Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Kolik peněz mít na BU?

Od: petrhouzvicka odpovědí: 12 změna:
Dobrý den, mám takové menší psychické dilema od včera. Mám na běžném účtě běžně kolem 10 tisíc, když něco utratím, tak se mi to na začátku měsíce vyrovná úrokama ze spořáku. Teď jsem byl o víkendu s přáteli na výletě, kde jsem během dvou dnů hlavně za zážitkové jídlo utratil skoro 5 tisíc, z 11k mám teď na běžném účtě přes 6 tisíc. Jsem student, tak žiju celkem skromně, pobírám zatím sirotčí důchod, který mi končí takže od nejpozději od září jdu makat, dokončuji školu.
Na spořícím účtu mám 1 640 000 Kč (dědictví+duchod), syslím tam posledním výplaty sirotčího důchodu, sice půjdu pracovat ale říkám..si na horší časy. Jak vidíte, tak 99% úspor mám na spořáku. Ještě známému dlužím 15k které mi půjčil, říkal, že na to nespěchá a mám mu to dát až budu pracovat, takže na to nespěchám a říkám si, že mu to dám až půjdu makat, ale cítím se trochu provinile, takže zvažuju, že mu to vrátím dřív.
A to je řekl bych kámen úrazu. I když mám peněz dost, tak tím, že jich mám na běžném účtě málo, tak mám asi psychologicky blok, že mám málo peněz a syslím je na spořáku. Ale kolik je normální mít na běžném účtě?
Nikdo mě bohužel nenaučil zacházet z penězi. Na BU mám pár tisíc, trochu ze strachu, že mě nekdo podvede (i když se orientuju) a spíš ze strachu, že zůstanu sám, na holičkách a nedejbože ze mě bude bezdomovec, kromě otce už nikoho nemám. Potřebuju hacknout sám sebe. Říkal jsem si, že bych převedl na běžnej účet těch 40k, zaplatil bych dluh, zbytek bych si na tom běžném účtě nechal a když mi dojdou poslední čtyři vyplaty důchodu, nechám si je na běžném účtě.
Není riskantní mít na běžném účtě třeba 40 tisíc? Nějaký pojištění mám ale nevím na co všechno se vztahuje.
Díky, Petr.

 

 

12 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 


2x

Peněz máte na mladého člověka docela dost, hlavně na ně buďte opatrný. Na BU bych si nechala tak 15-20 tisíc /kdyby něco/. Ostatní na spoř. účtu.

Pokud chcete investovat, k čemu garáž? Auto nemáte. A než chatu, lepší je si pořídit něco k trvalému bydlení. Na byt je to málo, ale časem si vzít při práci hypotéku a nějakou garsonku si pro sebe koupit. Abyste měl bydlení. Otec Vám nedokáže poradit?

Nechápu, proč jste si od kamaráda půjčil 15 tisíc, když máte vlastně peněz docela dost. Docela by mě tento Váš krok zajímal. Jinak s vrácením neotálejte, i když kamarád na peníze nespěchá. Co má být, at je, když to vrátíte, budete mít jednu starost z krku. Stejně Vás to nemine.

Sice šetříte, syslíte, ale pak se v partě utrhnete z řetízku a komzumujete drahá zážitková jídla. Za to co jste "doslova prožral" za 2 dny, měl byste potraviny na měsíc. Co Vás vedlo k tomu chovat se jako boháč? Dala bych si klidně místo vybraných lahůdek párek v rohlíku.

Znala jsem starou paní, dnes už nežije. Byla to taková čertice, ale v dobrém. Ta vždycky říkávala: Nevařte to tak dobrý, je to zbytečný, vždyt i ze sebevětších dobrot je stejně nakonec jen H...Tak si na to občas vzpomeňte. Jaga.

 

jarmarti

2x

No mít 1,5 mil je na mlaďocha hodně.

Ihned na začátku zaplatit dluh - peněz na to máš dost.

Já bych založil spořicí účty u více bank, něco bych dal na termínované vklady zase u více bank (něco na šest měsíců, něco na rok, něco klidně i na dva roky). I když jsou vklady do 100 000 eur pojištěné, tak stejně bych to rozházel do více bank - když padla Sberbank, tak jsem měl ještě plno dalších bank takže mi to bylo jedno. Já mám třeba nyní Trinity, Creditas, Monetu, Airbank, Raiffeisen - a přesouvám podle podmínek. (spořicí účty, termínované vklady, stavební spoření), dluhopisy republiky, dluhopisy různým firem. Mám na to tabulku a jednou za dva týdny kontroluju "plnění podmínek + změny". Doporučuji forum.finexpert.cz

Pak bych se díval co si pořídím - občas stát prodává zajímavé pozemky nebo nemovitosti. Nevím odkud jsi a jaký máš vztah třeba k lesu, ale já jsem si před pár lety koupil kus lesa (asi za 80 000) jako investici do budoucna. Ale musíš myslet, že k tomu se váže plno povinností. (Nemůžeš kácet jakýkoliv strom na topení do baráku, máš povinnost zalesnit atd.).

Možností je plno. Nevím jakou školu jsi dodělal, ale já bych se dále vzdělával (pokud by to šlo).

 

ml1

2x

Běžný účet slouží pro běžné používání, takže na něm je potřeba mít na běžné výdaje, ale klidně tam může být i nula. Zbytek at je na spořicím. Převod mezi nima neni složitý, pokud jsou nějaká omezení (např. počtu převodů ze spořicího) je potřeba se tomu přizpůsobit.

Je blbost nechávat na běžném účtu (s nulovým nebo mizivým úrokem) víc peněz, než je potřeba. No a když bude potřeba třeba zaplatit dovolenou za 100 tisíc (pro jednoho asi bude menší částka, tohle je za celou rodinu), neni přece nic jednoduššího, než těch 100 tisíc si tam převést.

Já teda uplatňuju většinou opačný postup. V práci jsem nahlásil běžný účet, takže tam mi chodí výplata, ze které si na BÚ nechám, co je potřeba (něco vyberu přes bankomat) a zbytek převedu na SÚ. No a když potřebuju, tak si to převedu zpět. S tím, že na BÚ nechávám drobné, na SÚ potom okrouhlou částku. Takže nějaké menší výdaje (pár stovek) můžu platit. Platím spíš hotovostí, takže na účtu toho moc nepotřebuju mít.

 

tojejedno

1x

neradil bych mu at investuje jinam, pokud tomu nerozumí může nadělat víc škody jak užitku.

nech to zatím na spořáku (idealně u partners má aktuálně největší zhodnocení) , na BU si nech pár tisíc na běžný provoz

ty zážitkové jídla jsou zážitek jen pro majitele té atrakce :D kdybys to vrazil do prostitutek, tak budeš mít zážitek na celý život a nestál by ani tolik :D

"idealně u partners má aktuálně největší zhodnocení"

Už nemá. Ono se to teď v květnu u některých společností snižuje.

Nejlepší zhodnocení má Trinity Bank. Pro nové klienty má 5,58 % p.a., a to do zůstatku 250 tisíc Kč. Dále se úročí sazbou 5,08 % p.a. až do 10 milionů korun. Pro stávající má 5,08%.

I Max banka má v základu vyšší 5,10 %. Platí bez podmínek, ale jen do 500 tisíc Kč, nad 500 tis. má sazbu 5,00 %.

Partners má 5,06 % p. a. sice bez limitu výše vkladu, takže proti Max Bance asi výhodnější, když má Petr 1,6 mil. (překročí limit u Max banky), ale podmínkou je, že musíte mít jeden z balíčků "Pro dva" nebo "Pro rodinu", což jaksi neupotřebí, takže balíček "Pro jednoho" a zaplatit každý měsíc 5x kartou, v opačném případě se po třech měsících sníží sazba na 3 % p.a.

Každopádně Trinity je teď nejvýhodnější.

 


1x

V historii svého BÚ si zjistěte jakou máte průměrnou měsíční útratu třeba v posledním půl roce. Přidejte k tomu rezervu např. 5 tis. Kč a tuto částku si na BÚ udržujte. Také počítejte, že úroky na spořácích v brzké době rapidně klesnou a na BÚ vám z nich přistane méně Kč. Jo, a za ten dluh 15 K byste se měl stydět, koukejte ho splatit co nejdříve !

ml1

Jo úroky už se zatím dost nesměle snižujou a asi bude hůř. Žádná banka to nechce udělat jako první, protože je jasný, že její klienti by převedli okamžitě peníze jinam. Fio sundala úrok asi o půl procenta, zatím jen ten, kterým úročí prvních 200 tisíc na fiokontě (z 5,5 na 5), na spořicím zatím zůstávají ta 4 procenta.

Při takovém bohatství dlužit takové dalo by se říct drobné, to bych se taky styděl.

 

petrkubat

1x

Na BU mějte standardně kolem 5k a podle potřeby doplňujte ze spořícího účtu. Dluh splatte ihned.

Pokud se někdy chcete skutečně rozšoupnout, kupte si raději kvalitní boty nebo třeba novou matraci - to vám přinese víc štěstí, než přepychová potrava. Také si uvědomte, že nemusíte dělat vše, co dělají Vaši přátelé - mějte na paměti, že některá jejich rozhodnutí mohou být i špatná.

Pokud chcete investovat, kupte si byt. Můžete v něm bydlet, nebo ho pronajímat.

Investovat můžete ale také do sebe. Udělejte si řidičský průkaz a kupte si ojeté, ale spolehlivé auto.

Pokud zůstanete sám na holičkách, požádejte si o příspěvek na bydlení.

Soustřeďte se na své studium, školu úspěšně dokončete a vyberte si povolání, které Vás bude naplňovat. Zatím si vedete velice dobře, troufnu si říci že lépe než 99% populace. Vaší ztráty mi je velice líto, ale jsem si jistý, že se s ní dokážete vyrovnat.

 


0x

Na běžném účtu stačí mít několik stovek pro denní platby kartou. Na spořicím účtu je dobré mít rezervu na několik měsíců, tedy řádově několik desítek tisíc. Převedení ze spořicího na běžný je u jedné banky okamžité a v mobilním bankovnictví jednoduché. Ostatní bys měl bezpečně investovat. Na prvním místě by mělo být malé riziko, na druhém výnos. Likvidita není v tvé situaci důležitá. Utratit za dva dny skoro 5 tisíc za zážitkové jídlo nejde moc dohromady se skromným žitotem studenta.

petrhouzvicka

Těch 5k to byla výjimka, jsem spis spořívý a držím se při zemi. Tak jsem se chtěl jednou rozšoupnout a taky jsem nechtěl být jako jediný nějak mimo.
Převody okamžité jsou ale nechci co chvíli kontrolovat účet, jestli na něm mám dostatek peněz ale je to řešení. Spis mám pocit, ze když mám málo peněz na BU tak se pak držím víc zpátky než bych musel.
Co se týče investování, tak nevím co je nejméně rizikové. Napadla mě nemovitost chata/garaz. S investováním nemám zkušenosti a mám z toho strach.

Tak to zatím nech na spořicím účtu. Můžeš jich mít víc a peníze můžeš přesouvat podle momentálního úroku. Z hlediska kontroly zůstatku je dobrá Air banka. Při každém obratu je v notifikaci zůstatek. Má i dobrou aplikaci. Převod mezi účty se dělá graficky přešoupnutím prstem.
O investice se zajímej. Úroky budou klesat. Garáž je dobrý nápad. Chata méně. Potřebuje údržbu.

 


0x
Na běžném účtu držím nižší desítky tisíc (víceméně tak aby +- nepřibývalo ani neubývalo)
, "přebytky" přeposílám na různá spoření (kde se k nim zase tak rychle nedostanu v případě nutné potřeby).
Ale jsem pracující, živící rodinu a platící hypotéku.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]