Nejste přihlášen/a.
V případě denního chodu je Slunce na obloze nejvýše v poledne místního času, nejníže (nejhloubš pod obzorem) o půlnoci dle místního času. V rápci ČR se místní čas liší (o 4 minuty jeden stupeň poledníku), ale přibližně odpovídá (na 15, poledníku přesně) zimnímu Středoevropskému času. Přesný čas na minuty-sekundy, kdy je Slunce nejvýše už se počítá obtéžněji, je tam více menších vlivů.
V průběhu roku se výška Slunce nad obzorem mění podle deklinace Slunce. Nejvýše je Slunce o letním Slunovratu, nejniže o zimním Slunovratu (to platí v jakoukoliv denní dobu, o půlnoci je výška Slunce nad obzorem záporná, nejzápornější o půlnoci v den zimního Slunovratu).
A tak nejnvýše je Slunce nad obzorem u nás v ČR v místní pravé poledne (nebo o pár minut později) a v den letního Slunovratu. A ta maximální dosažená výška Slunce nad obzorem se liší podle zeměpisné šířky. Nejvyšší je na jihu ČR či Evropy (mezi obratníky se Slunce dostává v průběhu roku přesně nad hlavu, ale jen v určitý okamžik).
Pro 50.0N, 15.0E, což je Astronomický stře/... to podle slunečmí kalkulačky vychází na 20. 6. 2024 ve 13:01:35, zjištěno hrubou silou, a metodou pokus/omyl.
Jenyku, ale to se zde stává často, že někdo plácne něco, pak ho někdo vyzve k vysvětlení a nereaguje. Jako to, co jede zprava.
Už tady zase kecáme mimo téma, ale doufám, že se pan(í) ozve, proč je země placatá.
Přes léto nejezdím, to jezdím po závodech. V termálech je v létě moc lidí a teplo. Dříve jsme jezdili od úterý do neděle, teď od pondělí do čtvrtka.
Mě se zdá že slunce začalo svítit jinak. Je to tak měsíc dva, ale je divný. Nevšimli jste si toho taky? Dřív mělo jinou barvu, je to jako by se nějak změnila atmosféra. Nebo nám vyměnili sluníčko za nějaký šmejd ...
Hlavně přítomnost DHMO ( http://dhmo.org/) výrazně modifikuje světlo při průchodu atmosférou.
(Taky způsobuje skleníkový efekt, ale vlády to tají.)
Slunce je hvězdou velmi stabilní a jeho svítivost se mění jen velmi málo, stejně tak jako povrchodá teplota se mění velmi málo, v době vysoké aktivity Slunce je na povrchu Slunce více i větší plocha chlaných skvrn, ale zářivý výkon Slunce naopak stoupne v době maxima. Na Slunci se projevuje 11-letý cyklus. V době maxima cyklu je na povrchu Slunce více skvrn i erupci. V průběhu 11-letého cyklu se zářivý výkon mění o přibližně 0.3 %.
Z hlediska dlouhodobého (miliony až miliardy let) se postupně zářivý výkon Slunce zvyšuje. A na této časové škále už se trochu mění i parametry oběžné dráhy Země. Ale za století je to neznatelné.
Nejblíže je Slunce Zemi začátkem ledna, nejdále začátkem července. Rozdíl mexi maximem a minimem intenzity zření ze Slunce u Země v průběh roku je okolo 6.9 %.
Atmosfér je čisší než za komunizmu, výrazně se změnily normy. Už tam není tolik prachu a kouře. A Slunce je tím pádem jasnější. Ale oxidu uhličitého a metanu přibývá. To blokuje neviditelné infračervené záření více než dřív a proto se otelpluje.
Naštěsí už se zmírňuje ozonová díra a škodlivého UV záření se k povrchu dostane méně než před rokem 2000 např.
Atmosféra je čistčí a obsahuje měně jedů?
Kolid jedů a škodlivin bsahuje jena rketa nebo dron, to si možná mlhavě dokážeme představit, když vidíme co po sobě zanechá, když dopadne do nějakého sídliště.
A tisíce jich nikam nedopadno, protože je obranný systém zneškodní = nechá je vybuchnout v té "čisté" atmosféře.
Možná obsahuje méně plynů, které ničí ozón, ale jedů je v ní mnohem víc.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.