Nejste přihlášen/a.
Dobrý den, Vaše matka darovala za svého života svůj majetek svému synovi. V té době už to nebyl Váš byt/majetek, ale její, protože byla jako majitelka určitě zapsána v KN. A se svým majetkem si může naložit dle svého uvážení. Takže, v rovině právní to bude v pořádku, o rovině morální nebo vztahové v rodině nechci spekulovat (asi to Váš vztah s bratrem nevylepšilo). Vy už žádný byt 30 let nemáte. Zdravím!
Dobrý den. Během svého života si může každý se svým majetkem nakládat jak chce. Pokud se takto Vaše matka rozhodla, nic s tím nenaděláte. Jen Vy víte jaké jsou mezi vámi vztahy a jaký důvod asi máma měla..Máma Vám kdysi darovala byt, pak jste jí dar vrátila a ona ho darovala Vašemu bratrovi. Naložila se svým majetkem tak, že Vás z toho zcela vynechala. Smiřte se s tím.
@magdalena - Mám právo na svůj bývalý byt?
Nemůžete říkat"na svůj". Ten byt dávno není váš, ale vaší matky, které jste jej dobrovolně darovala.
všechno dědictví Máma darovala mému bratrovi, oba byty a taky chalupu
Co znamená "všechno dědictví"? Vy jste po otci nedědila? Nebo čí to byl majetek? Pokud matky, pak platí
OZ § 1012
Vlastník má právo se svým vlastnictvím v mezích právního řádu libovolně nakládat a jiné osoby z toho vyloučit. Vlastníku se zakazuje nad míru přiměřenou poměrům závažně rušit práva jiných osob, jakož i vykonávat takové činy, jejichž hlavním účelem je jiné osoby obtěžovat nebo poškodit.
Dovolím si drobnou spekulaci - vy žijete 30 let v Kanadě, možná vaše matka nemovitosti darovala bratrovi proto, že se o ni po tu dobu staral, pomáhal jí atd., prostě byl blízko, když potřebovala.
Ot: píšeš: v 1 pokojovém bytě který jsem dostala od Matky. Při procesu vystěhování mi Mama řekla že byt musím vrátit , protože jinak by propadl státu.
A nebylo to spíše tak, že před 30 lety ten byt byl státní nebo městský a Matka ti jen dala souhlas s užíváním?
Nebo šlo o družstevní byt?
každopádně to vidím tak jak už bylo napsáno, ty jsi byla 30 let v trapu a teď jsi se teprve dozvěděla. Tedy o matku jsi se nestarala a logicky matka to napsala na někoho, kdo se o ní a o majetek je schopen starat, což ty z Kanady asi nejsi.
Takže jediná možnost, se v té rodině společně s matkou a bratrem domluvit.
A druhá věc, pokud někdo obdaruje budoucího dědice, tak do určité doby, tuším do 3 let? Pokud by zemřel, tak se tyto dary započítávají na dědictví.
Mimochodem o jakém dědictví to mluvíte, dědictví po otci, otec zemřel? Tak to jste snad zdědila třetinu jeho majetku zbylé dvě třetiny podědil bratr a matka
Žijete v Kanadě, k čemu by Vám byl byt v Praze? Přece sem nebudete 2 x do roka létat umývat okna? A za mořem se jistě špatně nemáte.
Byt jste matce vrátila, nemáte na něj tedy už žádné právo. Matka se všeho zbavila již za svého života, zřejmě tomu dítěti, které měla u sebe blíž a na které se mohla obrátit v případě pomoci. Něco jiného by bylo, kdyby matka za živa svůj majetek neodkázala, pak by se dělilo dědictví.
Smiřte se s tím, jste prostě daleko, máte tam svůj život. Brácha je matce k dispozici, zřejmě v jejím věku pomoc, cesty k lékařům apod. Oželte to a řekněte si, že hlavní je jen a jen zdraví. A na bráchu proto nesočte. Jaga.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.