Nejste přihlášen/a.
Manželka donesla z nákupu podivnou padesátikorunu. Na první pohled běžná mince, ovšem místo mosazného středu měděný. Mince není v úplně dobré kondici, na spoji obou částí je drobná koroze, ale obě části mají stejnou barvu. Průměr středu odpovídá běžné minci. O takové minci jsem nic nedohledal. Může jít o chyboražbu nebo je mince dodatečně upravená? Omlouvám se za "kvalitu" snímku.
Doplněny slíbené fotky. Vypadá to, že na rubové straně opravdu prosvítá mosazný střed, lidským okem nic takového není patrné. Líc je dokonalá měď.
Mincovníky mají takové a ještě horší mince obzvlášt rádi a libujou si v odmítání nových lesklých mincí.
Jednou jsem potřeboval nutně zaplatit lístek na metro a dál, měl jsem jen krásnou novou desetikorunu (teda spolu s dalšíma mincema, při tehdejší ceně 68 korun (kvůli kovidu to později bylo dočasně zvýšeno na 90 a zůstalo to tak dodnes) bych s desetikorunou daleko nedojel). A tři automaty, tak jak jsou vedle sebe na hlavním nádraží svorně odmítaly krásnou novou desetikorunu. Měl jsem ještě jednu nalezenou kdysi desetikorunu, ale s tou jsem nepočítal k utrácení, byla dost mechanicky poškozená a prohnutá, měl jsem ji v kapse, že si ji dám do sbírky. Tak jsem ji, jen tak ze zoufalství, hodil do toho automatu (no jinou už nemám), čekal jsem, že ji nevezme, nebo hůř, že se tam někde v mechanizmu zasekne (a já budu rád, když dostanu zpátky aspoň ostatní mince) a automat ji vzal, jakoby se nechumelilo. Tak tohle byl extrém, ale běžně se stává (předpokládám že nejen mě), že automaty neberou úplně nové mince, zatímco mince i hodně opotřebené a dost ošklivé berou. Zřejmě to souvisí s tím, jaké mince jsou použité k "učení" toho automatu.
Pokud automat mince nebere, pomůže někdy oškrábat minci o kovový povrch (nevím, jaký je přesně mechanismus, snad nějaké oškrabání zoxidované vrstvy a zlepšení vodivosti při průchodu strojem). Některé automaty na to mají i škrabátko.
Ano ale náklady na to posílání a kdo ví co ještě platíte Vy, takto platíte jen cenu nových bankovek (tuším 2 Kč bez dph za kus) a možná nějaké poplatky za čas strávený pracovníkem banky.
Bohužel se prý našli vykukové, co dokázali z 10 bankovek udělat 11 a centrální banka prostě nastavila pravidla takto naddimenzovaně (opravdu pracovnice u přepážky nedokáže poznat, že chybí 1/10 bankovky (možná ta chybějící část neni problém)? Ale to bankovka složená ze dvou (nemluvě o deseti různých) bankovek, dyt přece nebude souhlasit sériové číslo, které je tam viditelně dvakrát (a musí být stejné) a určitě minimálně ještě jednou natištěné neviditelnou barvou).
Počmáraná nevadí, pokud je počmáraná jen z jedné strany. Jak je hodně a z obou stran, už je to taky nestandardní poškození. Mám někde vyfocenou pětieurovku, kterou jsme dostali v Itálii, a taky jsme ji tam úspěšně utratili. On by to asi byl kdekoliv jinde průšvih (takto zničená česká koruna by byl problém), ale tam se takovými penězi normálně platí. Z jedné strany si někdo vybarvoval unijní hvězdičky a několik dalších malůvek, na rubu potom byl napsaný nákup. Nevím jak by to procházelo v jiných zemích, ale tam se nad tím nikdo ani nepozastavil (jak je svět malý, o tři dny později jsme ji dostali v jiném obchodě a naštěstí opět utratili).
Běžný střed není měď, ale slitina mědi a zinku, tedy mosaz. Viz i Váš odkaz. Mince je ve stavu, který bych srovnal s třináctým obrázkem v druhém odkazu. Napadlo mě, zda nemůže jít o nějakou formu chemické reakce, ale pochybuji. Lícní strana je téměř bez koroze, na rubové je patrná koroze ve spoji materiálů. Vzhledem k technologii výroby to vypadá, jako by při výrobě mezikruží vnější části nevypadl měděný střed, ale tomu neodpovídá průměr středu jako takového, ten by musel být dle mého větší než ten mosazný. Takže otázka pro chemiky. Existuje nějaká možnost, jak by chemická reakce spotřebovala zinek z povrchu slitiny Cu-Zn? Když zinku je brutálních 25%?
"...střed není měď, ale slitina mědi a zinku, tedy mosaz."
Střed mince není ani měď, ani mosaz, ale běžná galvanicky pokovená ocel. Ostatně jako celá mince. Lze snadno ověřit magnetem.
Nevím, jaký je postup při ražení těchto mincí, ale pochybuji, že by se vyráběly ze dvou dílů (mezikruží a střed). Taky jsem ještě neviděl, že by z některé ten tred střed vypadl, i když se tahle informace na internetu občas objeví. I kdyby se to ale třeba stalo, těžko by takhle poškozenou minci někdo "opravoval". Oprava by pravděpodobně převýšila cenu mince.
Fotka je mizerná, nic na ní prakticky není vidět. Považuji Vaši informaci za "fake".
Tak beru z5 . Padesátikoruny se skutečně vyrábí ze dvou dílů. Základem je ocelový plech s nalisovanou vrstvou mědi a mosazi. Ale že by někdy střed vypadl se nikdy neprokázalo.
Na aukru lze dohledat aukce "rozdělených" padesátikorun (samozřejmě za nesmyslné částky), takže asi možné to je, i když oficiální informace tvrdí, že se tak nikdy nestalo. (Je otázkou, jak se takového efektu dosáhne, ale lis a prostřihovací nástroj dokáže divy.) Stávalo se to prý v dřevních dobách počátků dvoudílných mincí, ale to už bylo v době uvádění padesátikorun dávno vyřešené. Ovšem propaganda, která by dnes neprošla cenzurou, tvrdila, že padesátikorunám běžně vypadávají středy, bývaly toho svého času plné televizní zprávy i noviny (dnes by to právě neprošlo jakožto dezinformace a propaganda).
Jsou prý pouze zdokumentované případy padesátikorun bez středu, které ale tak už byly vyrobené a tehdejší výstupní kontrola tyto zmetky nezachytila. Stejně tak prý bylo možné nalézt samotné středy. Ale to neni případ rozdělené padesátikoruny, protože taková nebyla nikdy složená.
Co jsem se dočetl, výroba je možná dvěma způsoby, buď je jako polotovar mezikruží a střed a zvláštní razicí stroj to kompletuje až těsně před úderem razidla, nebo je to jako polotovar už rovnou zkompletované a razí se na běžném stroji.
Taky jsem svého času podezříval, že je to jeden kus, však liší se jen pokovení. Proč si teda komplikovat výrobu a nepokovit povrch celého kotučku na mezikruží mědí a veprostřed mozasí (alternativně by ta mosaz mohla jít přes měď). Navíc mě k tomu vedlo i to, že jsem občas viděl, jak jse mezi těma dvěma kusy nepokovený kousek železa. To je ten kus, co právě potom rezne, na nových mincích má kovově lesklou stříbrnou barvu.
Fotka je hrozná. Pokusím se o lepší, ale chce to čas a hlavně světlo. K pomědění - vyloučit se to nedá, ale už jsem ze školy nějaký pátek, tak trochu tápu. Pomědit dvacku by neměl být problém. Ale co bude dělat rozhraní Ms - Cu při zapojení do el. obvodu? Zinek s mědí se rád nemá. Možná proto ta koroze na styku vnějšku a vnitřku?!
Proč vždy hned dotaz zde, proč ne k pramenům? Něco jako ptát se na značkový výrobek a nezačít u zastoupení - helpdesk firmy. Případně navštívit nějakou banku a zeptat se.
Česká národní banka zde popis a výskyt padělků.
Protože Z4?
Stránky ČNB jsem zevrubně prošel (pro klid Vaší duše před položením dotazu) a nikam mne neposunuly, stejně jako Vámi uvedené odkazy a spousta dalších stránek. Dotaz na ČNB je podmíněn poskytnutím osobních údajů a lhůta pro jeho vyřízení je 30 dní. V případě, že se jedná o padělek bude člověk nepříjemně zaháčkován. Kdo by to chtěl?
amper® - když jsi podělanej, tak do banky rovnou zajdi. Třeba to je unikát (nepovedená mince) a bude mít velkou hodnotu.
@ferax: Jako že paní ve Spořce mi řekne, jestli je to OK? Ani omylem. Maximálně mi jí vymění. A že bych si vzal den dovolené a vyrazil do ČNB? Jen cesta mě přijde tak na pětikilo. Holt nejsme každej v důchodu...
amper® - zřejmě nevíš co je to banka. Nemluvím o spořitelně, nemyslel jsem, že se ti to musí vysvětlit jak malému dítěti. Předpokládám, že i např. žák deváté třídy základní školy, by s tím zašel třeba do Komerční banky (a bez dlouhých zbytečných dotazů na webu). Protože z fotky nelze nic dedukovat. Možná by poradil i nějaký numismatik.
Nevím jak "falzum", ale chyba ražby to určitě nebude... Tj. ani vyšší hodnota mince.
Jak bylo zmíněno - jedná se o dva slitky a technicky nebude možné zaměnit materiál pro ražbu středu z vnější částí ... - zkuste to nejprve vyčistit třeba chemicky - vyčistěte si varnou konvici kyselinou citronovou nebo jiným přípravkem a vylejete do skleničky s touto mincí ... třeba se vám ukáže pravá barva...
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.