Nejste přihlášen/a.
Odpovědět lze čtverým způsobem.
Ten první tu předvedl kmet a je to běžný postoj velké části současníků. Lhostejnost, pasivita, alibismus, mlčení, předstírání hluchoty, slepoty, příp. brblání doma a po hospodách.
Druhý způsob přenechám jiným, protože se tu určitě vyrojí rady ve stylu "zákon přece říká"a "policie musí"nebo "nesmí", apod.
Třetí je realita, opřená o zkušenosti konkrétních lidí, včetně mojí. Např. odpovědný orgán neudělal po oznámení vůbec nic, za půlrok, po dalším odvolání na nadřízený orgán, to místo vlastních kroků poslali zase dolů, následně ten podřízený kontaktoval viníka a vykecal mu, kdo si stěžoval na jeho chování ( šlo o černé skládky na obecním pozemku a spalování odpadu ). Viník následně napadl oznamovatele, část odpadu v klidu spálil a část tam leží dodnes. S policií, v jiných kauzách, mám ještě horší zkušenosti. Ale spousta se toho dá dohledat i na internetu, jak je to teď s "ochranou oznamovatelů"a nakolik nově přijatý zákon funguje. Nejen pan Benýšek by mohl vyprávět ( seznamzpravy.cz/... ). Není to totiž jenom o zákonech, ale také o jejich reálné vymahatelnosti a o poctivosti lidí na konkrétních místech.
No a čtvrtou odpovědí je rovina vlastního svědomí. Dělejte to, co považujete za správné, navzdory době a lidem, at se jednou nemusíte stydět sama před sebou.
Pokud, Eliško, na někoho nepodáte trestní oznámení za něco, co jste si jen vymyslela s úmyslem ho poškodit, pomluvit, tak vás nikdo trestat nemůže. Trestní oznámení je prostředek, kterým se můžete obrátit na orgány činné v trestním řízení (policii či státní zastupitelství) v případě, že máte podezření, že nějaká osoba svým jednáním spáchala trestný čin-porušila zákon. V určitých případech máte dokonce povinnost oznámit spáchání trestného činu, pokud jste se o něm dozvěděla, jinak se sama vystavujete trestní odpovědnosti za neoznámení trestného činu. Policie jméno toho, kdo T.O. podal. nesmí prozradit.
Trestní oznámení můžeš podat i anonymně.
Za křivé obvinění můžeš být stíhána v případě, že to křivé obvinění bylo úmyslné. Tedy snažíš se někomu uškodit nebo získat prospěch.
Tak si to dobře promysli, jestli to děláš kvůli sobě, nebo chceš někomu uškodit, nebo chceš někomu pomoci. V tom posledním případě, zejména jestli o to dotyčný stojí, jestli si náhodou nemůže podat to oznámení záměru, stačí k tomu telefon a vytočit číslo
To úmyslné křivé obvinění - např. když si holka v baru vymyslí, že jí tam někdo sexuálně obtěžoval a následně z kamerového záznamu bude jasné, že to bylo jinak. Pokud má oznamovatel nějaké důvodné podezření, že se něco trestního děje, a nejlpe pokud má k tomu i nějaké důkazy apod. at na policii jde - i kdyby se pak nic neprokázalo, stíhán za křivé obvinění nebude. To jestli to má "potenciál" zhodnotí už policista sám - pokud by to byla nějaká blbost, tak ten zkušený to obvykle oznamovateli rozmluví už při jeho návštěvě, ten nezkušený pak udělá v případu nějaké základní úkony a odloží to "od stolu". (případnou stížnost pak řeší státní zástupce). Ono je těžko radit, když nepíšete nic konkrétního. Jiná věc je něco na veřejném místě, a jiná např domácí násilí za zavřenými dveřmi bytu...
Stíhání za křivé obvinění se používá minimálně, to už musí být opravdu něco zjevně úmyslného a prokazatelného.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.