budov. Na sousední ulici staví nový panelák. A o hodinu později vidíte sebe, jak jdete s mamkou na pískoviště. Ne, neudělal jsem v první větě chybu v počtech, píšu z roku 2025 a je to rovných 40 let, jak ten čas letí... Čas je jen šňůrka korálků, kde minulost znamená přítomnost i budoucnost.

mojo

Kecáš, píšeš z 2024 - 06.08.24 22:50 - a ne z roku 2025.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]