Nejste přihlášen/a.
Měla bych dotaz, zda může podat žádost o vyrovnání SJM, po rozvodu i ten, kdo by měl vyplatit druhého. Jedná se o mého bratra, který se rozvedl a jakožto člověk, který má rád ve věcech pořádek již více než 1/2 roku, žádá svou exmanželku o seznam SJM, kde by byl spol. majetek uveden, včetně roku pořízení a pořiz. cena. Tento seznam má sám vypracovaný, ale chce aby byl vyhotoven i exmanželkou, s tím, že by se dal k odhadu. Ví, že manželce bude muset nějakou částku vvyplatit, ale nesouhlasí s její variantou, kdy ona "střelila od pasu" cifru 150.tis. bez jakéhokoliv odhadu. V rukách má opakovanou výzvu, kde ji několikrát písemně o tento seznam žádal, taktéž návrh řešení, ale s exmanželkou není řeč, prostě jej ignoruje. Vše chtěl bez soudníh tahanic, průtahů, ale je bezradný, měl představu, že dle nějakého ocenění bude vyřčena částka, kterou je ochoten uhradit, ale ne zaplatit, aniž by věděl za co. Má někdo s tímto zkušenost, předem díky za odpovědi.
Aninko, zde platí rčení, že méně znamená někdy více. Určitě je lepší dohoda i za cenu, že představa bratra o výši vyrovnání se o něco zvýší. Pokud by se totiž nedohodli, určitě se jim to prodraží. U nás to tak bylo a znalecké posudky od soudních znalců jsme museli mít nejen na nemovitost, ale i na každou židli. Je to už sice delší dobu, ale myslím, že podstata soudního vypořádání SJM se mnoho nezměnila, když není ochota se dohodnout. Zvažte, zda by nepomohlo požádat právníka o vypracování dohody a projednání s exmanželkou. Třeba by na tuto variantu slyšela spíš a uznala argumenty vyrovnání, než když s ní jedná váš bratr. A neřekla bych, že ona svou cifru střelila od boku - ona to má jistě také sepsané, jenom zatím vyčkává. Naše soudní vypořádání trvalo dlouhých 6 let a skončilo teprve až u odvolacího soudu prakticky dohodou. A to jenom díky rozumné soudkyni a musím i doplnit, že to také ovlivnilo úmrtí tchýně.
pokud vím, není potřeba odhad. Sepíší se větší věci např. nábytek (nebo přímo specifikovat "nábytková sestava 4skříně,dub), auto, elektronika a pod. rozdělí se to podle toho, komu co zůstalo a nechá podepsat. Nemusíte ani k soudu - stačí dohoda oboustranně podepsaná. Nebo ani nemusí být - a po třech letech zůstává každému to co používá a nemovitosti přejdou na podílové vlastnictví...
dohoda je vždycky lepší, než soudy a advokáti (berou si % z vysozené částky - tudíž chtějí co nejvíc)
Po mých zkušenostech bych se nehádala a netáhala o majetek, pakliže se nejedná a nemovitosti. Jedině nemovitost bych nechala odhadnout a jeden druhého vyplatit. Ale o nábytek a o spotřebiče vůbec ne. Spokojila bych se s tím, co by mi dal. O nějaký šifoner, rozvrzaný, x roků starý? To by mi ty nervy nestály za to. Daleko více si dovedu vážit čisté hlavy a klidného spaní. At si "číčoviny" nechá. Stejně bych je za pár let musela obměňovat. A tak bych si pořídila nové, do nového. Kdysi jsem řekla-Vezmi si co chceš a prosím tě, vypadni! A ještě před tím jsem popadla děti, jen to nejnutnější a odstěhovala jsem se do bytu 3.kategorie, bez koupelny. A dobře jsem udělala! Jinak bychom zkončili všichni v Opavě.
ono strašně záleží na tom, o co se vlastně dohadují...
když jsem tam vyčetla cca 150tis (nejspíš nadsazeno) a manžel má vyplatit manželku - tak mě nenapadá co by to mělo být...
S největší pravděpodobností elektronika, jenže ta strašně rychle ztrácí na ceně, v bazaru neprodejné, nebo jen za pár stovek... zato náklady na pořízení nové jdou do desítek tisíc.
Jestli si vzal TV nebo pračku - to je dost podstatná věc a nová stojí peníze
Fakt bude njlepší se domluvit normálně rozumně si věci podělit...
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.