Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Zákonný zástupce zletilost

Od: milanromanov odpovědí: 6 změna:
Ahoj. Je mi 16 let a začínám podnikat. Chci se nechat zplnoletnit - stačí k tomu souhlas jednoho z rodičů? Mamka souhlasí, tatka ne.
Díky za odpověď.
Milan

 

 

6 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

paveldvorak

2x

podnikatel by měl být schopen najít požadované informace a orientovat se alepson v základech legislativy

 

mate59

0x

Jaké podmínky je potřeba splnit k získání souhlasu soudu "pouze" k podnikatelské činnosti?

Možnost samostatného podnikání je otevřena i pro mladé podnikatele mladší 16 let. Málokdo ví, že pro samostatně výdělečnou činnost není stanoven žádný minimální věk.

Aby vám soud vyhověl, musíte předložit souhlas alespoň jednoho z rodičů jako zákonných zástupců. U soudu budete také prokazovat svou celkovou vyspělost a přesvědčovat soudce o tom, že máte veškeré předpoklady a schopnosti k provozování živnosti nebo společnosti.

Předložíte tedy soudu svůj podnikatelský záměr a soudce na základě vaší výpovědi rozhodne o tom, zda dosahujete dostatečné vyspělosti a máte schopnost samostatně rozhodovat o důležitých věcech. Soud bude především poměřovat vaši psychickou vyspělost s obtížností a časovou náročností podnikání, ke kterému chcete souhlas.

 


0x

OZ sice hovoří o "zákonném zástupci" a ne "zákonných zástupcích"

§ 37 Přiznání svéprávnosti

(1) Navrhne-li nezletilý, který není plně svéprávný, aby mu soud přiznal svéprávnost, soud návrhu vyhoví, pokud nezletilý dosáhl věku šestnácti let, pokud je osvědčena jeho schopnost sám se živit a obstarat si své záležitosti a pokud s návrhem souhlasí zákonný zástupce nezletilého. V ostatních případech soud vyhoví návrhu, je-li to z vážných důvodů v zájmu nezletilého.

(2) Za podmínek stanovených v odstavci 1 soud přizná nezletilému svéprávnost i na návrh jeho zákonného zástupce, pokud nezletilý s návrhem souhlasí.

ale současně uvádí v

§ 877

(1) Nedohodnou-li se rodiče v záležitosti, která je pro dítě významná zejména se zřetelem k jeho zájmu, rozhodne soud na návrh rodiče; to platí i tehdy, vyloučil-li jeden rodič z rozhodování o významné záležitosti dítěte druhého rodiče.

(2) Za významnou záležitost se považují zejména nikoli běžné léčebné a obdobné zákroky, určení místa bydliště a volba vzdělání nebo pracovního uplatnění dítěte.

Bude tedy záležet na tom, zda by některý z rodičů byl ochoten takový návrh podat. Ovšem ani v jednom případě nelze předjímat, jak by soud rozhodl.

milanromanov
Děkuji za odpověď. Je tedy možnost, že návrh podám já jako syn a bude s ním souhlasit mamka?
Nebo musí návrh podat mamka a vyloučí z rozhodování tatku?
Díky

Podáte návrh, maminka bude souhlasit, otec to nechá být - OK; pokud osvědčíte ostatní podle § 37, mohl by (!) soud vyhovět.

Podáte návrh, maminka bude souhlasit, otec to být nenechá = podá návrh podle § 877 - a pak bude záležet na argumentech pro/proti a rozhodnutí soudu. Ovšem jak rozhodne...

milanromanov
Děkuji za odpověď.
MR

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]