Nejste přihlášen/a.
Hezký den všem, již si nevím rady, již po 3 jdeme žádat o PnP na maminku, přesto že v lékařských zprávách má uvedené věci co nezvládne stále nám to schazují ze stolu a dostává pouze 1 stupeň, chápu že stát nemá peníze ale kdyby chtěli našli by se ale o tom psát nechci. Jsem zoufalá maminka potřebuje dohled 24 hodin denně, ve zprávách má napsáno nutná asistence 2 osoby,zcela zvislá na pomoci . Co dál? Už nemůžu, jak se máme bránit? Děkuji moc za odpovědi
Otevřete si odkaz. Je tam Metodický pokyn, jak se závislost posuzuje. Pozorně si jej přečtěte. Možná to, o čem se domníváte, že maminka nezvládá, je posuzováno úředníky jinak. Dočetla jsem se tam, že i když např. muž senior si vzhledem k celoživotní dělbě prací v rodině teď nedokáže připravit jídlo, nelze to posoudit jako důvod k přiznání nebo zvýšení příspěvku, má-li rozumové schopnosti a funkční končetiny k tomu, aby si jídlo připravil. 80letý dědeček, který si nikdy ani neukrojil chleba. Tak jednou dopadne můj manžel.
Mohlo by Vám to pomoci. Možná v žádosti máte nějaké neurčité formulace, nebo nevíte přesně, jak se co posuzuje.
Posuzované základní životní potřeby:
mobilita,
orientace,
komunikace,
stravování,
oblékání a obouvání,
tělesná hygiena,
výkon fyziologické potřeby,
péče o zdraví,
osobní aktivity
a péče o domácnost (péče o domácnost se neposuzuje u osob do 18 let).
Bližší vymezení schopností zvládat základní životní potřeby a způsob jejich hodnocení stanoví vyhláška č. 505/2006 Sb.
K přiznání příspěvku na péči alespoň v I. stupni závislosti potřebuje mít žadatel uznané nezvládání alespoň třech životních potřeb. Pro II. stupeň je to alespoň pět nezvládaných životních potřeb. V opačném případě nemůže být příspěvek přiznán a vyplácen.
Vzhledem k tomu, že lékařský posudek ve věci příspěvku na péči i samotné rozhodnutí obsahuje výčet uznaných základních životních potřeb, které žadatel nezvládá, můžete snadno zjistit, kolik nezvládaných životních potřeb - a které to mohou být - chybí k dosažení vyššího stupně závislosti.
Z popisu zvládaných životních potřeb pak můžete vyčíst, zda se v konkrétních bodech posudek shoduje s realitou a případné nesrovnalosti rozporovat v rámci odvolání nebo na základě aktuálních lékařských zpráv.
Popravdě, aby stát platil někomu za to, že byl celý život nemožný se obsloužit, protože se mu nechtělo, to už by snad bylo i na komunismus trochu moc.
Osoba starší 18 let věku se považuje za závislou na pomoci jiné fyzické osoby ve
a) stupni I (lehká závislost), jestliže z důvodu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu není schopna zvládat tři nebo čtyři základní životní potřeby,
b) stupni II (středně těžká závislost), jestliže z důvodu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu není schopna zvládat pět nebo šest základních životních potřeb,
c) stupni III (těžká závislost), jestliže z důvodu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu není schopna zvládat sedm nebo osm základních životních potřeb,
d) stupni IV (úplná závislost), jestliže z důvodu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu není schopna zvládat devět nebo deset základních životních potřeb,
a vyžaduje každodenní pomoc, dohled nebo péči jiné fyzické osoby.
Dle odborných nálezů nezvládne 6 životních potřeb,to měla přiznaný 2 stupeň na 2 roky,nyní proběhla loni kontrola , stav se jí ještě zhoršil vše popsano v lékařských zprávách i s odůvodněním proč a co tedy nezvládne, i z uřadu když byli na šetření tak to vše sepsali po pravdě, bohužel i oni se divili jak mohli mamince snížit na 1 stupeň. O maminku se starám 24 hodin denně, věřte mi kdybych měla peníze kašlala bych na nějaký příspěvek PnP. Sama si platím státní pojištění a nemám s tím problém. Přítomna sem byla u kontroly s úřadu jak sem psala sama sem zůstala doma z práce abych se mohla plně věnovat a pomáhat,těch Dg má hodně, určitě to není tím že by maminka sama nechtěla něco dělat, bohužel mě odpověď nick stat - dost zaráží tak jen bych dotečné osobě chtěla poznamenat že chápu reakci pro ty - cosi dělají ze státu dojnou krávu ale vážený to není náš případ.Přesto děkuji moc všem za komentáře.
seli, to vás nemusí zarážet, bylo to míněno k tomu nelze to posoudit jako důvod k přiznání nebo zvýšení příspěvku, má-li rozumové schopnosti a funkční končetiny k tomu, aby si jídlo připravil. 80letý dědeček, který si nikdy ani neukrojil chleba.
Posuzované základní životní potřeby:
mobilita,
orientace,
komunikace,
stravování,
oblékání a obouvání,
tělesná hygiena,
výkon fyziologické potřeby,
péče o zdraví,
osobní aktivity
a péče o domácnost
Ano, ale v zákoně není napsáno, co to je, co to obsahuje. Sociálka si vše vykládá podle sebe a má na to vypracovanou metodiku, kterou nikomu nesděluje. Vždy vám přizná minimálně o jednu životní potřebu méně, aby nemusela platit. Něco nezvládáte, kupte si zdravotní pomůcky. Všichni jsou doma, tak péči o domácnost nemusíte dělat. Podáte odvolání, tak to většinou dopadne stejně zamítavě. Počítá s tím, že k soudu nepůjdete. Než dojde k soudu, tak žadatel nebo žadatelka zemře.
@inzenyrka mate pravdu, neumim cist, diky za odpoved, sypu si na hlavu...
1 stupeň: 3-4
2 stupeň: 5-6
3 stupeň: 7-8
4 stupeň: 9-10
Jestli Vám dobře rozumím, tak maminka má přiznaný PnP 1. stupně a žádá o jeho zvýšení. Nejdůležitější dokument pro komisi, která o příspěvku rozhoduje, je výsledek sociálního šetření prováděného v přirozeném prostředí žadatelky. Byla jste někdy přítomna tohoto šetření? Jak už je v této diskuzi uvedeno, někteří senioři přeceňují své schopnosti, tvrdí, že všechny úkony zvládají. Je tedy žádoucí, abyste šetření byla přítomna a sociální pracovnici upozornila, jak na tom maminka ve skutečnosti je. Pokud nebude zpráva soc. pracovnice objektivní, můžete se proti negativnímu rozhodnutí odvolat.
Zdravím.Zkuste jiný postup.Dejte maminku na tři měsíce do LDN-ky,potom DD se stálou peč.službou a ona se sociálka postará aby ten příspěvek měla.Až ho bude mít,tak si mamku zas vezmete domů.Jsem to takhle udělal s manželkou a šlo to bez problémů.Taky jsem to měl potom 24/7.Manželka ale dostala hned od začátku trojku demenci.Doma potom spokojeně žila až do své smrti.Protože se příspěvek na péči zařizoval v DD,tak tady doma žádná kontrola nikdy nebyla.Jediný doktor byl jednou za tři měsíce psychiatr.Odešel jsem z práce,manželku nechal soudně omezit na svéprávnosti a staral jsem se.Ona byla spokojená že je doma a já že ji mám doma.Jak se slibuje..ve zdraví i nemoci..Zkuste to a uvidíte.Držím pěsti at to s maminkou dobře dopadne.
Děkuji za dobrou radu , bohužel někam jí umístit to neudělám ani na krátkou dobu,nedala by to s cizími lidmy má problém deprese,uzkosti,třes, pokud musíme k lékaři kterého nezná je to hodně těžké,zavřít jí takhle někam by mi utrhlo srdce ,to by jsme nezvládli ani jedna.Jen chci jen vybojovat to na co má nárok ,na co nestačí a s čím musím pomoc, je to někdy moc těžké. Uvidíme jak to vše dopadne, mrzí mě že musíme takhle žebrat o nějakou částku , je to ponižující, kdo má špatnou zkušenost z LPK ví o čem mluvím, pokud další zhoršení zdravotního stavu, vše uvedeno v lékařských zprávách jak od specialistů tak z OL, doloženo i jejich šetřením doma , vše podloženo důkazy nechápu proč to neakceptuje LPK. Šetří se chápu ale ta bezmoc nad uředním šimlem to mě hlava nebere.
Když byla v podobné situaci moje teta, využila jsem tyto informace:
A když přišly za ní pracovnice ze sociálky, byla jsem u ní a dbala na to, aby se nerozpovídala. Totiž přesně, jak to tu někdo psal - v sedě u stolu a se mnou za zády by zvládla úplně všechno, samozřejmě jenom ústně. Projděte si jednotlivé body a o každý z nich bojujte! Prostě: maminka se sama neoblékne, dojde ke stolu, jen když jí podpírám, s hygienou jí musím pomáhat atd. Výsledný stupeň tenkrát (nyní nevím jistě) závisel na součtu bodů! Pokud je to možné, s maminkou se domluvte, vysvětlete jí to. Ti lidé se stydí, že už nezvládají, nechtějí si to (ani sociálce) přiznat.
taky jsme to řešili...ono fakt záleží asi jak se ouřada vyspí-... no a ty jejich postupy...přišli k nám domů prostě kontrola-proti tomu samozřejmě nic nemám a ptali se maminky která měla raketový nástup Alzehaimra jak na tom teda je a maminka jim s tím-promiňte mi-hloupým úsměvem -odpověděla na vše ano a že vše stíhá...žádný problém-nějaké papíry, posudky z nemocnice a LDN kde byla asi měsíc po té hospitalizaci ty baby na kontrole moc nezajímaly...a samozřejmě dopadlo to přesně tak jak nám v tisku,článcích píší jak je vše prima... důstojné stáří...jak se úřady až dojemně starají...ale naopak - protože skutečnost je jiná... a moje rada-...teď se tomu říká třeba sponzorský dar ..
No nevím, měli jsme příspěvek na tchána a vše prošhlo bez problémů, - a to jsme jak říkají nejhorší okres v ČR, nejen na toto. Píšeš , že to pořád shazujou ze stolu. Kolik tam má máti od Dr těch bodíků?Samosebou jsme měli také kontrolu od bab z OSSZ a když dědu viděly všechny podepsaly...
U nás šlo skutečně o to jak to napsal Dr a případně nemocnice (kde také ležel).
No a jak to zvládá teď? My máme dva rodiče 90+ kteří musí žít s námi a na oba máme příspěvek na péči. Máte co se posuzuje jak zvládnou. Šetření na místě to ověří. Pokud žije sama, tak se těžko dokládá, že nic nezvládá i když tam několikrát za den musíte zaskočit.
S maminkou žiji jsem tam každý den 24 hodin denně kromě toho když jedeme k lékaři, nákupy nám vozí košík, léky její vnuk.Její stav se dle lékařských zpráv zhoršil.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.