Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Terminovaný vklad

Od: jarin® odpovědí: 27 změna:

Zdravím,

pořád laboruju, jestli si založit ten terminovaný vklad, do teď mi to nedávalo smysl. Teď to ale vypadá, že úroky už nahoru nepůjdou, spíš naopak půjdou k dolů se zrušením úročení povinných rezerv a predikcí ČNB o 2% infalci, čemuž ekonomové nevěří.

Je otázka, jestli převést peníze ze spořícího účtu kde mám 6% na TV kde bych měl třeba 5,2% ale měl bych ji rok.

Aktuálmě mám dilema:
Založit teď nebo ještě počkat? Zvolit strategicky spíš kratší na 6 měsíců, nebo klidně roční když vím, že ty peníze nejspíš nebudu potřebovat.

Preferuju asi Creditas, kde chodí úroky měsíčně. Ještě mě láká J&T ale tam se připisují až na konci a v tom vidím trošku minus.

 

 

27 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 


7x

Osobně moc nepreferuji termínový vklad, ale hlídám spořící účet a státe to přesouvám..


No spořící účet je fajn, ale je otázka aby v průběhu roku nešly sazby rapidně dolů jako třeba na jaře 2020 o covidu.

Já myslím, že každý by chtěl,aby šly sazby výrazně dolů. Při takových sazbách a inflaci ekonomika dlouho fungovat nevydrží. Jen za poslední dva roky přišli občané o třetinu svých úspor.
trollobecnby

Max Banka pojištěné vklady, vklady bez omezrní a urok 6,01% . @milancukrar co za lepší urok čekát že neustále přesouváte peníze? do této banky se dá registrovat i přes bankovní identitu u mnoha bank

 


1x
Jsou i jiné možnosti než řešit desetiny procenta při inflaci přes deset procent, která ještě půjde nahoru. Kdyby banky uvažovaly jako ty, nebudou fixovat termíňák přes 5% na celý rok. Uvázat si takto peníze není rozumné.
doplněno 09.10.23 11:13: Jinak zafixovat úrok si můžete i na delší čas nákupem dluhopisů Fio, fix úrok 5% do 12/26 nebo Moneta 8% do 12/27. Obojí se dá samozřejmě prodat před splatností kdykoli. Fio vyplácí kupón 2x ročně a dá se koupit pod nominálem 10000, takže výnos je o něco vyšší. Moneta tuším 1x ročně,ale ke konci roku bude výplata kupónu, takže za nominál teď nekoupíte, ale je to úplně jedno, protože když teď koupíte za 108% nominálů, za dva měsíce máte těch 8% zpět. Nebo koupit hned po výplatě za nominálu a čekat rok. Cena dluhopisu samozřejmě postupně roste každý měsíc o příslušný měsíční úrok tak jak se přibližuje ke splatnosti.
nickys

Ó, jak tajuplné je to vaše sdělení.

Ale chápu, kdyby všichni byli tak zdatní s financemi jako vy, potom byste nemohl být tak výjimečný.

 


0x

Záleží, co preferujete, jaké podmínky jste ochotný akceptovat, o jak vysokou částku se jedná, zda ty peníze nebudete v nějakém horizontu potřebovat...

KB má termínovaný do milionu na 3 měsíce á 6%, roční do milionu á 5,5%. Pokud tam nemáte běžný účet, je ale potřeba si založit aspoň ten základní bez poplatků a zároveň požádat o přednostní schválení, aby šlo vše vyřídit během jedné návštěvy. Půlroční termíňák se nevyplatí, je jen 2,75%. Úroky se připisují na konci a my dávali bez obnovy, potom uvidíme, co dál..

Spořící do milionu má např. Moneta má 5,3%, připisování úroků měsíčně, také bez podmínek.

Samozřejmě jsou i jiné možnosti investování, ale pokud tomu nerozumím a nechci riskovat, potřebuji zhodnotit větší obnos, je pro mě tohle zatím nejvýhodnější, i když to inflaci zcela nepokryje.


doplněno 09.10.23 10:26:

njn Milane, ono to lze, jen to asi nedělají, netuším? Já tam byla s manželem, ten nebyl klientem KB, před námi zavolala a požádala o přednostní schválení a do 10 minut schváleno, takže vše vyřízeno během jedné návštěvy. Ale faktem je, že já tam účet mám a zřizovali jsme temíňáky pro oba+ dispoziční právo.


doplněno 09.10.23 11:33:

jj, Milane, určitě to jde zkusit a nenechat se odbýt..

Moneta má tuším 5,7% na spořícím, pokud tam máte BÚ, na který přijde měsíčně 15 tisíc a 10x zaplatíte kartou. Což já bych určitě nesplnila..

Bez podmínek a zřízení běžného účtu je u Monety 5,3% do 1 milionu.

andy,

KB to muselo být nadvakrát návštěva, nechápu proč, ale najednou mi to v pobočce nezvládli udělat.

paní Andy, kámoš mi dal radu, abych vždy sdělil..."ale já ráno odjíždím na čtyři týdny do lázní, a tak byt to potřeboval hned"

Prý to funguje, musím to taky vyzkoušet.

Přeji hezký den.

Teď jsem se díval do monety a dává 5,7% pro aktivní klienty bez omezení výše vkladu jak spořicí tak termíňák na rok. UniCredit má spořicí 6% za tři platby kartou,prý do konce roku,ale vždy prodlužují dle sazby ČNB. Dá se vše vyřídit on-line.

 


0x

Výnosy US státních dluhopisů opět rostou. Dolar též nemá stále dost.

 


Já jsem hodně konzervativní střadatel, takže já preferuju ty spořící účty a terminované vklady. Obdobně jsem ty peníze taky přesouval, ale měl jsem je primárně v Trinity Bank a po spuštění Max Banky jsem je ihned 5.10.22 přesunul tam...nelíbí se mi politika Trinity Bank která má nejvýhodnější sazby jen pro nové klienty. Paradoxně tam mám teď urokovou sazbu 6.08% jen díky tomu, že tam nemám love. Spořícího účtu jsem se držel, protože do určité doby byla možnost, že sazby porostou a nebo minimálně v poslední době, že zůstanou stejné.

Spíš bych potřeboval radu...jestli Termiňák založit teď nebo počkat ještě do konce roku...případně jestli zvolit 6 měsíční nebo 12 měsíční kvůli sazbám.

Rozhodně 12 měsíců a jestli založit teď nebo počkat vzhledem k tomu že budou do konce roku dvě zasedání ČNB a všude se naznačuje pokles sazeb už není na co čekat. I když náhodou založíte ten TV o měsíc dřív tak se vám to ve výsledku vyplatí spíše než když to nestihnete a klesnout to může ze dne na den. To už tento týden udělala jak KB tak dnes J&T.

Důležitý je investiční horizont. Jestli je to rok dva tak určitě ten spořák nebo termíňák. Osobně si ale nemyslím, že sazby půjdou v dohledné době dolů. V US spíše ještě nahoru a ECB teprve uvidíme. Výnosy z dluhopisů v US stále rostou, už přes pět procent a když jsem viděl ceny energií na leden až březen, elektřina baseload cca 159 eur, plyn 59eur plus zvýšení distribuce a znovuzavedení poplatku oze, další zdražení všech daní ve fialovém balíčku, tak nás čeká další zdražování a inflace půjde rozhodně nahoru. Když se k tomu přidá rostoucí ceny ropy, geopolitická situace na blízkém východě, oslabující koruna, takže to nejsou růžové vyhlídky. Já v dubnu veškeré volné koruny vyměnil za eura a usd a za půl roku zhodnocení na euru cca 6%(12%p.a.) a 8% cca na usd (16%p.a.) Dolar tedy porazil s přehledem letošní inflaci a navíc stále roste proti euru, takže nyní postupně usd prodávám za euro, které je velmi levné. Jinak stav investic od začátku roku do konce září dělá 40% plus, takže já spořicí účty vůbec neřeším, koruna bude určitě dále slábnout, takže veškeré volné koruny jdou do zahraničnich měn. V dohledné době není žádný důvod,aby koruna posilovala, spíše naopak. Pokud máte investiční horizont delší, volil bych jinou strategii, řešit jedno procento sem nebo tam se nevyplatí a aspoň dle mého nemusí být rozumné si takto uvázat peníze ve ztratovem produktu.

 


0x

youtu.be/...

Na celé video se mrknu, díval jsem se zatím jen na útržky. Mně je jasné, že spořící účet, případně terminovaný vklad pouze zmírní dopady inflace a jako takový mi realný výnos nepřinese. Na druhou stranu. Já jsem takový citlivý člověk a radši chci mít klidné spaní a holuba v hrsti, než vrabce na střeše a stresy.

Takže já si aktuálně založil TV u Creditas s 5% úrokem a musím tam peníze vložit do začátku února někdy. Takže mohu využít výhodnější spoření a hlavně se rozmyslet, jestli ty peníze tam vůbec uvázat nebo ne. Kdybych byl jasnovidec a věděl, jaká bude průměrná repo sazba 2024 tak bych to nechal na spořáku, ale nikde není psaný, že budou snižovat každé zasedání o 0.25 bodů. Na podzim může být sazba kolem 5% ale u spoření jako takového to bude beztak kolem 3%.

Mimochodem, díval jsem se jak se měnila repo sazba v průběhu let a koukal jsem, že 2012-2017 byla sazba na 0,05 ale hlavně celou tu dobu se s ní vůbec nehnulo. Nikde jsem nenašel důvod proč? Hádám tedy, že po krizi to byla ekonomického růstu a prosperity?

petrm

V létech 2009-2018 se inflace pohybovala na 1-2%, tak nebylo potřeba měnit reposazbu.

Je úplně jedno, jaké jsou sazby. Ono hodně lidí vidí 6% ale už nevidí inflaci, loni cca 15-17% v průměru, letos okolo 10% , takže reálně prodělávají víc, než když je inflace 2% a spořicí účty za 0%. Z toho vyplývá, že spořicí účet je nejrizikovější produkt v nejrizikovější měně koruně. Už jsem tady zmiňoval ty 20let plus US státní dluhopisy, respektive US dluhopisové ETF. To je prakticky bezriziková investice . Amerika nezkrachuje a kdyby ano, tak na to doplatí celý svět. Výnos na těch bondech se pohybuje aktuálně okolo 4.3% +- Byl ještě nedávno až pět procent a stačilo jen prohlášení fedu o dalším nezvyšovanim sazeb a cena dluhopisů posílila o deset procent. Jakmile sazby budou klesat, dluhopisy dále porostou plus ten každoroční kupón, který si investor zafixoval nákupem toho dluhopisu. Navíc v bezpečné měně, USD nebo euro a peníze kdykoliv k dispozici, obchoduje se každý pracovní den.

petrm

@stir Podobný rádce mi před 20 lety radil s investicemi a když jsem přišel o 60% investované častky, tak se už 15 let zapírá a schovává. Překvapuje mě, že pokud jste takový spolehlivý a zkušený znalec, tak že už vás dávno nezaměstnala nějaká penzijní společnost. Radit a nenést žádné riziko, jen vybírat poplatky, je jednoduché.

lolo
DotCom bubble? ) Je fakt ze Cisco asi jeste se nevratilo na puvodni hodnoty )
A kdyz vsichni nakupuji - tak ja uz prodavam…
Kdybys v 2001 nakoupil index tak mas dnes 400-500% otazka je zda je to hodne nebo malo. Za me praci/podnikanim s penezi vydelas DALEKO VICE, nez pouhym ulozenim.
Samozrejme na sporaku/TV budes mit daleko mene. To je jen pro male objemy/rezervy, a/nebo pro simple lidi. Ostatne proto je to pojisteny jen na 100tis€, coz jsou podle EU drobny.
petrm

Ano, Dotcom bubble. Čekal jsem ještě do roku 2007, zda se akcie nevrátí na původní hodnoty a pak jsem je prodal se ztrátou cca 40%. Od té doby je občas sleduji, ale ani po 20 letech se na ty hodnoty nevrátily.

Nevím,co jste měl za aktiva, ale když se podíváte na trhy, dlouhodobě rostou. U jednotlivých akcií ale může být riziko. Největší riziko je, když se akcie přestane obchodovat,jako například Orko u nás, kde mi také zůstalo pár desítek tisíc, podobně v US. Ale pokud akcie zůstane na trhu, nedá se neprodělat, viz třeba KB po pádu. Masivním ředěním s aktivním přístupem se dá vyjít ze ziskem. Já jsem rád, když jdou akcie dolů, třeba před rokem jsem dokupoval Teslu okolo sto dolarů. Chápu, že většina lidí ze strachu o peníze prodá a už se nikdy nevrátí a také jsem měl několik špatných obchodů na začátcích. Už jsem se poučil a když trh padá, dokupuju a držím. Nicméně výše jsem zmiňoval státní dluhopisy, to jsou bezpečné aktiva na kterých se prodělat nedá. Ostatně většina transformovaných fondů je složená z dluhopisů a každý, kdo spoří na důchod je má. A prodělává vlivem inflace. Pokud máte prostředky na účtu, za poslední dva roky jste přišel o třetinu úspor. Je tedy otázka, co je bezpečnější. Pokud budete mít 20tilete US dluhopisy a sazby půjdou dolů, tak vám tu inflaci vrátí zpět.. Ty dlouhodobé jsou nejvíce citlivé na změny sazeb, proto šly ty ceny těch dluhopisu tak moc dolů, při zvyšování sazeb a tím narůstal výnos, při snižování sazeb půjdou zase nahoru a kdo je drží, má výnosový kupón zajištěny plus rostoucí cena dluhopisu.

 

 


0x

Váš odkaz:

Dluhopisy mohou v roce 2024 překonat výkonnost indexu S&P 500

Akcie příští rok těžko překonají letošní růst, míní analytici

jiné:

Dluhopisy čeká slušné období za předpokladu, že půjdou sazby dolů. Tato šance se vyskytuje tak jednou za dekádu i více. Státní US Bondy jsou bezriziková investice, člověk si zafixuje stále výhodný úrok a růst dluhopisů bude pěkný bonus. S akciemi to také nevidím moc bledě, americký trh jen dohnal to, co loni ztratil. A to přesně před rokem analytici předpovídali další pád a recesi. Index S&P 500 letos udělal těch přes 25% ,ale nutno říct, že to táhlo v podstatě 7 technologických gigantů, těchto sedm akcií z indexu udělalo 71% a těch zbývajících 493 akcií udělalo v průměru pouze 6%. A jestliže začnou sazby klesat, uvolní to otěže těm menším firmám a ty můžou dohánět ten růst, co jim loni ty vysoké sazby zablokovaly. US do recese zatím nespadla a s velikou pravděpodobností ani nespadne a nyní slabý dolar jim v tom pomůže. Navíc slabý dolar přiláká hodně zahraničních investorů, takže i akcie budou pro zahraniční investory levnější. Také je "rok voleb" a to vždy akcie nakopne, protože sliby prezidentských kandidátů nemají meze, podobně jako všude na světě. Takže uvidíme zda se i letos projeví "lednový efekt", já jsem ještě mezi svatkama dokupoval a zítra ještě něco doberu. Soustředil jsem se na ty velké technologické giganty, jak vidět, krizi ustály v pohodě, protože mají tolik keše, že můžou investovat, i když jsou vysoké sazby. Je to vidět na mnohem "koncentrovanějším" indexu NASDAQ 100, který udělal 58%. Také se daří Indii, to jsem tu už někde psal, že Indie půjde pěkně nahoru, protože se tam stěhuje řada velkých gigantů. Takže uvidíme a necháme se překvapit.

 

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]