Nejste přihlášen/a.
Zajímalo by mě, jak banka zachází s bankovním účtem zemřelého. Béží dále trvalé příkazy a inkasa? Jak se banka dozví, že majitel zemřel? Máte s touto situací někdo nějaké zkušenosti? Děkuji za odpověď.
Před pár lety jsem vyřizoval dědictví po své matce, notář mě kontaktoval až za půl roku. Vůbec si nedovedu představit, jak se to řeší, když zemřelý nemá potomky nebo manželku, kteří by měli přístup k jakýmkoli dokladům po zemřelém.
Byl o tom pořad v rozhlase, banky snad (zatím?) nemají povinnost hlásit, že i u nich měl dotyčný (třeba žil sám) svůj účet. Takže je to jejich dobrá vůle, hlásit to notáři, neb ten patrně písemně posílá dotaz všem bankám... říkali v tom pořadu
Ano, notář (či jeho asistent) obesílá banky v ČR a to může trvat delší dobu. Nevím, jestli i v EU, nebo jestli je tam nějaký mezibankovní infosystém. Ale mimo EU je spíš bez šance.
Jak se notář dozví o smrti, si už v případě matky nepamatuji, asi od nemocnice, kde osoba zemřela, nebo od pohřební firmy. Pamatuji si jen, že se mi notářka ozvala sama. Ale je to už delší doba.
Každopádně je dobré, aby na účtu umírající osoby bylo minimum peněz, ideálně nic, vzhledem k nemožnosti s ním disponovat během dědického řízení.
Účet zemřelého běží s pokyny dál, notář může na žádost zastavit všechny platby a inkasa do konce vyřízení pozůstalosti. Po skončení pozůstalosti si obsluhuje účet " jeho nový" vlastník. Může si zažádat u banky o převod účtu na svůj účet a trvá to pár týdnů, než to schválí. Měl jsem to takto s účtem zemřelé manželky u ČS.
Takže notář může, "na něčí žádost", zastavit všechny platby a inkasa? Nebo je zastaví vždy, z vlastní iniciativy. A jak se o smrti manžela/manželky vůbec doví a který notář? Kdo a kdy je to povinen nějakému notáři nahlásit?
A pokud jde o BÚ druhého z manželů, tedy toho pozůstalého, zřízený a vedený na jeho jméno, na ten se pozůstalostní řízení nevztahuje? Jde mi o to, zda, pokud má manželka, na své jméno, BÚ u jiné banky než je náš "společný" účet, zřízený a vedený na mé jméno a já zemřu, zda se "obstaví" veškeré BÚ zřízené na oba manžele, u všech bank, nebo pouze BÚ zřízené na jméno mé, tedy zemřelého.
@bohumil - Ano, soud mi určil notářku a ta mi sdělila, že může buďto zavřít účet, tím pádem z něj nic neodejde a nepřijme se nic na účet, nebo se to nechá běžet dál, jak to bylo před smrtí. My jsme měli každý svůj účet a i můj byl součástí SJM, ale ten mi nebyl zablokovaný, jen notářku zajímal stav účtu v den úmrtí, to si sama ověřovala.
Já bych dotaz, pokud to nevadí, ještě trochu rozšířil. Jak je to v případě úmrtí menžela, na nějž je založen společný bankovní (běžný) účet obou manželů a na nějž přichází důchody obou a ze kterého pak tato rodina hospodaří? A manželka má k tomuto BÚ dispoziční právo. A pak mají oba manželé další, samostané bankovní účty, případně termínované vklady, které jsou založeny konkrétně na každého zvlášt. Jak se řeší, pokud zemře manžel na nějž je založen ten společný účet a jak, pokud zemře manželka? Rovněž díky za odpovědi.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.