Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Exekuce rodiče

Od: lenkas odpovědí: 15 změna:
Dobry den , když má exekuci rodič dospeleho dítěte , přechází ta exekuce i na dítě a jeho majetek? Může nějak exekuce rodiče ohrozit to dospělé dítě?

 

 

15 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 


5x

Ne. Kromě přídadů, kdy by ukázalo, že rodič majetek převádí na dítě účelně proto, aby jej uchránil před exekucí. Majetku, které si dítě vydělalo samo, se to netýká.

Další věc by se řešila po umrtí rodiče při dědění. Dítě by muselo buď akceptovat dědictví i s dluhy, nebo se zříct celého dědictví (nelze jen přijmout dědictví a nepřijmout dluhy).

 


2x

Pokud máte jako dítě takového rodiče jiné bydliště, nemůže vám do vašeho bytu vejít exekutor a zabavovat vaše věci s tím, že jsou zřejmě toho rodiče.

Pokud máte vaše věci v bytě rodičů, neprodleně se vystěhujte. Jinak exekutor nejprve sebere a až pak vy prokazujete vaše vlastnictví.

Dluhy se sice dědí, ale nemůže nikdo přijít za vámi, že někdo z rodiny dluží a vy to máte zaplatit... (pokud jste se nepodepsal jako spoludlužník).

Tohle není pravda. Jestli je bydliště stejné nebo různé nehraje žádnou roli. Důležité je pouze to, zda se exekutor domnívá, že na dané adrese dlužník uchováva svoje věci. Pokud by měl nějaké indicie, že majetek dlužníka se skrývá u dětí, může si pro ně dojít i tam.

Nepředpokládám, že by exekutor měl tu možnost nebo dokonce pravomoc takovou, že by dohledal příbuzné dlužníka v republice a s tvrzením, že jde zabavovat majetek ve vlastnictví dlužníka uložený u těchto lidí v jiném bytě začal drancovat. To bych byl jednak velmi překvapen a druhak bych se velmi aktivně snažil o tučné odškodnění ze strany toho úřadu.

Nicméně pokud máte zkušenost či znáte případy, kdy exekutor prostě vejde do domácnosti a začne brát vše možné s tvrzením, že to je majetek třetí osoby jen uschovaný v dané domácnosti - moc rád bych získal bližší info.

Jmlc-exe, pokud je férový, tak nevtrhne do bytu ale postupuje dle zákona. Pokud je ... tak je mu zákonný postup šumák a bude postupovat dle svého a bude klidně hledat věci rodičů v bytě dítěte a to bez ohledu zda se tam vůbec někdy vyskytovali!

Pročetl jsem spoustu článků, ale nikde ani čárka, že přijde exekutor do bytu dětí dlužníka a zabavuje věci, o kterých si "může myslet", že jsou dlužníka.

Takové konání je jak v rozporu s dobrými mravy, logikou a věřím že ji v rozporu se zákonem. Pokud je exekutor ... - tak to je prostě přepadení a krádež, za což mu jistě hrozí ubytování za mřížemi. O tomto jsem přesvědčen a dokud neuvidím případ popsaný a potvrzený, neuvěřím, že by takové jednání bylo v souladu se zákonem.

Samozřejmě - může zabavit věci z tr.bydliště, místa podnikání, místa aktuálního pobytu. Jen tak lítat po domech či bytech příbuzných a beztrestně jiným brát věci s tím, že "je přesvědčen" - to ne, to by dlouho exekutorem nebyl.

Přečtěte si exekuční řád. Exekutor smí vejít kamkoli, kde má důvodné podezření, že jsou uloženy věci dlužníka. Je úplně jedno, jestli je to něčí byt nebo odlehlá garáž. Neděje se to tak často a zejména se to neděje od doby, kdy ústavní soud v exekučním řádu zrušil ustanovení, že neoprávněně zabavené věci jiných majitelů se vrací na náklady těch majitelů. To v exekučním řádu skutečně bylo a někteří exekutoři to nadále mají na svých stránkách v podmínkách. Nyní se vrací na náklady exekutora, takže exekutoři už zvažují, jestli riskovat zabavování věcí, u kterých si nejsou úplně jisti.Delší vysvětlení zde: epravo.cz/...
Viz část: Soudní exekutor a jeho zaměstnanci, jsou oprávněni vstoupit do prostoru, kde se povinný zdržuje nebo kde má (nebo by mohl mít) majetek, i bez souhlasu majitele tohoto prostoru, případně osoby užívající tento prostor (např. nájemce), přičemž tyto osoby jsou povinny výkon exekuce strpět.

Děkuji za odkaz i kompletní vysvětlení...

celé je to až děsivé a jsem štastný, že nemusím po svých příbuzných řešit takové potíže.

Je s podivem, že v teoreticky právním státě jsou takové možnosti.

Osobni zkusenost znamych, kdy synek ma trvaly pobyt na obci asi 9let a mozna stejnou dobu je i z domu. Nicméně prisel exekutor do domu rodičů s tím, že toto je poslední známá adresa dlužníka a v případě, ze neuhradí dluh, přijdou a budou lepit. Osobně mám o tomto postupu dost velke pochybnosti, ale tady člověk nikdy neví... Hlavne si nedokazu predstavit, jak ja budu prokazovat, ze jsou veci moje. Fakt doma nevedu kartoteku s uctama. Nastesti uz to chodi na maily, ale ne vsem a vsechno...

 


0x

1. Dedia sa aj dlhy.

2. Ak dieta byva u rodicov, moze byt problem pri zabavovani veci ako TV a pocitac, ze komu patria (dieta? rodic?).

lenkas

Každý má bydliště jinde pouze u sebe někdy pobivaji ale bydliště má každý jinde jestli i tak může exekuce na to dítě?

Nie, exekucia je na osobu a pribuzensky pomer s tym nic nema (trochu inak je to u manzelov). Vy teda kludne spavajte, len pozor na nejake cenne veci, ktore mate v byte rodicov, na tie by mohol exekutor siahnut a potom by boli zbytocne problemy preukazat, ako su vase a nie ich.

 


0x

Pozor este na rodicovsky byt ako taky, ak ho maju v sukromnom vlastnictve a uvazujete, ako ho casom zdedite, tak exekutor ho moze predat a nedostanete nic, to by sa vam viac oplatilo dlh vyplatit a ako kompenzaciu byt nechat prepisat na seba (ak teda este nie je v katastri zaznam od exekutora).

 


0x

exekutor může kamkoliv, kde se domnívá, že je majetek dlužníka. Takže i třeba k sousedovi, nebo k úplně cizím lidem.

Vždy to u soudu ustojí. Pokud exekutor pochybí, dostane od komory pokutu třeba 1000,-Kč.

Soud, pokud vám v rámci VYLUČOVACÍ ŽALOBY něco vrátí ze soupisu zabavených věcí, musíte si to na SVÉ NÁKLADY odvézt a soud Vám nic za újmu ani náklady nepřiřkne.

Takový je zákon a jeho praxe.

Dokonce když neposkytnete součinnost jako zaměstnavatel dlužníka TAK VÁM MŮŽE UDĚLIT POKUTU až 50.000,-Kč za každé provinění

Zaměstnat dlužníka = být poddlužníkem

To ustanovení, že to musí odvést na své náklady, už bylo zrušeno. Exekutor to musí vrátit tam, kde to vzal, případně pokud se s majitelem dohodne na jiném místě.

Jinak souhlasím

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]