Kamarád nedávno dostal krevní transfůzi, a mám jednu teoretickou otázku. Pokud si dobře pamatuji ze školy, tak protilátky proti viru HIV jsou detekovatelné cca 2-3 měsíce po nákaze. Co teda se stane, když dárce krve bude např. 14 dní před darováním nevědomky nakažen, půjde darovat krev, a tu nakaženou krev někomu dají? To řeknou tomu pacientovi “my se strašně omlouváme ale my to nevěděli že dárce je nakažený”, nebo na to mají nějaké účinnější metody stanovení na přítomnost toho viru?
Toto je ošetřeno skladovací lhůtou -karantenou, pravidelnou kontrolou... V dnešní době internetu jste někdy v posledních letech o podobném případu v ČR slyšel?
Ale ta škola byla už dávno, že? HIV už zdaleka není takový strašák. Existují tak funkční léky, že HIV pozitivní pacient není nakažlivý pro své okolí, může mít nechráněný pohlavní styk, žena může otěhotnět a porodit dítě, aniž by došlo k přenosu HIV na plod. Navíc české zdravotnictví má dobrý systém kontroly.
miluju tyto články a hlavně ty jejich nadpisy - hlavně je to info od Světové zdravotnické organizace, takže těch 160tis tam může být, ale není to ani jeden z ČR (snad jen pokud měl transfúzi v zahraničí).
okolik
jmlc, přesně.
bl
To je docela slušné číslo. Ale kolik z toho je v civilizovaném světě? Předpokládám, že na stránkách WHO se to taky dohledá.
ČR je transfuzní velmoc. Mnoho krve se zde prodává do zahraničí, nebot je levná a kvalitní (vzpomeňte si na to až půjdete zdarma darovat). Vzhledem k její kvalitě jsou cykly testů nastaveny tak, aby vyšly z 99,99% v pořádku a byly výnosy s krevními konzervami zachovány. Kdybych to rozvedl více, patrně budu smazán. Ale jedno vám prozradím: můžete být absolutně klidný. To co uvádíte je vyloučeno.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.