Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Hrozí brzký zánik plateb v hotovosti

Od: pepa86 odpovědí: 41 změna:
Jak pozoruji své okolí tak mne připadá že jsme tlačeni do digitálních plateb čím dál více přes aplikace ve smartfonu.Mohou tito moderní nadšenci starým lidem vytlačit z oběhu bankovky a mince,aby je nikdo z obchodníků nepřijímal nebo tato tisíciletá tradice přežije nadále lidstvo?

 

 

41 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 


4x

Zánik plateb v hotovosti nehrozí, jen se rozšiřují možnosti bezhotovostího placení, které je rychlejší a vylučuje chybu. S věkem to vidím obráceně. Mladí mnohem častěji využívají služby, které nelze zaplatit bezhotovostně a naopak, pro velmi starého člověka je často obtížné najít v peněžence správné mince, takže raději přiloží kartu. Kdo by také z dnešních důchodců ještě chodil na poštu, čekal frontu a bál se, že ho cestou někdo okrade?

jendad

Samozřejmě hotovost končí. Nejsme němci co jsou konzervy . My jsme prosgresivní a co je moderní rádi využíváme . Tedy máme nastrtováno k švédskému modelu kde i bezdáci žebrají se čtečkou . Hotovost tam prakticky neexistuje a kdo platí hotově , tak je podezřelý .

A když není hotovost, tak se dá obyvatelstvo dobře ovládat, aby bylo poslušné a to je ten hlavní účel proč jsme do toho tlačeni. Ale jinak je teze, že ve svobodném světě má být i hotovost! Ale s těma svobodama bych docela i polemizoval...

To je naprostý nesmysl. Proč to tak komplikovat? Třetina obyvatel jsou vyložení hlupáci. Další třetina se inteligenčně sotva blíží průměru, nanejvýš se okolo toho průměru pohybují. Obyvatelstvu stačí naslibovat nějakou kravinu a můžete si s nimi delat co chcete. Chytrý člověk vidí hned, že je to nesmysl, ale je v menšině.
jaj*
Přesně, moderní hotovost. Neumím spočítat kolik mám zaplatit a kolik mi mají vrátit tak z toho uděláme módu abychom nebyli za blbce, a pak budem za debily jak ti v Kanadě až zablokují účty nebo vypnou elektřinu. To už jsem zažila, chtěla jsem platit kartou a nešla elektřina tak jsem musela hotovostí, a jindy jsem musela čekat až nabije terminál.

 


4x

Zapomeňte na papírové peníze. Centrální banky chystají digitální hotovost

Hotovost je mrtvá, bezhotovostních transakcí rychle přibývá. A přicházejí digitální peníze centrálních bank tzv. CBDC (Central Bank Digital Currency). Nejdál je Čína, která digitální jüan zavádí napříč celou zemí. Švédsko, kde hotovost rychlým tempem mizí z oběhu, testuje svou e-korunu. Spojené státy zvažují digitální dolar. A Evropská centrální banka zase chystá e-euro.

Digitální měně se tak patrně nevyhne ani Česko. "Pravděpodobně nás čeká, zavázali jsme se přijmout euro a politici ho dřív nebo později přijmou, at se nám to líbí, nebo ne. A s ním přijmeme i digitální euro, které v té době už patrně bude,"předpovídá Dominik Stroukal, ekonom z Metropolitní univerzity Praha.

Extrémním příkladem státu, kde se přestává používat hotovost, je Švédsko. Švédové jsou mistry světa ve využití elektronických peněz, což však s sebou nese i rizika.

Hotovost je totiž anonymní a znamená občanskou svobodu. Nikdo nezjistí, co si zákazník kupuje. Naproti tomu elektronické peníze drží na svých účtech obchodní banky a technologické společnosti, které chtějí vědět, za co zákazníci peníze utrácejí. Získaná soukromá data používají k tomu, aby zvýšily svůj zisk, ty otrlejší firmy s daty pak přímo obchodují.

Když hotovost zmizí, elektronické peníze už nepůjdou snadno vyměnit za zcela bezpečné a anonymní veřejné peníze, tedy hotovost. Zákazníci či občané se mohou dostat do pasti, kdy nad nimi budou mít emitenti peněz, obchodní banky i další soukromé firmy ještě větší moc než dosud.

Digitální peníze lze omezit jen na určité skupiny zboží a služeb, které si za ně můžete koupit. Mohly by být vhodné pro sociální pomoc: šlo by za ně například koupit pouze potraviny, ale už ne alkohol a cigarety.

Digitální měny jsou v podstatě poukázky v ideálním, novém světě, jak ho líčí i někteří významní představitelé světového ekonomického fóra. Miliardáři hýbající pořádky. "Do roku 2030 nebudete nic vlastnit a budete z toho mít radost,"měl před časem slíbit Klaus Schwab, který je jakýmsi nepsaným mluvčím Světového ekonomického fóra.

111®
No takže ne příděl co panstvo dovoli koupit.

A k tomu základní nepodmíněný příjem

Myšlenkou základního nepodmíněného příjmu je pravidelné vyplácení stejné sumy peněz všem lidem a bez jakýchkoli podmínek tak, aby každý člověk měl zajištěné živobytí bez ohledu na to, zda pracuje, pracovat nechce nebo pracovat nemůže. Podle jeho propagátorů by měl nahradit nynější systém sociálního zabezpečení.17. 9. 2020. A Wiki...

Polovina roku 2023 a začátky Pirátů...a jejich počínání

 


1x

To je jen Váš pocit, podobný názor tu byl minulý týden, pan senior a pokladny.

Peníze nezmizí, jsou státy, kde se až 95% plateb dělá bezhotovostně, ale hotovost stále mají.

Milane zježili se mi chlupy na krku.
To není podobný dotaz, to je stále dokola a dokola stejný tazatel.

Pane Juro, už minule jsem Vám říkal, že jste šikulka.

(teď jsem zase v termálech a je tu i Váš soused.)

Pepa je v termálních, tak ho pozdravujte

 

vernon

1x
Už aby to bylo...
negd

Tak se těš na blackouty.

111®

nebo omezení kolik smím vybrat...

Ale fuj pánové tohle si nesmíte myslet, natož veřejně psát.
Copak chcete být označeni za desinformatory a různé podvratné živly.
111®

A k čemu spěje digitalizace občana? Mít o něm co nejvíce informací a moci mu diktovat podmínky, kromně jiného finanční...

07.05.24 17:37
Čína 2.0.
smode2

Kluci, jen kousek z wiki: "Digitální měnu lze limitovat časově, zavést úroky či určovat, za co má být utracena, což omezuje svobodu nakládání s měnou. Evropská digitální měna by jistou míru omezení obsahovala."Zdroj: cs.wikipedia.org/... Ta omezení tam dříve byla napsána přesně v bodech s příklady co si pamatuji, ale koukám už to raději smazali a napsali hodně obecně jedním z bodů byla např. nutnost utratit určité procento účtu do určité doby, jinak radikální zdanění (negativní úrok). - Jinými slovy: musíš utrácet a nakupovat, nebo nemusíš - ale o peníze přijdeš stejně. Tím se dá mj. velice efektivně regulovat výkon ekonomiky (a okrádání občanů).

modes

Prosím tebe smodes, jenom hlupák si peníze nechá doma ve skříní, Jen o trochu chytřejší je má deponovány na bankovním účtu!

Chytrý člověk peníze utratí, hádej za co, za aktiva.

Ten méně chytrý je utratí za pasíva.

docela by mě zajímalo, jak chceš zajistit Diktaturu digitální měny, dokud tady budou nezávisle crypto měny, jak se to rýmuje, že? Takže, vymýcení bankovek a hotovosti bude dle mého skromného odhadu, až ty budeš dávno pod drnem, Tedy za mnoho let, dotkne se to možná tvých vnuků nebo spíš pravnuků, pokud nějaké budeš mít...

 


1x

... jsme tlačeni do digitálních plateb čím dál více přes aplikace ve smartfonu.
To je záměrné - musí se otáčet kola spotřeby. Potřebujete mobil a to pokud možno každý rok nový, protože se neustále vyvíjí operační systém a váš starý mobil nezvládne nový OS ... a tak pořád dokola.

Některým klientům Komerční banky nefungovala v pondělí aplikace Mobilní banka. Potvrdila to mluvčí banky Šárka Nevoralová. Peníze klientů nejsou ohroženy. Nová aplikace KB+ funguje bez problému, dodala.

Komerční bance ne/...

novinky.cz/...

Na každou banku jiná aplikace, na každý problém jiná aplikace - bez aplikací nelze existovat.

modes

Předvedl jste tunelové vidění, nic z toho co jste napsal není pravda. Tedy k výpadků Komerční banky se nemohu vyjádřit. Ale to ostatní jsou hlouposti. Banka pro seniory funkční i bez aplikace? Anebo fio banka? Tam jsem si nevšim že by vás nutila k aplikaci, její webová aplikace funguje výborně i na mobilu i na tabletu. Samozřejmě můžeš běhat do své pobočky jak v minulém století. Ale kafe tam určitě nedostaneš

Ale no tak ... nejsou jenom banky. Také obchody, super a hypermarkety ... ovládání čehokoliv ... přes appku.

A smozřejmě to, že potřebujete každých pár let jiný mobil je také pravda.

 

 

ml1

0x

Nezmizí. Přinejmenším v nejbližších desítkách let. Ale co bude za 100 let to nikdo neví (a nemusí nás to trápit). Kdyby v době bankocetlí někdo tvrdil, že se budou používat papírové peníze zcela běžně, asi by taky vyadal jako podivín.

Oni příznivci bezhotovosti srší optimizmem, jak lidi hotovost skoro nepoužívají, ale spíš je přání otcem myšlenky. Během kovidu lidi třeba opravdu používali víc bezhotovost, ale poté se to vrátilo do starých kolejí.

Ani severské země se hotovosti nezbavili, a tam jsou dál než u nás (nehroz tam basa zanepřijímání hotovosti).

 

tj

0x
Píšu z pozice člověka, který šel proti době a všechno platil hotově. Začal jsem používat kartu a je to rychlejší a o hodně pohodlnější. Teď mi vadí důchodci, co v krámu platí hotově. Ani si nákup nedokážou občas sami zaplatit (ne, že na to nevidí, mají brýle, aby viděli co je v akci). Prostě mají horší citlivost a zhoršenou pohyblivost rukou a nejsou schopní si to z té peněženky vylovit. Někdy dokonce musí chudák pokladní ty peníze lovit a počítat sama. Přitom stačí přiložit kartu k terminálu a zmáčknout 4 číslice. Garantuji vám, že i když by nad každou číslicí strávila 3 vteřiny, než by ji našla a zmáčkla (normální člověk za 3 vteřiny vytuká celý pin), pořád by to bylo značně rychlejší, než to, co tam pak předvádějí. Pokud někdo namítne, že by si nepamatovali pin... Moji prarodiče neměli problém si něco zapamatovat, šlo to těžko, ale šlo to. Pokud si někdo nedokáže zapamatovat 4 čísla, která pravidelně používá, pak je to na ústav. Otázka času, kdy začne zapomínat třeba vypnout vodu, nebo sporák.
doplněno 07.05.24 11:46: Jinak placení telefonem, nebo hodinkami, to je každého věc a silně pochybuji, že by zmizely karty. Hotovost zmizet asi ani zatím nemůže. Určitě ne v horizontu několik desítek let. A myslím že ani do budoucna. Sám nosím v peněžence minimálně 1000 Kč, kdyby cokoliv. Už se stalo, že jsem šel na nákup, měl jsem ho ve vozíku a nešly terminály. Možnost platby kartou je služba, ne povinnost prodejny. Navíc mohou vzniknout i jiné technické problémy. Nebyl problém, zaplatil jsem hotově. To samé v tramvaji. Když jezdím tramvají, vždy s sebou vozím dva lístky, kdyby nešly terminály. Opět platba přes terminál je službou, když nefunguje, je zákazník povinen použít jiný způsob a cvaknout papír je jistota (kdyby třeba zrovna vypadl i operátor). Hlupák jde pak pěšky, nebo riskuje jízdu na černo. Ti chytří (je jich naštěstí většina, jak jsem zjistil) mají raději jistotu a ty dva lístky, nebo litr v peněžence je nezatíží. Když vám někdo šlohne peněženku, tak ten litr bude nejmenší problém.
tj
Co třeba začíná být teď v poslední době hodně moderní, že vše se cpe do mobilních telefonů. Placení, teď bude občanka. Je nerozum mít všechno v jednom zařízení. Když klekne, jste v háji. Vždy budu mít kartu a občanku v peněžence fyzicky. Peněženku nosím normálně a tyhle dvě kartičky mě fakt nestrhají .
modes

Proč zrovna důchodci? Já to pozoruju spíš takový ty lidi typu, že moc rozumu nepobrala I, kombinováno s exekucema, a to jsou řekněme mladý lidi 30 pětatřicet 40, moc často nenakupuju, ale naposledy mě brzdili tihle ti v penny, Tam samoobslužné pokladny ještě nezavedli. Pravda, v Lidlu nějaká důchodkyně lovila přesně jak popisujete, ale co už, já jsem a budu tolerantní. Jsou horší věci než počkat 2 min. nebo 3, než tito lidé po skládaj bankovky A třeba i nějaké to spropitné z nich vypadne

 


0x

Hotovost jen tak nezmizí. Včera jsem byla svědkem, jak mladá maminka chtěla koupit v oddělení cukrárny u Kauflandu holčičce zákusek. Prodavačka jí řekla, že jen za hotové. Mladá paní hotovost neměla a nadávala, až se Kaufland třásl. Takže jak vidíte, někde je to zase opačně, chtějí JEN hotovost.

Platím podle nálady a podle toho, zda momentálně mám či nemám dostatek hotovosti. Kupovali jsme krmné brambory pro našich pár slepic. Prodával je zemědělec, starý pán, na samotě v polorozpadlém bývalém statku. Asi nejvíc by mě bylo překvapilo, pokud by nám děda nabídl platební terminál. Hotovost jen tak neskončí, nebojte se. Jaga.

modes

Tak zkus někdy navrhnout QR platbu, už před 3 lety jsem to že zemědělcí praktikoval, žádný problém. Kupodivu, nikdo neprotestoval. Problém bude podle mého názoru pouze s lidmi, kteří mají exekuce. Ti jedou komplet papírkovou ekonomiku.

 


0x
Sám jsem v tomto trochu rozpolcený. Už dlouhé roky platím pouze kartou a když někde chtějí hotovost, tak mám problém, protože nosím v peněžence a mobilu pouze pár rezervních bankovek 1000 Kč a vyšších. A jsou tam složenè roky, nerad je vytahuji, protože na rezervu se přece nesahá. Nedávno se mi "rozbila" karta a já 14 dní platil hotovostí (nevím, proč tak dlouho, bylo to 2 měsíce před koncem platnosti. jindy už mi dávno poslali novou. Tentokrát mě provokovali zprávami po několika dnech "vaše karta již jde do výroby.."). Bylo to něco šíleného, všechny rodinné nákupy plstit hotově. Připadal jsem si jak nějaký vyvrhel. snad jsem se i styděl. Během těch 14 dní se mi kapsy naplnily mincemi (které se ani náhodou do peněženky nevešly. V peněžence se pak objevila hrouda bankovek, protože u kasy nechci zdržovat. Byla to ohromná úleva, když zase přišla karta. Všechny posbírané mince jsem konečně mohl vysypat do sáčku a dát domů k rozebrání.
Pak je tu samozřejmě problém, že nepohodlným osobám budou snadno blokovány účty. A já vím, že jsem na seznamu.
Hotovost zruší pouze ta vláda, která bude dost silná na to, oby hodila přes palubu OSVČ a šedou ekonomiku. Což ještě chvíli nehrozí, to se budou muset totalitní šrouby ještě trochu utáhnout. Ono to asi začne postupně. Omezením maximální platby v hotovosti třeba na 10 000, zavedením seznamu zbo?í a služeb. které se hotovostí nebudou smět platit.
doplněno 07.05.24 14:07: Ono i s tím "rozbitím" karty to bylo divné. Nehlásilo to žádnou legitimní hlášku. V terminálech to začalo požadovat prijetí magnetickým štítkem, pak i kontaktní zasunutí a pak jen vyskočilo "Dobrý den". Ve vlastním bankomatu to podobně chtělo kontaktní vložení a pin a pak jen hláška: "V tomto bankomatu neprovedete žádnou operaci.". Vtipné..)

Snad každá banka vám okamžitě udělá virtuální kartu do mobilu, takže při "rozbití" karty není důvod čekat dlouho na novou.

Nechte si laskavě narážky na OSVČ od cesty. Jistě, jsou mezi nimi podvodníci, stejně jako mezi ostatními. A je jedno, jestli zatajují příjmy v hospodě, pobírají podporu jako samoživitelé, přestože mají partnera, nebo třeba simulují a pobírají nemocenskou, kterou jim platí ti "hloupí", co chodí do práce. Já jsem OSVČ a veškeré, opakuji veškeré platby chodí přes bankovní účet.
modes

Pane covis Přece dobře víte, že záleží na tom, v jakém oboru podnikáte, pokud jste malo gastro, Tak je asi 80 procentní šance, že jedete shadow ekonomiku, a přijímáte hotovost a proč asi? No protože zatajují příjmy, hotovostí vyplácejí načerno zaměstnance takzvané brigádníky, kteří často berou ještě podporu v nezaměstnanosti, A přitom se vymlouvají na to, že platby kartou jsou drahý )
Pokud vy jste ten poctivý co všechno jde přes bankovní účet, tak mi řekněte, jestli vám nevadí, že ti ostatní tak poctivý nejsou? Mně je to nakonec jedno, já se jen směju, jak to lidi dost rozděluje, jiní zase jak baští pohádky o drahosti A další jak šíří pohádky zrovna jak se jim to hodí, třeba mistr Polreich

To arne1: nemám mobil s NFC a nechci elektronické bankovnictví v mobilu (s rootem to ani nejde), který nepovažuji za bezpečné zařízení, tedy nechci, aby v zařízení, kam chodí ověřovací SMS probíhaly i platby.

 


0x

Určitě nehrozí. Hlavně ve službách, restauracích a pod často, čím dál častěji mají cedule, že platby jen v hotovosti.

V hospodách a jiných provozovnách požadavek na hotovost souvisí také s tím, že se zrušilo EET.

modes

Potřebuji hotovost na černé vyplácení brigádníků, kteří jsou současně na podpoře nebo berou oficiálně minimální mzdu a zbytek bokem, to je celý důvod.

markova

Ještě se opomnělo v řetězci odpovědí tady že mince a bankovky jsou též nyní i v budoucnu důležité pro sběratelé numismatiky a notafilisty.Hledají chybražby a chybotisky.Tak např.10Kč vyražená v Hamburku v roce 1993 kde přímka Kč protíná místo středu horního okraje je velice vzácná nebo 200Kč s proužkem Republika de Zaire je velmi vzácná.Jak by hotovost zanikla v budoucnu,šly by do kytek zároveň tyto dva obory sběratelství což by byla škoda.Jsou stále lidé kteří mají zájem si vystát frontu před ČNB.na výroční dvacetikoruny Masaryk,Beneš,Štefanik r.2018 nebo 1000Kč s přítiskem 30 výročí rozdělení Československa.Na to se stály dlouhé fronty přes noc. Někdo zase obdivuje u bankovek umělecko-výtvarný design a zpracování.Též naše zelená stokoruna kdysi vyhrála celosvětově 4.místo jako nejkrásnější bankovka světa.Jsem pro souběžné zachování obou způsobů placení.Byla by škoda nechat hotovostní měnu úplně padnout kvůli komfortu a pohodlí některých lidí.

 

111®

0x

ale to budou nejdříve muset vymřít důchodci co neumí ani s kartou ani s mobilem...ale jen hotovostí platit...a nebo je to třeba brát jako urážka důchodců od prosazovatelů tohoto stylu bezhotovosti. Bezohlednost na důchoce...

Tak důchodcům je už dost janě dáváno najevo, že jsou paraziti, kteří vše prožrali a zničili planetu a že nikdo není zvědavý jim platit důchody..Zatím aspoň snížíme důchody a zvýšíme daň z nemovitosti ve které bydlí. Tedy kterou zvytečně okupují.

111®
Uz zbývá jen povolit eutanazii.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]