Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Majetkové vypořádáni po rozvodu

Od: dommi* odpovědí: 8 změna:

Dobrý den,

chci se zeptat spíše za přítele. Je čerstvě rozvedený a s bývalou manželkou se teď vypořádavají ohledně majetku. Bydleli v rodinném domě, jehož 1/2 zdědila bývalá manželka před svatbou, druhá povina patří jejímu otci. Po svatbě přítel investoval do domu cca 500tis. - rekonstrukce. Je možnost si nějakou malou část vysoudit nebo je to marné? Bývalá po příteli chce ještě 150tis. - na pokrytí úvěru, který si brali spolu a pořídili za tyto peníze věci do domu. Na tyto peníze má nárok? Děkuji, Dominka

 

 

8 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

jirbar*

0x

Takže POZOR, POZOR. Jde o promlčecí doby. Po rozvodu je ten, do jehož odděleného majetku bylo ze SPOLEČNÉHO investováno povinen tuto investici vydat. Toto se vypořádává v rámci vypořádání SJM kde jest promlčecí doba 3 roky.

Jenže pokud rozvedený manžel investoval ze svého, z úspor které do manžeství vnesl, tak je situace úplně jiná a zase ve dvouch rovinách.

V tom případě investoval jak do majetku bývalé manželky, tak do majetku jejího otce. A zde je promlčecí doba neoprávněného majetkového prospěchu a ta je myslím rok, možná dva.

Jenže vůči otci tato doba počala běžet dnem investice a vůči bývalé manželce dnem právní účinnosti rozvodu.

doplněno 08.09.10 19:00:

Pochopitelně i za manželství mohl získat svoje oddělené peníze a to buď dědictvím, nebo darem.

dommi*

Děkuji za odpověď. Brali se v roce 2002 a po svatbě se začalo s rekonstrukcí. V té době byl dům napsaný na bývalou manželku přítele a jeho tchána. Pravnička příteli řekla, že zhodnotil cizí majetek a promlčecí doba je dva roky a tím pádem nemá prý právo na nic, kromě společného vybavení domácnosti - které pořídili spolu za dobu trvaní manželství.

doplněno 08.09.10 19:06:

Peníze, které přítel do domu investoval byly ze stavebního spoření - ty naspořil ještě před svatbou.

jirbar*

Ano zhodnotil cizí majetek a ta promlčecí doba je tedy nejspíš ty 2 roky. Pochopitelně žalobu u soudu může uplatnit i vůči tomu otci. Pokud on však namítne promlčení, tak soud žalobu zamítne.

Jiná situace je vůči bývalé maželce. Prostě za trvání manželství nelze dobře nárok uplatnit a proto se promlčecí doba bere ode dne rozvodu. Nejsem si však jist, zda tato doba není zkrácená na pouhý rok. Takže do jednoho roku od rozvodu musí být žaloba již předána soudu a nejméně polovinu investice musí dostat zpět.

Ovšem ta polovina sice může být polovina investice, nebo ale taky polovina zhodnocení nemovitosti. To záleží na posouzení soudního znalce a tato částka může být i větší, ale taky menší, než bylo investováno cizí osobou jež není majitelem (spolumajitelem) nemovitosti.

Tento postup však možná platí mezi podílovými spoluvlastníky. Radši si to ověřte, ale vůči bývalé manželce se nárok nepromlčí ne dříve než za rok (možná dva) ode dne právní moci rovodu.

dommi*

Moc Vám děkuji za informace, zjistíme to. Rozvedený je přítel od pondělí - 6.9.2010. Takže čas by měl.

jirbar*

Tento spor nemá nic společného s vypořádáním SJM. Takže neplést. Ve vypořádání SJM by se vypořádával SPOLEČNÝ majetek, společné dluhy a investice ze SPOLEČNÉHO do odděleného majetku. To musí být do tří let od rozvodu u soudu.

medabeda*

Nemusí to být do 3 let, nemusí to být vůbec. Pokud se vypořádání SJM neprovede do 3 let, nemovité věci připadají každému z 1/2 a movité věci připadají tomu, kdo je měl poslední v držení.

franz*

To by mě zajímalo, na základě čeho soudíte, že musí dostat nejméně polovinu investice zpět. Naopak, pokud do toho sypal peníze, které naspořil před vznikem manželství, tak odejde s největší pravděpodobností s holým zadkem.

 

lidka*

0x

Toto je ten případ, který uvádíte. Existuje promlčecí doba, ale stejně bych oslovila ještě jiného právníka, zda je možné uplatnit vložené investice. Při objemu vložených investic to určitě stojí za další návštěvu dobrého právníka. Navíc se nejedná pouze o společné finance, ale i o výlučné bývalého manžela.

Zdroj: prozeny.blesk.cz/...

Dále je v zákoně uvedeno: Každý z manželů je povinen nahradit, co ze společného majetku bylo vynaloženo na jeho ostatní majetek.

To se týká případu, kdy manželé například zaplatí ze společného účtu část investice na dům, který má jeden z manželů ve svém výhradním vlastnictví - třeba z doby před manželství, vysvětluje Miroslav Zeman. Dům sice patří výhradně jednomu z manželů, nicméně druhý manžel má nárok na vypořádání alespoň poloviny toho, co v době manželství ze společných prostředků manželé vynaložili například na rekonstrukci domu.

doplněno 12.09.10 17:52:

Ještě na doplnění: mesec.cz/... i zde se o tom hovoří.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]