Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Oddlužení a dlužné výživné

Od: dan* odpovědí: 10 změna:

Dobrý večer, řeším něco ohledně oddlužení - otec mi dluží na výživném + platí výživné. Já budu školu končit - nebude platit už výživné, ale naopak to dlužné výživné. Chodí mi to exekučně. Jenže aby se prý oddlužil, potřebuje abych výživné ukončil (což stejně už mi je jedno) a vzdal se i dlužného výživného (dluh mu vlastně smažu). Řekl mi, že ale to dlužné výživné bude dál splácet, že nemá problém s tím pak podepsat papír, že mi peníze dluží a dál to splácel vlastně, jen by to nešlo exekučně, což já bych klidně bral, aspoň bych z toho měl o těch pár stovek více.

No ale chci se zeptat, opravdu to takhle funguje? Když se toho dlužného výživného vzdám a on mi pak hned podepíše papír, že mi ty peníze dluží, dá se to nějak právně vymáhat? Protože už jsem se toho jednou jakoby vzdal, chápete. Nebo bych v tom měl vidět nějaký podvod?

Určitě nemám problém mu nějak pomoct, ale v žádném případě se těch peněz nechci vzdát, obzvlášt nějakou lstí. Moc důvěru v něj nemám (kdyby ano, tak určitě neřeším exekučně výživné, že...). Děkuji za odpověď.

 

 

10 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 


4x

Ne, je to lest.
Výživné - i dlužné - se platí v plné výši i když běží oddlužení, má přednost před ostatními dluhy a nelze ho oddlužením oříznout.

Kdyby ses výživného vzdal, papír by ti sice podepsal, ten byl normálně platný. Ale pak by začalo probíhat oddlužení a ty bys musel ten svůj papír přihlásit do oddlužení jako normální pohledávku. Ale už by to nebyl dluh z výživného, protože ses ho vzdal, byl by to dluh ze směnky, smlouvy nebo co by ti to podepsal. A na něj už platí ty pravidla oddlužení, takže by mohl splatit jen těch 30% během pěti let (možná se to teď nějak měnilo, ale princip je tenhle) a byl by z toho venku.

 

jaj*

2x
Ano funguje to takto, otec se takto zbaví zodpovědnosti, slušný člověk nemá exekuce a do exekuce se člověk nedostane jen tak. Nic nepodepisovat, exekuce je jistota, neměl byste o pár stovek více, neviděl byste ani korunu
dan*

Spíše mi jde o to, jestli by to bylo takhle právně vymahatelné. Otec je v důchodu (to jsem zapomněl napsat) a je na něm závislý, takže platit by to prostě musel, není kam se schovat.

Po ukončení oddlužení to nebude vymahatelné. V průběhu oddlužení získáš nepatrnou část. Jinak platit ani nesmí.

Pokud dlužníkovi odpustíte dluh, nemůžete ho znovu vymáhat. Musel byste sepsat smlouvu o nové fiktivní půjčce a otec by vám ji jakoby splácel, ale splácel by vlastně ten starý dluh. Ale je otázkou, nakolik se dá otci věřit, že bude platit, soudně to vymáhat nejspíš nepůjde, soudce by v tom hned odhalil podvod a měli byste problémy oba.

Právně vymahatelné by to bylo, ale už by to nebylo výživné, ale byl by to obyčejný dluh jako všechny ostatní. A ty se v oddlužení dost podstatně krátí, zatímco dluhy z výživného ne.

 

bee

2x
Tak ukaž ten papír který chce podepsat…
Každopádně on chce vyjebat s ostatními věřiteli,To ti přece dobře víš, a ty mu v tom chceš pomoci, no takže to jste pěkná tlupa s prominutím ojebáva..
Jediný jak si to posichrovat je, že vypíše směnku nedatovanou Ale datum ty doplníš až po jeho oddlužení ) anebo klidně až po zahájení oddlužení
Ale když tomu nerozumíš, tak se do toho nemontuj.

 


1x

Rozhodně nic takového nepodepisuj! Je to snaha tě podvést. Jak správně uvažuješ, kdyby měl zájem výživné platit, nebylo by potřeba ho vymáhat exekučně. Kdybys podepsal uznání dluhu a otec by šel do oddlužení, musel bys dluh přihlásit jako nezajištěnou pohledávku, z které bys mohl dostat bezvýznamné minimum a otec by byl oddlužený. Takto bude sice exekuce zastavená, půjde ale o přednostní pohledávku.

 

id

0x
Budete mít podepsaný papír s dluhem a to bude všechno. Peníze nikdy neuvidíte.

Ale i ten papír by byl soudně vymahatelný, ale jen jako jedna položka v insolvenci.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]