Nejste přihlášen/a.
Dobrý den,
aktuálně v práci řešíme poměrně závažnou věc. Na veřejně přístupném místě (parkoviště před obchodem) máme osazeno pár 400V 32A zásuvek (používají se sezóně - prodej stromků, kaprů, velikonoce atd...). V sobotu byla od jednoho ze zákazníků přivolána na místo městská policie, následně státní kvůli "obecnému ohrožení". Dotyční na místě argumentoval, že nepoužívaná zásuvka má být vypnuta nebo zabezpečena, že do ní může kdykoliv dítě strčit prst a bere se to jako ohrožení z nedbalosti. Osobně mi to přijde jako hloupost, ale policie celou věc zdokumentovala, nafotila a říkali, že celou věc předloží státnímu zástupci k posouzení a následnému zahájení řízení. Dnes kvůli tomu bude speciální porada, kdy se bude konzultovat s vedením a následně firemním právním oddělením. Co můžu dále čekat za vývoj? Je možné, že za to jako údržba objektu poneseme zodpovědnost? Děkuji za čas a odpovědi.
"Zásuvky jsou aktuálně již vyzpnuté, nicméně v době řešení situace v nich proud byl. Dotyčný co volal polici měl i vlastní zkoušečku."
Jaktože dotyčný zasahoval do cizího elektrického zařízení? Pokud do něj úmyslně zasahoval ! přenosnými měřícími přístroji, kdy a kým byl k tomu (práci-obsluze) oprávněn a proškolen? Má dotyčný vůbec osvědčení o odborné způsobilostií k činnosti na EZ? Kdo mu měřící přístroj přidělil a je ten měřící přístroj v pravidelných intervalech zkoušen a kalibrován?
A dalo by se pokračovat...
Super by bylo, jak se v tom dotyčný štoural, že by se potom "jako" zjistilo že si brnknul o PE, tím "jako" vypadl chránič, přerušila se "jako" dodávka el proudu do zbožím narvaného mrazáku a škoda "jako" za x-tisíc.
Myslím že by si příště dal pozor kam strká pazoury...
Nepoužívaná i používaná zásuvka samozřejmě musí být zabezpečená. Ale to předpokládám je provedené (zásuvky jsou ve venkovním provedení naistalované podle předpisů platných v době jejich instalace).
Dost by mě překvapilo, kyby byly pod napětím (jeden čas byla taková mánie všechno schovat (ale ne kvůli bezpečnosti, ale kvůli "kradení" elektřiny ve veřejných prostorách), pak lidi vypínali prodejní automaty, aby si nabili mobil, tak se tam začli dávat dvojzásuvky, nebo rozdvojky, přecejenom nefungující prodejní automat je větší zlo, než ukradená elektrika za pár korun). Ale i kdyby, proudový chránič se vyžaduje u venkovních zásuvek skoro co pamatuju (zase tolik nepamatuju), respektive celou dobu mé elektrikářské kariéry (koupelna a venkovní zásuvky bylo to, kde se ta povinnost v devadesátých letech zavedla jako první). Takže pokud tam máte proudový chránič, tak by nemělo k ohrožení života dojít. Navíc dítě, které odklopí víčko zásuvky do vlhka (to bývá na bajonet) a strká do ní prsty, tak takové si asi nic jiného nezaslouží. Jak staré dítě má prst tak teký, aby ho strčilo do dírky v zásuvce (myslím ani do uzemnění natož do pracovních dírek). Myslím, že jedině tak malé, že bez dozoru rodičů tam nemá co dělat. A starší už by mělo vědět, že elektřina kope.
Osobně bych to viděl na to, trvat na tom, že se zásuvka mimo dobu používání vypíná.
Co bude následovat - no asi se sejdou znalci v oboru a posoudí to nebezpečí. Pak se z toho udělá exemplární případ. A všude se budou instalovat zamykací boudičky. Přecejenom právníci fungují jinak než technici.
To je neskutocna kravina, staci vam dolozit platnu reviznu spravu a nik vam nic nemoze. Verejne pristupnych miest s nejakym rizikom, ak dieta aktivne prekona opatrenia, su tisice. Ziadny predpis nenariaduje odpojenie nepouzivanych zasuviek. Rizikom moze byt potom aj dieta, ktore v supermarkete otvori flasku s cisticom WC a lokne si alebo spadne do fontany alebo vylezie na strechu vagonu pod trolejami.
Zasuviek pod napatim je vsade plno, napr zasuvky na penzione s restauraciou na nabijanie elektrobicyklov alebo pre vysavac na letisku / v obchode.
My se jednou z toho BOZP pose*em. Přitom takové děcko umravněné elektrickým proudem je pro široké okolí výhra - co se v mládí naučí, tak v dalším životě jako když najde. Jak píší kolegové výše - vždy to je vypnuté (to je logické - přece to ukládá vaše Směrnice), bohužel došlo k souběhu dvou kontrol, a to té vaší vnitrofiremní (proto jste to museli nahodit) a externí - bonzácké. I takové věci se stávají, to je realita všedního dne.
Zásuvky jsou aktuálně již vyzpnuté, nicméně v době řešení situace v nich proud byl. Dotyčný co volal polici měl i vlastní zkoušečku.
Cizí majetek - na veřejně přístupném místě?
Byl cizí majetek označen a zabezpečen tak, aby nemohl být poškozen nebo naopak nezpůsobil škodu?
Uvažujte tímto směrem.
genehawkins®: Samozřejmě, že cizí majetek na veřejně přístupném místě. Jako všechen, který není váš.
A teď tu druhou část otázky:
Byl cizí majetek označen a zabezpečen tak, aby nemohl být poškozen nebo naopak nezpůsobil škodu?
Zatím nikde nevidím odpověď.
Jak se zabezpečuje majetek byste snad měl vědět především sám, pokud nechcete aby došlo k jeho poškození.
A také vám to poví každá pojištovna, u které se chcete pojistit vůči škodě.
re4zon - vy nejste tazatel. Samozřejmě, když se chce, tak všechno jde - a naopak.
Tazatel - udrzbar - dobře ví, že elektrická instalace je vyhrazené zařízení a jde především o bezpečnost.
To jsou takoví ti bonzáci a nasírači-
Já už se zas naopak těším na zimu a mráz.Máme tady jednoho co volá poldy když řidiči mají nastartované auto a škrabou okna.Ruší noční klid.
Ještě tu žil jeden ing. - ten je zas volal,že sekáči trávy začali pracovat v šest ráno a on už neusne.Chudáček nakonec skončil na psychu.
a přeci nebude sekat odpoledne, když praží slunce...přivstane si, jako to dělali dávno před námi, naši předci...
Jste zaměstnanec který jen plní pokyny. Nejste přece elektrikář. Nebo ano? Myslím si, že tyhle věci co se týče elektriny projektuje kompetentní člověk s vhodným vzděláním. Pokud vám to nařídil zaměstnavatel a nepovolal specializovanou firmu, která to měla naprojektovat a provést, pak bude odpovědnost na jeho straně. Na vaší straně, jen kdybyste sám bez jeho vědomí takovou věc provedl. Co se týče toho zajištění, je možné, že ten chlap co zavolal policii byl revizor, technik a provedl měření. Takže i kdyby byl jistič shozen, nepomůže vám to. Pokud policii předvedl že v zásuvce je napětí, potažmo doložil svou kvalifikaci a odbornost, je to firmě marné. Je možné, že zaměstnavatel se bude vymlouvat, že to bylo selhání jednotlivce, který zapomněl jistič vypnout. Jenže pak je taky otázka jaké jsou vnitřní pravidla firmy ohledně bezpečnosti a jestli jste dostal pokyn k tomu to vypnout, když se zásuvka nepoužívala. Vina by byla na vaší straně, pokud byste to nevypnul, když jste to dostal za úkol. Nebo když jste se měl řídit vnitřnímy bezpečnostními předpisy. Je otázka jaká je vaše odbornost a proškolení.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.