Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Jde vybudovat silnou imunitu?

Od: milos30 odpovědí: 27 změna:
Dobrý den,
je mi 30 a vždy přes podzim / zimu trpím často kašlem, bolestí v krku. Asi 1.5 roků sportuju 2x týdně, snažím se otužovat, (ke konci sprchování se osprchuju studenou vodou), začal jsem jít více zeleniny, ovoce, doplňků stravy.
Začal podzim a zase jsem na hromádce.
Už nevím co mám více dělat abych nebyl každou chvíli nemocný.
Je to hodně o genech? Jsou totiž chlapi co dělají denně venku za každého počasí a ti jsou minimálně nemocní, já bych v takovém zaměstnání byl pořád na hromádce.
S častou bolestí v krku mám problém již od dětství.
Děkuji za vysvětlení

 

 

27 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 


3x

Nechajte sa komplexne vysetrit imunologom na odporucanie vseobecneho lekara.

 


2x

Nenechte se zmást slovem "nachlazení". To není ze zimy. Nějakých nemocích je přes zimní období více, protože jsou vhodnější podmínky pro šíření virů. Takže chlapi dělající venku na čistém vzduchu se nakazí s menší pravděpodobností než ti, co dělají v open space bez otevíracích oken, za den potkají stovky lidí a tráví hodně času v MHD.

asd1
To by zdravotnici museli být nemocní furt. A to nejsou takže tahle teorie tím padá. Je to o imunite, otuzily organismus jí má mnohem silnější než zchoulostively...

Tak zdravotníci vědí, jak se chránit. Jsou naočkovaní, vědí, jak používat roušky, rukavice, jakou mají dodržovat hygienu - to normální člověk ne. Samozřejmě je to i o imunitě.

asd1

Kde žiješ? Projdi si ordinace obvoďáků i ambulance, chodby, čekárny v nemocnicích, schválně kolik potkáš sester a lékařů v roušce a rukavicích. Možná tak na sále A ono existuje očkování proti rýmě a nachlazení?

Je to jednoduchý - bacily v práci potkávají furt, tak mají vytvořenou imunitu. Opravdu neplatí že nepotkávat bacily = nebýt nemocný. Ono s tím souvisí "Čistota půl zdraví, špína celý."

Jen doplním: pročpak některé národnosti netrpí autoimunitními chorobami? Protože jejich imunita trvale běží na plné obrátky.

Takže člověk vyjde ven, je zima a najednou se z ničeho nic v něm objeví viry? Samozřejmě, že imunita je důležitá, neříkám, že ne. Hodně zdravotníků se nakazí v práci, ale plus vědí, jak se chránit, a mají už lépe vybudovanou imunitu.

 


2x
Nechte si vyšetřit hladinu vitaminu D.
Decko je výborné na imunitu a když máte nízkou hodnotu, tělo trpí.

 


1x

Imunita je strašně individuální vlastnost, a strašně složitá problematika. Můžete být choulostivý na respirační nemoci, ale třeba nikdy nedostanete rakovinu. Pokud se vyskytují nějaké větší anomálie, je třeba odborné vyšetření. Na nemoci z nachlazení bývá nejlepší otužování, ovšem chvilkové ošpláchnutí studenou vodou po koupání je sice lepší než nic, ale je to spíše taková hra na otužování.
Jsou totiž chlapi co dělají denně venku za každého počasí a ti jsou minimálně nemocní, já bych v takovém zaměstnání byl pořád na hromádce.
Možná byste byl "na hromádce" první rok, pak by se organismus ve vašem věku nejspíš přizpůsobil.

Váš názor asi má něco do sebe : Denně jsem několik hodin venku, teď nemám už pejska, tak tolik ne, chodím oblečená lehce, doma taky míň a moc netopíme - přiměřeně - ale musím mít teplo na nohy a na záda - to vždycky doma všichni říkali, že se nejspíš nachladne,bohužel celý tento rok se potýkám s onkologickým onemocněním, tak musím být na sebe aspoň trochu víc opatrná. Přesto ale se necítím nějak špatně, jen jsem víc unavená, ale to je i věkem. Jinak nachlazená jsem bývala jednou za rok a to jsem byla stále mezi lidmi.

 


1x

Já mám osobně zkušenost - moc se nestrojit, chodit přiměřeně - v létě nenosit zimní čepici a kapucu, jak je dnes moderní , být dost venku a neprochladnout od nohou a od zad - nosit kvalitní nátělník. Boty se silnější podrážkou - slabá propouští chlad- jíst pestře - sportovat, jak to čas dovolí a pokud tě začne pobolívat v krku, jsou léky v lékárně, ale ty nekupuji,cucám hřebíček - koření - a pak ho vyplivnu, mám na okně angínovník,kloktám a popíjím vincentku, kupuji zázvorové bonbóny, je mnoho možností, jak s tím bojovat. Neříkám, že to je všemocné, ale u nás to často zabírá. Když jsem byla malá, antibiotika se běžně neužívala, museli jsme kloktat, inhalovat a dávat nohy střídavě do studené a teplé vody, na krk obklad. No, starší lidé to ještě určitě znají.

 


1x

Někdy jsou veškeré vinamíny, otužování a další rady málo platné. Přesvědčila jsem se, že nejdůležitější je psychika. Pár let jsem měla stresující práci a každou zimu jsem byla 2x na antibiotikách-zánět nosohltanu. Nyní jsem mnoho let v důchodu a již se mi to ani jednou neobjevilo.

runner2
Potvrzuji a souhlasím s Vámi.

 

 

runner2

1x
K ostatním doporučením bych přidal kvalitní spánek, psychickou pohodu, dobrevztahy s lidmi okolo a obecně spokojenost v životě.

 


0x
A co sport? Sportujete, sportujete pravidelně a celoročně?

Píše, že sportuje, ale ne,jestli venku nebo v hale.

milos30

@lenulakr Jezdit na kole a běhat po hale mě opravdu rozesmálo Neberte to zlé, ale jezdím na kole venku a venku taky běhám.
Celoročně?

Jde to v pohodě celoročně, jen to chce na zimu trošku zkušeností s oblečením a úpravou výkonu.

 

asd1

0x
Otuzovani + venkovní sport,běh kolo,bezky,dlouhý výšlap. Tak abys potkaval zimu ale neprochladnul. Známý dřív taky furt marodil,od ty doby co začal aktivně bezkovat už nemarodi skoro vůbec. Nebylo to hned ale až tak po roce. V lete běhal a plaval v rybníku.

 

milos30

Sporty mám vyčleněné tyto kolo, plavání, běh, inline.
Věčně jsem nachlazený, kašel a rýma je opravdu často.
Připadá mi, že jsem citlivý na zimu na krku a tak nosím bundu ke krku nebo šálu. Upravil jsem i stravu, více zeleniny, ovoce, pestrá jídla.

 

smode2

0x
Alespoň 4x týdně procházka v přírodě min. 5km vám zvýší účinnost imunitního systému o 30-50%. Vyhýbat se stresu, spánek 8-9h denně, úplně vynechat cukry (i složené), doplňky jako multivitamín, koloidní minerály atd. samozřejmostí. Vyzkoušeno dlouhodobě - i během kovidu ani jednou ani rýma za celé 2 roky, s nakaženými každou chvíli. Jestli s vaším stavem souvisí i nějaká očkování zde rozebírat nebudu, netřeba dnes dlouhých diskuzí s konspiračními teoretiky, ani očkovacími propagátory
okolik

10% zdraví si neseme dědictvím genofondem a 90% odpovídá životní styl.

Uvádíte, že jako děcko jste trpěl na nachlazení a různé virozy, je sice chválihodné, že se snažite otužovat, ale dle mého úsudku, jste zrovna konstituční typ, pro kterého otužování není příliš vhodné.

Sport super, berte to tak, každý jsme jiný, někdo trpí na úrůjmy po letním ovoci, někomu nesedne zelenina, pro jiného je těžko stravitelné maso, mléko zahleňuje organismus, je pro člověka nevhodné - potrava pro telátka .

Podzimní období, je lezavé vlhké počasí, děti žačnou chodit do kolektivu a různé aktivní viry se nesou společností.

Doporučla bych nějaký doplněk stravy Rakytník a Siliceu.

 

liska5

0x

Imunita sídlí převážně ve střevě. Zkuste omezit, ideálně vynechat, tři bílé věci: Mléko a vše mléčné, rafinovaný cukr a slazené nápoje, bílou mouku. Z mléčného si třeba nechat jen kefír, sladké nahradit sušenými švestkami, fíky, meruňkami, ořechy, medem a hořkou čokoládou. Rohlíky a bábovku nahradit celozrnným chlebem, vločkami, pohankou... I beztěch tří se dá sestavit pestrý a plnohodnotný jídelníček. Jezte česnek a zelenou petržel. Koukejte na obaly potravin a neberte ty se stabilizátory, konzervanty, mnoha Éčky. Pak z uzenin vyjde jen kvalitní šunka. Ryby přidejte. Tu zeleninu ke každému nesladkému jídlu. Ovoce jíst samostatně mezi jídly, jinak zhorší trávení. Teď si kupte v lékárně probiotika, větší balení, abyste začal hned s úpravou střevní mikroflory. Druhá věc jsou stresy, starosti, dlouhodobá trápení a nespokojenost. Mnohé postoje, co nám škodí, si neseme z dětství. O rýmě se říká, že to je pláč duše. Tak tady popřemýšlet, co hodit za hlavu, když to nezměním...

 

pb®

0x
Užívat vit.D - toho má většina lidí nedostatek, pokud ho neužívá. Dále zinek, omega 3, laktobacily. Vykonávat fyzickou činnost venku na čistém vzduchu. Cvičení ve vydýchané tělocvičně nic moc, běh nebo jízda na kole vedle rušné ulice taky. Procházka v lese je lepší, běh či kolo v lese ještě lepší. Pobyt ve vyšších nadmořských výškách nebo u moře dokáže imunitní systém nakopnout na několik měsíců. Mohou za to záporné ionty, které na tělo působí blahodárně. V uzavřených prostorách nejsou, les či mořský vzduch je jimi nabitý.

 


0x
Já na vitamíny při dokonalé prevenci nachlazení tolik nevěřím. On víc zabírá takový komplet chování.
Najít bacilonosiče. Já vzorně přebírám bacily od svých dětí. Od nikoho cizího moc ne. Teda dotknout se kliky, PC myši nebo TV ovladače, a promnout si oči nebo nos a je to. Šly jsme kdysi do školky v mrazu a nadechovala jsem se pusou, okamžitě mne škrábalo v krku. V zimě se nadechuji jen nosem, pokud bych neudýchala sport v mrazu nosem, pak zvýšit včas fyzičku, aby to šlo, nebo není pro lidi jako jsem já.
Když doma zaslechnu o bolesti v krku, okamžitě beru 1x denně večer echinaceové kapky s lihovým základem, ráno před řízením auta je neberu.
Vitamíny, bylinkové čaje ani zdravá strava mi v prevenci nezabíraly. Neřeším je. Dobře mi zabírá jóga. Každý den ráno pak musím zacvičit sestavu Pozdrav slunci, verzi co cvik sestavy to jeden nádech nebo jeden výdech. Cvičím ji asi 5x za sebou. Tahle sestava umí uvolnit nosní dutiny, a zvládá u mne dobře prevenci nachlazení. Jenže když jsem v bacilové zóně, musím raději přidat ještě další preventivní péči, to je proplachování nosu slanou vodou ukončené kloktáním, taky pro prevenci. Přitom večer vypiji velký hrnek s jednou nasekanou cibuli přelitou vroucí vodou, po vypití jsem nalila na noc jen studenou vodu a vzala si ji slitou pak do práce. V práci jsem si jiný den udělala 1 čaj z oregana, jen špetku do sítka na velký hrnek, má mít účinky jako cibule, ten den už pak žádný jiný čaj proti bacilům nepiji, ale to nedělám každý den.
Z ovoce mi zabírá pouze zmražený rybíz, kuličky. Kromě mé zahrady ho měli v mrazáku v Makru. Jahody mi nezabraly. Pak věřím účinku černé ředkve a křenu, ale ty nemám moc ráda. Syrová cibule třeba v rajčatovo-cibulovém salátu, mi pro prevenci nezabírá taky, jen ten čaj z ní. Věřím i na kuřecí vývar s masem a zeleninou, my přidáváme brambory.
Záleží na tom, co je člověk ochotný udělat.
Ten Pozdrav slunci, vynechám dva dny o víkendu, a rýmu okamžitě chytnu, nedá se vynechat, to až po uzdravení dětí a zvládnutí neprojeveného zahlenění. Tahle sestava cviků patří k cvikům, po kterých se musejí zacvičit kontra cviky, když se cvičí třeba více než 8x za sebou. Záda se pak uvolňují nějakým cvikem do stran. Zůstávám ale tak u 5 opakování.
Vlastně se i snažím být přes den v pohodě, ale to i jindy. Relaxační cvik, mezi ty na prevenci nachlazení, nepočítám.
Při prevenci jsou pro mne nejlepší ty věci, které mi pak pomáhají i při samotném nachlazení, kromě léků a bylin. Cvičím pak i při rýmě totéž a přidám léky a kapky na rýmu.
mln

:Když doma zaslechnu o bolesti v krku, okamžitě beru 1x denně večer echinaceové kapky s lihovým základem, ráno před řízením auta je neberu.

Když mě začne škrábat v krku, ihned sním jednu až dvě lžičky kokosového tuku (funkční látka se jmenuje monolaurin). Do hodiny je klid. (Ihned znamená, že za dvě hodiny může být pozdě - infekce se rozjela.) Je zmíněn s spolu s dalšími věcmi tady:

svetfarmacie.cz/...

Echinaceové kapky 50 ml stojí zhruba tolik, co kokosový tuk 1000 ml.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]