Nejste přihlášen/a.
Jaký byl rozdíl mezi cigaretami z tvrdé krabičky a měkkého obalu (tedy krom ceny) a do kdy se u nás Sparty prodávaly?
Dobrý den, rozdíl nebyl jiný, než jen ta krabička - uvnitř byly cigarety stejné, ale v té tvrdé krabičce hezky kulaté (nezmáčklé). Cena byla stejná 8,- Kčs, pod pultem 10,- Kčs. Kouřit tvrdé Sparty byla záležitost prestižní. Zdravím!
taalla - "ameriky" za 20,- Kčs (a nikoliv Kč, jak je zde někde uvedeno) nebyl problém koupit v každé trafice, ale Sparty (zvláště tvrdé) se musely umět koupit. Docelo dobře fungovalo oslovovat trafikantku: "Paní vedoucí." .
milancukrar - oficiální cena (natištěná na krabičce) byla stejná. Možná myslíte tu cenu podpultovou, ale i tu pamatuji jednotnou pro měkké i tvrdé (10,- Kčs). Možná to bylo regionální (já myslím Prahu a okolí).
Přátelé, nechci se hádat, nikdy jsem nekouřil, ale něco mi říká, že měkký stály 9 Kčs a tvrdý 14 Kčs. Ale mohu se mýlit , přeci jen přes třicet je dlouhá doba a člověk zapomíná.
jenyk - asi se mýlíte nebo jde o pozdější dobu. Za "socíku" stále a všude (ve všech obchodech) dle předtištěné ceny na krabičce to bylo 8,- Kčs. Po roce 1989 už nevím, přešel jsem na jiné kuřivo.
@jenyk: Omlouvá tě, že jsi nekuřák. Sparty at tvrdé nebo měkké stály za socíku stejně, a to 8,-Kč. Podpultové ceny jsem tehdy neřešil, měl jsem je za normální cenu. Mám pocit, že ještě za socíku (ke konci) šly Sparty na 12,- Kč, jistě vím ale další zvýšení, a to na 16,- Kč k 1.1.1993. To jsem totiž definitivně přestal kouřit a od toho data jsem neměl cigaretu v ústech. Na Silvestra jsem úspěšně oslavil nekuřáckých 30 let.
Myší díra v Brně. Cca v místech starého autobusového nádraží u silnice Uhelná pod kolejemi. Cca uprostřed tohoto snímku, nejspáš ten světlý obdélníček u křižovatky s Trnitou.
Jo, ten odkaz..
A skoro v každým baráku..
Tehdy ten okruh kolem cca 3 km byl skoro celý můj svět. Nebylo možný, aby existovala jiná Myší díra, než ta "moje" v Brně.
Miloval jsem ji v zimě, kdy prosakovala od perónů voda a uvnitř nažloutlá světla prosvětlovala velké ledové rampouchy.
Sparty se vyráběly v měkkém a tvrdém obalu. Ty tvrdé byly žádanější, nepomačkaly se, nezplacatěly...Dobře to vypadalo, když kuřák třeba v restauraci položil tu tvrdou krabičku na stůl.
Obojí stály stejně, krabička za 8 Kč. Tedy kartón za 80. Ale pokud jste měli šikovného trafikanta a schoval je, nepsaný zákon byla cena za 10. Takže celý kartón za stovku. Jaga.
"Ameriky" - Winston, Marlborro, nebo třeba Camel stály 20 Kč za krabičku.
To není tak úplně pravda. Pravda je, že na Slovensku se také vyráběly Sparty a ty se na rozdíl od českých skoro nedaly kouřit kvůli chuti a právě častým špalkům.
V Česku, kam Sparty dodávala Kutná Hora, byl rozdíl v chuti mezi měkkými a tvrdými minimální, spíše žádný. Kouřil jsem je dost dlouho, abych to mohl posoudit a dnes s odstupem klidně řeknu že tvrdé Sparty byl výrazem jakéhosi snobství.
koko - tabák byl chutově stejný (parfemovaný). Jeho rozdílnost byla jen fáma, což atraktivitu tvrdých Sparet zvyšovalo. Mohl být jinak řezaný, mohl být sušší nebo vlhčí, mohlo být jinak plněno (o chloupek více tabáku nebo méně v jedné cigaretě), ale jinak byl stejný. Navíc, žádné údaje o něm na krabičce nebyly.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.