Nejste přihlášen/a.
Ahoj
Mám jeden hloupý dotaz, ale odpověď by měla být snadná. OSVČ si náklady v daňovém přiznání doteď počítal procentem. Myslím že 40% fixní sazba. Kdyby si nyní chtěl vzít auto do podnikání a dávat si náklady za vozidlo do daňového přiznání, tak už asi nebude moci používat fixní sazbu nákladů, ale musel by vykazovat všechny náklady přes doklady. Je to tak?
Ty dvě stovky měsíčně není zase takový problém. Ale dotaz směřoval jinam. Ono kdyby měl vykazovat náklady, tak by 40% nedosáhnul. Tak nevím jestli se auto počítá zvlášt k fixním nákladům, nebo to nejde a musí náklady vykazovat.
Provoz auta je zahrnut ve fixních nákladech. Takže buďto Výdaje paušálem (včetně auta) nebo dokladovat všechny nákladové položky. Kombinace paušál plus nákldy na auto nelze uplatnut.
Správně je to ještě trochu košatější.
a) Nevedu si "účtenky", čili přehled nákladů, ale všechny výdaje použiji paušální sazbou, tj. u většiny OSVČ 60% (zemědělci 80%, nájem 30%, vyjmenované profese 50%, ..). Pak je tam vše, včetně benzínu, sinlniční daně, ... a všech nákladů na podnikání.
b) Druhý extrém - na vše mám doklady - na náklady auta, předmět tpodnikání atd. A měla by se vést kniha jízd.
c) Cosi mezi tím - na podnikání mám všechny doklady, příjmy a výdaje dle skutečnosti. Ale na benzín a parkovné mohu použít paušální náklad 5000 Kč měsíčně. Náklady na podnikání, odpisy automobilu, silniční daň, opravy, ... jsou podle skutečných nákladů. A ještě je tam 20% snížení (čili 4000 Kč měsíčně, 80% hodnoty odpisů, nákladů na auto, ..) když automobil používám pro osobní účely.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.