Nejste přihlášen/a.
Ahoj,
mohl by mi prosím někdo stylem "jak pro blbce" vysvětlit, jak vlastně funguje nakupovaní na firmu bez DPH? Něco jsem googlil, ale stále mi to není úplně jasné. Dejme tomu, že si koupím přes firmu nějakou věc bez DPH, ta věc pak skončí u mě a nebudu už jí dál nijak prodávat/fakturovat. Tím pádem DPH už nikdo nezaplatí, jelikož koncový zákazník jsem já a já DPH nezaplatil (toto je hypotetický příklad, nic takového jsem nepraktikoval). To nezní moc legálně. Jak se to tedy správně řeší?
A ještě jedna věc. Často někde slyším, jak někdo říká, že někdo někde "pere" peníze. Např. ve vedlejší vesnici se v posledních letech ve velkém rozrostl jeden zábavní areál. No a už více lidí mi říkalo, že to má majitel jen jako pračku peněz, že jeho hlavní byznys je jinde. Mohli byste to taky nějak více osvětlit? Google definice mi často moc neříkají.
Děkuji moc
Řekněme, že máš firmu, která je plátce DPH. Chceš počítač. V krámě bys ho koupil za 12.100 Kč.
Firma ho koupí za 10.000 + 2.100 DPH = 12.100 Kč s DPH (čili za to zaplatí stejných 12.100 jako bys platil ty).
Ale ve vyúčtování si firma těch 2.100 strhne a o to míň zaplatí státu na DPH, čili celkově to firmu vyjde jen na těch 10.000.
Kdyby ti to vzápětí ta firma přeprodala bez zisku, tak od tebe skásne 12.100, z toho si 10.000 nechá a 2.100 odvede státu a všichni jsou na tom (až na tu práci) stejně.
Pokud si to ale firma ponechá v majetku (a případně to za pár let odepíše jako "spotřebované" nebo tak něco) a tobě to jen umožní používat (a vyplatí ti na výplatě/odměnách o 10.000 míň) tak to firmu vyjde nastejno, ale ty si o ty 2.100 pomůžeš a stát je nezíská.
---
Představ si, mafiána co vydělává milióny na výpalném a jiných nezákonostech. Jenomže si chce pohodlně žít, což znamená koupit dům, auto a tak podobně a protože to nemůže jen tak vytáhnout z rukávu a doufat, že si stát nevšimne, že to nevydělal a neměl jak legálně získat, tak pojme ďábelský plán.
Koupí si nějaký kolotoč, restauraci, kino, nebo tak něco, co se tak tak udrží nad vodou a vždycky večer přidá do pokladky k příjmům ještě balík těch "špinavých peněz" z vydírání. Pochopitelně v hotovosti. Pak to nechá zaúčtovat jako příjmy od návštěvníků, odečte od toho výdaje za elektřinu a podobně a zaplatí z toho daň z příjmu.
Pak si koupí dům, auto, ... a bude říkat "já jsem podnikatel, tohle jsou mé výdělky z kolotoče, restaurace, kina, prostě tam chodí hodně lidí, platí mi za to hodně a tak mám velké, ale legální a zdaněné příjmy - kde je problém?"
Dokud mu někdo nespočítá, že s takovou cenou vstupenek by musel za hodinu na tom kolotoči svézt aspoň 1.000 lidí, a to 24 hodin denně, 7 dní v týdnu, 52 týdnů v roce a tolik lidí že mu tam nechodí, tak mu to může i nějakou dobu procházet.
Jeho hlavní byznys je samozřejmě to vydírání, nebo cokoliv, k čemu se nechce znát, ten kolotoč je jen pračka na peníze, kde na jedné straně není moc vidět, odkud peníze přicházejí (spousty anonymních návštěvníků), ale na druhé straně po zaplacení daní ty peníze vypadají jako legální čistý zisk. Ten kolotoč defakto dotuje z těch nelegálních příjmů, ještě z nich odvádí daně, ale to co zbude vypadá jako poctivý příjem a to se mu vyplatí.
To první bude fungovat jen do doby, než přijde berňák na kontrolu řekne, ukažte mi, kde máte majetek X.
No, a pak se začne kouzlit že se majetek po dvou letech odporoučel a musel se zlikvidovat, a vytvoří se likvidační protokol, no pokud berňák najde takových věcí více, no tak jistě vznikne jakési podezření nemůžeš se to dělat moc ve velkým a a okatě, takové okrádání státu. Ostatně, pokud stát okradeš o 100 000, tak už ti hrozí chládek.
Tak jasně, ale pokud to tazatel potřebuje vysvětlit, tak je lepší jednoduchý příklad, kde to bude hned vidět
A pokud je ta "firma" třeba OSVČ, tak berňáku řekne ten počítač je přece tady - v pracovně - a ukáže na stůl v obýváku. Nebo ho firma zapůjčí pro práci z domova. A po dvou letech zrychleně odepíše a prodá za zbytkovou cenu 100 Kč. A různých cest je plno, každá se svými výhodami i riziky.
Ostatně už za socíku bývalo v televizních komediích běžné, že na inventuru snášeli zaměstnanci do firmy ze svých domovů kde co
Joo. Akorát teda počítače mají odpisového dobu 3 roky, jenže ponovu se můžou odepisovat jen při hodnotě nad 80 000 Kč. Dříve nad 40.000.
Bavíme se o daňových odpisech. Takže ve výsledku všechno pod 80 000 jde rovnou do daňových nákladů (Snižuje to základ daně okamžitě), tzn. nepoctivý podnikatel si takhle sníží základ daně, a ještě ukradne DPH (uplatní si odpočet z nákupní ceny Proti svému poskytnutému zdanitelné mu plnění na výkonech). Po tomhle by se mělo podle mého názoru dost jít Ale nejsou lidi
To, že má podnikatel počítač v obýváku je v pořádku, když počítač používá k zajištění dosažení a udržení příjmů, co v pořádku ale není - když ten počítač prodá mimo účto svému kamarádovi. Což je daňový delikt, podvod, krácení daně, ukradení DPH
To praní špinavých peněz by měl snad google najít. To je celkem známý příběh z USA, kdy jako legitimní činnost byly prádelny, které sloužili k legalizaci nekalých výdělků (z toho je také prý pojmenování té činnosti "praní"). Ale právě to může být třeba lunapark.
Prostě princip je ten, že máte nějakou legitimní činnost a k jejím tržbám přidáváte výdělky z nelegitimní činnosti.
Čímž musíte zaplatit DPH 21%, daň z příjmu právnických osob, taky přes 20%, Takže vlastně o půlku peněz přijdete
Ale holt pračka je drahá
Podobně se údajně používali i drahé restaurace, kde se vykazovaly velké tržby.
Podle mého názoru je to ale nesmysl dneska, protože stačí postavit auto někde vedle a monitorovat provoz a pak by NCOZ Nebo někdo klidně prokázal, že ty tržby jsou nesmyslný.
Brňáků to asi vadit nebude, vy zvýše, protože tam budou obrovský daně, no vlastně nebudou, oni si nakoupí auta, kolotoče, ve výsledku to zas tak nějak zoptimalizovali.
S těmi prádelnama prádla máš pravdu - tak to bylo Jo a toho mafiána nakonec chytli na tom, že neplatil daně, to je taky pravda
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.