Nejste přihlášen/a.
Tak jsem si pečlivě prošel všechny ty Lukopreny typu N - dvousložkové (eshop barvarna). Vzhledem k tomu, že chci odlévat sošky, figurky a nikoliv reliéfy jako erby ze stěny tak mi přišly nejvhodnější tyto tři a já vám napíšu hned i výhody.
Hlavní výhody materiálů
N 5221
Výrazně vyšší pružnost a odolnost proti natržení.
Ačkoliv má nízkou pevnost v tahu je odolný proti natržení.
Nevýhody: Vhodné jen pro méně členitý reliéf. Je drahý.
N 1522
Tvrdý materiál, forma nevyžaduje lože. Velmi dobře zatéká. Cenově dostupný.Výroba jednodušších, tvrdších, méně pružných, silnostěnných forem bezpomocného lože. Vhodné pro: Sádra, beton, vosk, epox. pryskyřice, cínZalévání a pouzdření elektrotechnických zařízení.Přesně kopíruje detaily.
N 5541
Vysoké teploty, výsledná forma je tuhá.Zalévání a pouzdření elektrotechnických zařízení.
POZNÁMKA:
To zalití pro elektrotechnické zařízení by se taky mohlo hodit, protože uvažuju o zabudování ledek. Tzn. bylo by vhodné odvádět teplo. Jinak na ty el.tech. zař. je N 6681 vcelku levný - sada 600,- za 1 kg, ale nedá se použít na ty formy, protože má nízkou pevnost (2,1 - 2,3 MPa) - což je podobně pevné jako Potravinářský silikon Den Braven, který má 2 MPa.. N 6681 má ale vynikající tvrdost, vynikající tepelnou vodivost a dobrou zatékavost. Jenže nejde použít na ty formy.
Otázka by asi byla, proč vlastně použít dvousložkový Lukopren. Pokud si pamatuji tak jsem se dočetl, že pokud bych chtěl z toho materiálu udělat např. sošku (odlitek do jednorázové sádrové formy) - a teprve z této sošky z Lukaprenu vyrobit tu formu, tak problém by byl zřejmě v tom, že ten jednosložkový na to není vhodný, protože je spíš na tenčí formy a tedy ne na ty objemné slévance. Ještě mě napadlo tu první sošku vyrobit z olova (nalít do sádry) ale ... Nikdy jsem to nedělal a četl jsem jen o odlévání do Lukaprenové formy, tedy ... mohlo by to být nebezpečné a sádra by nejspíš tu velkou teplotu nevydžela a praskla. Nepletu-li se? A to by byl průšvih. Stejně nevím kde olovo koupit a za kolik. Jako dítě jsem si hrál s cínem, ale odlitky jsem nikdy nedělal, takže proč tam nenalít ten lukapren a udělat tak sošku na kterou naplácám ten ukapren...
Ještě jsem uvažoval že si zprvu zkusím hrát s jinými materiály (levnější). Tak se vás zeptám na tyto tři věci.
První mě napadla výztuž. Nevím jak se jmenuje materiál, ale na mytí nádobí používám takový jakoby drátěný červený plast, který má strukturu atomové mřížky... Nevím jak jinak to popsat. Jsou to prostě všelijak popropojené tyčinky PVC, které mají mezi sebou spoustu místa. Napadlo mě, že když nechci, aby se hotová sožka dala popotahovat jako guma, tak tam mohu dát tento matroš. Jenže já nevím kde ho mám dostat. Toto jsem odřízl z houby, která měla červenou PVC vrstvu, bílou vrstvu molitanu hrubou a zelenou vrstvu jemnou jak na dětskou pokožku. A na mytí nádobí používám jen tuto červenou s velkými dírymi, protože molitabové houby jsou prakticky jednorázovky ve kterých se při opakovaném použití inkubují všelijaké jedovaté a nebezpečné bakterie, je to doslova Petriho myska. Tak nevíte někdo kde sehnat tu PVC vrstvu na tvorbu?
Je možné ty Lukapreny N používat taky na odlévání sošek?
Jinak další nápad tedy vyzkoušet ty levné materiály, takže bych zkusil kombinaci Silikonu Den Braven Univezal bíly plus do toho dát tu PVC vrstvu s 3D mřížkou. Vytvořil bych nějakou silikonovou kostru, která by byla tužší ... Jinak my vychází pevnost potravinářského silikonu jako lepší než u bílého, jenže pro mě není oblíbený a je drahý...
Vlastnost Potravínářský , Univerzasl
Tažnost do přetržení, % ... 550 600
Pevnost v Tahu, MPa (N/mm2) 2 1,3
Modul 100%, MPa (N/mm2) 0,5 0,3
Tvrdost dle Shore A (3s) 23 +/- 3 15 +/- 3
Odolnost = Pevn. / Tažn.*1000 3,64 2,17
Případně mám ještě zevidovaný ten PU 50 FC od Den Braven, ten má tyto hodnoty:
450
1,4
0,7
47 +/- 5
3,11
Takže je to otázka volby bílý pružný Silikon Univerzal nebo pevnější PU 50 FC, který je výrazně tvrdší?
Dal by se použít třeba na to jádro sošky, a vnější plášt by mohl být měkoučký pokud bych použil Silikon Univerzal.
Jo a ještě mě napadlo použít třeba vrstvu Latexu, na zpevnění některé vrstvy... Jen nápad. Viděl jsem jak používají latex ti lidi co si hrají s líčením na Halloween a je to jako papír... Takové nepružné. Třeba by se dala sehnat taková vrstva, která by byla více gumovitá? Možná by to šlo nějak využít při tvorbě formi nebo vnitřní části sošky? Nevím, nikdy jsem s tím nedělal a asi bude více druhů tekutého latexu.
Jo a k té 3D mřížce, možná vznikne nový problém: bubliny a špatná pevnost jádra sožky?
Jo a zapomněl jsem uvést nevýhody různých materiálů:
Hlavní nevýhody materiálů
N 1000
Má extrémně nízkou pevnost v tahu. Je řada materiálů s vyšší tažností i pevností v tahu jako N Super, N 1522, N 5221, N 5541, N 1725.
N 5221, N Super
Mají nižší pevnost v tahu než potravinářský silikon Den Braven
Vhodné jen pro méně členitý reliéf.
N 6681
Má podobnou pevnost v tahu jako potravinářský silikon od Den Braven
Odolnost V tabulce vlastnosti produktů s nízkou odolností jsou podbarveny světle fialovou barvou.
Den Braven: Odolnost tmelů Den Braven: extrémně nízká odolnost, nevhodné na výrobu forem.
N Super, N 1725
U N Super si nejsem jistý, ale N 1725 je na reliéfy pro vyskou vizkozitu.
N 1522
Není vhodné na členité formy (takže asi jen na reliéfy, ale ne na sošky?).
Mě nejvíce oslovuje N 5221 jenže je drahý (skoro 1000 Kč) a N 1522 cenově dostupný.
Musím si tro všechno ještě důkladně nechat projít hlavou. Dneska jsem se ještě díval na polyuretanové tmely od Soudala a některé parametry jsou blízké tomu silikonu Universal od Den Braven s výhodou že nesmrdí. Přitom ale musím myslet na skutečnost, že vyrobit formu nelze z tmelu (zmenšení objemu o 5 %), takže výrobek z formy se po vytvrzení smrskne, a u těch polyuretanových tmelů až od 10%. Takže pokud chci věruhodnou velikost a proporce výrobku, tak jedině vybrat něco od Lukoprenu... Zajimavé vlastnosti má Soudal JGS kde je tvrdost 25 +/- 5 Shore A přitom Den braven Potravinářský silikon má 23 +/- 3 a Den Braven univerzální silikon má 15 +/- 3. Pro mě asi bude podstatná měkkost, předpokládám že to je údaj "Modul pružnosti 100%" - jednotky MPa (N/mm2). Den Braven Silikony mají 0,5 a 0,3 Univerzal. JGS má 0,29 . Pevnost v tahu u JGS je 2,21. Den Braven potravinářský silikon má 2 a Univerzal míá1,3. Tím by JGS splňoval moji představu, jenže je drahý protože je jen ve velkém balení 378Kč/600ml jako baléní salám. A schne hodinu (slupka). Kdežto třeba Soudal 40FC schne 15 min slupka, 1,7 MPa pevnost, 0,8 MPa pružnost (což je překvapivě hodně, takže asi jde dobře zmáčknout - domnívám se) a tvrdost proti promáčknutí 40 +/- 5 Shore A - hodnota je blízká těm formám od Lukaprenu, ale jak říkám, hlavní problém je v tom zmenšení objemu ... a tento hlavní údaj jsem u Soudala v technických listech nenašel.
Ještě bych chtěl podívat se po parametrech těch dalších polyuretanových tmelů od Den Braven protože jsem se díval jen na jeden.
Dále co může nabídnout latex? U latexu mi není jasné, jestli se dá natahovat jako guma či kaučuk, protože si myslím že asi ne, ale mělo by snad být na trhu více chemických variant v tekuté formě(?). Kde koupit?
Jakou spotřebu vlastně očekávat od Lukaprenu N, pokud bych chtěl vytvořit obyčejnou sošku jako mají oni v tom videu (nevím jak byla velká snad 15-20 cm vysoká?). Myslíte, že bych tu formu udělal z 0.9 kg pasty a ještě zbylo? Nebo že by stačil jednosložkový lukapren na zalití do formy a výrobu sožky? Protože já neplánuju odlévat sožky ze sádry, to mi přijde nepraktický materiál, který se snadno ošoupe, oškrábe, uláme a zničí.
Zatím taky nechápu jak se ten Lukapren N míchá s tím katalyzátorem. Asi by se mělo namíchat předem? Tzv. vezmu třeba 150 ml pasty a dám tam například pět kapek katalyzátoru? A zdá se mi že to dávkování asi taky není pro mě snadné, pokud to má být přesně. Musím si tedy koupit nějakou přesnou digitální váhu na odvážení? Nebo si vystačím se starou kuchyňskou váhou, takovou s dvěma ramenama, kde po vyvážení jednoho ramene, se závaží posouvá po šupátku. Tam se to posouvá po celých mg nebo jednotkách g. Takže pokud by by bylo třeba měřit přesně mg na desetiny nebo dokonce setiny, tak bych snad musel koupit váhu?
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.