Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Vypořadani majetku po smrti manželky

Od: aleskoziorek odpovědí: 26 změna:

Dobrý den.. Chci se zeptat Byl jsem ženatý 16 let Manželka pár dni před svou smrti dala podpisové právo svým dětem. A děti si na základě zastoupaní své matky, přepsaly veškerý majetek na sebe bez mého vědomí. Co s tím mohu dělat.

 

 

26 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 


12x

Dojít za právníkem, který se na to podívá a zjistí, zdali děti přepsaly jen manželčin majetek, nebo i Váš. Což se domnívám, že nešlo, páč by to nikdo nepřepsal bez Vašeho souhlasu. Měl jste nějaký majetek před přepsáním dětí?

Je málo informací, co přepsaly děti. Byt, auto, dům, nábytek atd?

 


4x
Podívejte, peníze, které byly na účtech a vše co jste zbudovali nebo zmodeenizovali společně po svatbě patří do SJM. Stejně jako hodnota nemovitostí získaná časem. Takže to vaše žena nemohla darovat. Nejprve musí proběhnout dědické řízení, kde se tento majetek rozdělí napůl a z toho se vychází. Nemohla darovat váš podíl ze SJM a ani její děti s ním nemůžou nakládat. Ona mohla za života darovat pouze její nemovitostí, ale tu polovinu zhodnocení rekonstrukcí a časem vám musí její děti vyplatit zpět, polovinu peněz taktéž. Přesně vám to řekne advokát a za notarkou bych si šel také popovídat nebo rovnou pohrozit, protože by tyto věci měla vědět.

 


0x
Pokud přepsali jen to co patřilo vaší manželce tak to budete mít smúlu
Jak bylo řečeno budete se muset poradit s advokátem

 


0x

Jaký je rozsah toho podpisového práva? Dojděte za advokátem a poraďte se, nezdá se mi to úplně čisté.

Může to zavánět i podvodem. Je třeba zjistit na základě jakého dokumentu to podpisové právo je //plná moc s ověřeným podpisem?// a v jakém rozsahu, pro jaké úkony platí. Dotyční asi nebudou ochotni dokument ukázat. Potom můžete podat trestní oznámení pro poškozování vašich práv, možná i podvod apod. policii //sepíší je s vámi na obvodním oddělení/, a v moci policie už zjistit pravdu je. Policie také zjistí, zda to bylo podepsáno v dobré víře, nikoliv ve špatném duševním stavu, pod nátlakem nebo z donucení a podobně.Tak je-li to tak, jak zní vaše otázka, neztrácejte čas a konejte a nenechte se okrást. V každém okrese je i bezplatná právní poradna, často např. při charitách a můžete se poradit.

@jak123: Dík za perfektní rozvedení mého námětu

 

aleskoziorek

Abych to trochu upřesnil. Manželka vlastnila před svadbou velkou zahradu s malou chatkou a družstevní byt. Samozřejmě za 16 let manželství se něco nahospodaři. Zahrada i chatka se zvelebila nechla se vykopat studna a byt se samozřejmě taky obměnil a zvelebil. To vše stalo hodně peněz .A taky zůstaly nějaké peníze na účtech.Penzijni připojištěni a potom ještě dvas účty na kterých byli taky peníze. Protože se nevlastní syn vyjádřil notářce, že není žáden majetek,tak že notářka jednání ukončila aniž by mě obeslala. Peníze, ktere byli na účtech jednoduše dala nevlastnímu synovi,že se postaral o pohřeb. A tím pry to je uzavřene.

petrm

Nechce se mi věřit, že by notář nepozval k jednání neopominutelného dědice ( manžela ).

Tak hned zítra, nebo ještě dnes, hledejte právníka, páč to zde nikdo nevyřeší.

Vy jste nezařizoval pohřeb?

petrm

Možná proběhlo pouze předběžné řízení, ke kterému je pozván ten, kdo zařizoval pohřeb. Podstatné je, jestli má pán zápis o ukončeném dědickém řízení.

@petrm: Pokud je zemřelý nemajetný, myslím, že majetek do 20 tis. Kč, pak se dědické řízení ani neotvírá. Zápis o tom ovšem musí být k dispozici. A ta notářka, o které pán píše, asi byla dosti nedbalá!

petrm

Myslíte, že notář může ukončit řízení, aniž by kontaktoval neopominutelné dědice? To se mi moc nezdá. Před pár lety jsem vyřizoval dědictví po matce. Notář mi řekl, že to bude rychlé a jednoduché, když jsem jediný dědic. Když jsem mu řekl, že mám sestru, tak byl velmi překvapen, Samozřejmě sestru kontaktoval a řízení dále probíhalo.

Asi jste mě nepochopil. On ho vůbec nemusí otevřít. Ale pouze v případě, že nemajetnost zemřelého je nade vše prokázaná.

@etrm - Manžel není nepominutelný dědic

OZ § 1643

(1) Nepominutelnými dědici jsou děti zůstavitele a nedědí-li, pak jsou jimi jejich potomci.

petrm

@satam Jak notář určí nemajetnost zemřelého, když nekontaktuje nejbližší příbuzné? To přijde k notáři někdo vzdálený a řekne, že zemřelý nic neměl?

Petrm,

Já, jako vypravovatel pohřbu u své tchýni jsem sdělil, že majetek je jen pár tisíc v hotosti, žádný movitý majetek, jen osobní věci denního nošení. Nahlásil jsem její děti, ale nic jim nesdělila, nic se jich neptala, vše zdědila jen naše rodina. Musel jsem ještě notářku dotlačit, aby u všeobecné pojištovně zažádala o vrácení přeplatku, páč jsem věděl, že tam je.

Takže děti tchýně nebyli vůbec informováni.

A to je o tom, co píšu kousek výše: NEDBALOST NOTÁŘKY!

petrm

@milancukrar A to jste se neozval? Já jsem se notáře ptal, jak je to možné, že ani po půl roce neví o mé sestře. Nedokázal odpovědět, pak zavolal svou asistentku, ta to taky neuměla vysvětlit. Prostě odfláknutá práce, když z toho nejsou velké peníze pro notáře. Když to lidi tolerují, tak to potom takhle vypadá.

ivvi
Já naopak znám případ, kdy takhle obešli nepominutelné dědice tedy potomky. samozřejmě že když ten kdo zařizuje pohřeb a řekne že nejsou další dědici, no tak mají smůlu
Každopádně tady manžel si asi dělá zálusk na chatku manželky, na to nemá žádný nárok.
asi manželka měla nějaký důvod to darovat dětem a nikoliv svému manželovi, který ani nezařizoval pohřeb, a který se ani nezajímal o notáře. samozřejmě, pokud má dojem a průkazné doklady o tom, že v době SJM proběhlo zhodnocení, nech ti ho vyčíslí a doloží a navrhne dědici kompenzaci, pokud se nedohodnou, tak do 3 let to může dát k soudu.

Petrm, jak neozval, já jí předával informace o všech dětech, ale notářka je nechtěla, nebot není co by dědili, jelikož byl majetek tak malý, že vše zdědila manželka, kterou notářka označila místo mne za vypravovatele pohřbu.

Vydala usnesení, kde se píše, že řízení o pozůstalosti se zastavuje...atd.

petrm

@milancukrar Omlouvám se, četl jsem váš příspěvek nepozorně. Mám trochu špatnou osobní zkušenost z jednoho dědického řízení, kdy jsem dědil ze závěti po vzdálené příbuzné, která neměla žádné potomky, a na žádost rodiny jsem se nezmínil o tom, že žije její velmi stará sestra, která byla těžce nemocná. Ale notářce se ozval další příbuzný, který to nahlásil. Byly z toho komplikace, nakonec notářka uzavřela dědické řízení v můj prospěch, ale s poznámkou, že pokud by se objevily nové skutečnosti, musela by ho znovu otevřít. Já si tehdy připadal jako podvodník.

petrm, to je v pořádku, já včera taky odpovídal na dotaz a pak jsem zjistil, že se ptá úplně na něco jiného, jen se se vžil do podobného problému.

 

 

aleskoziorek

Já jsem pohřeb nezařizoval protože nevl. syn mě ujistil,že se o vše postara.

A skutečně, DOBŘE se postaral. Hlavně ve svůj prospěch, že?

mnd®

Jasně,když to bylo přepsáno za života manželky a nebyla omezena na svérávnosti.Šikovné dítě dokáže divi s majetkem a manžel jen čumí jak vyoraná myš že nic nemá.Ještě by to chtělo vyjádření pozůstaleho manžela jak to proběhlo u notáře.

 

mnd®

0x

Po zemřelé manželce jsem pohřeb nezařizoval-zařizovala dcera.U jednání u notáře dcera nebyla-jen já jako manžel.-letos.A dcera je taky nemanželská.

To jste asi měli ,,dobrý vztah,, po 16-ti letech manželství když manželka dala podpisové právo dětem a ne Vám.Asi věděla proč to dělá.Chce to si zaplatit právníka jestli na to máte.Nevěřím Vám ani tomu,že by si děcka přepsali veškerý majetek na sebe bez vašeho vědomí.Aby z toho nakonec nebylo nějaké bezvědomí.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]