Nejste přihlášen/a.
Mám syna 21 letého, který dokončil nástavbové studium v oboru Podnikání a obchod.Šel hned po škole se zaregistrovat vloni na ÚP, kde je stále v evidenci již 5.měsícem.Hledá zaměstnání na THP.pracovní pozici s jazykovými znalostmi angličtiny a francouštiny.Jeho zprostředkovatelka mu dala doporučenku a šel projednat pracovní pozici do většího podniku na obchodního referenta.Už jak vytáhl papír z pracáku k orazítkování VŘ, tak měl stísněný pocit, že na něj personalistka hledí trochu divně, jakoby pohrdavým dojmem.Vidíte v hledání zaměstnání sám na vlastní pěst bez pracáku jiný přístup a rozdíl z pohledu personalisty než přes ÚP s doporučenkou zprostředkovatelky,což by sice mělo usnadnit, ale naopak ovlivňuje to sebevědomí a zažívá uchazeč o zaměstnání spíše zvláštní stigmatizaci?
Nástavba po čem? Podniání a obchod - to neni extra vzdělání.. Nebylo "hned po škole" někdy v červnu? Za půl roku si nenajít práci, to nic moc, zdá se že by chtěl klídek v kanclu a dělat se mu moc nechce. A ani se mu nechce tu práci opravdu shánět. Tohle mi přijít tak na něj taky koukám trochu divně.
No, nechat ho flákat půl roku na pracáku, to bych jako máma byla hodně nervní...Čím déle tam bude, tím hůř na něho budou potencionální zaměstnavatelé pohlížet.
Absolventy moc nechtějí, ze školy toho samozřejmě moc neumějí, ale někde začít musí.
Syn šel kdysi sjednávat hned po maturitě životka, taky ho nikde moc nechtěli, platil si sám pojištění, měl jen provize.
Ale lepší než se válet doma. Dělal to asi necelý rok, potom ho vzali do banky. Musí se snažit sám si něco najít.
Určitě! Obvolejte známé, at Vám dají echo, kdyby o něčem věděli a i syn své spolužáky, kteří už pracují jestli u nich něco není volného, musíte hledat,, všichni.
@kreckova - Vidíte v hledání zaměstnání sám na vlastní pěst bez pracáku jiný přístup
Ano a ani nemusím být personalista. Rozdíl je v aktivním hledání a pasivním čekání "co mi nabídnou". Práce za chlapcem domů nepřijde, bohužel. Proč nezkusí hledat ne "místo snů", ale takové, kde by aspoň zjistil, co to vůbec obnáší, chodit do práce a pracovat. Přece jen mezery v CV nevypadají dobře.
Vážená paní Křečková.
Upřímně nevím, co bych si jako zaměstnavatel počal s absolventem oboru "Podnikání a obchod". Co tedy syn vlastně umí?
V tom bude zakopaný pes...
Ovládá práci na PC-MS Office (word,excel,powerPoint),programy Adobe, HTML,CSS,PHP, jazykové znalosti angličtina (B2)a pasivně francouština.Zajímá ho obor marketing a propagace. Má jeden hendikep, má slabší zrak a nosí silnější brýle.
Marketing a propagace, tam je spousta možností, od začátečnického postu v typografii přes marketingová oddělení všude možně, internetové firmy věnující se online marketingu, webům atd. Je jedno, kde to bude, když je nejspíš svobodný, může se za prací stěhovat (někdy je to výhoda). Jen holt musí pochopit, že samo se nenakope a hned po škole z něj neudělají managera, to jeho vzdělání není tak podstatné, spíš to, jak se postaví k práci a jak bude ochotný se učit v praxi. Nejspíš má trochu nerealistická očekávání, ale myslím, že šancí je na trhu spousta. Silné brýle nejsou handicap, když s nimi vidí, tak to nikoho nebude zajímat. Ale musí se aktivně snažit, vyhledávat a oslovovat firmy, využít i známé, spolužáky. Neštítit se dělat ze začátku klidně i sazeče (dnes už se písmenka neodlévají, takže je to zase u PC).
Paní Křečková,
z těch odpovědí si nic nedělejte, já to celkem chápu.
Myslím, že po škole je každý rád, že má prázdniny, tak je logické, že další věci začne řešit až někdy v září, navíc jsou to prázdniny, které se normálně počítají, takže na ÚP je možno jít at od září, tak trochu nechápu, proč tu někdo hovoří o půl roce...
Registrace na ÚP je rovněž aktuálně to nejlepší, syn má placené zdravotní pojištění a délka registrace se mu bude do budoucna počítat na důchodové účely, takže rovněž pochvala.
Ty doporučenky, jak se to vezme. Na jednu stranu to může pomoci, na druhou stranu je to tak, že je pracovnice pracáku dávají, aby měly splněno ony, když by jim přišla kontrola, a víc je většinou nezajímá. Pokud bude syn na pracáku víc než půl roku, tak mu dají individuální plán.
Přístup personalistů je holt různý, je to podnik od podniku a je to o lidech. Musíte to brát tak, že takových lidí tam přijde za den hodně a člověka - personalistu to pak unaví, tak nemusí být tak přívětivý. Váš syn bude asi muset bojovat trochu s těmi dogmaty, že zejména starší personalisté na něj budou pokukovat trochu nedůvěřivě a syn bude muset bojovat s takovými těmi předsudky, že dnešní generace nechce nic dělat, nic neumí, atd.
Já mám třeba s doporučenkou celkem dobrou zkušenost, při pohovoru se sice ukázalo, že sice bych na tu pracovní pozici nestačil, ale nabídli mi hned jinou a nevadilo by jim ani to, si mě zaškolit. Některé firmy naopak uvítají, že si člověka mohou vyškolit samy. Syn by se tím neměl odradit.
Jinak obecně, chce to nějak kombinovat. Syn by měl e-mailem, telefonicky či osobně projednat místa, která mu zprostředkovatelka vytiskne, včetně těch na doporučenku. Zároveň by se měl snažit i sám, hledat různé portály na internetu s nabídkou práce, stránky úřadu práce a sám na vhodné nabídky reagovat. Aby byla vidět aktivita, následně referentce na úřadě práce sdělit, kam všude psal nebo volal.
Musí asi taky počítat s tím, že hned nesežene nějaké vysněné místo. Pokud nemá žádné zdravotní omezení, může se prozatím porozhlížet i po nějakých manuálních pozicích, aby měl alespoň nějaké peníze, každý nějak začíná.
Měl by se informovat na úřadě práce na podpůrné programy, u nás byl třeba program záruk pro mladé, kde se právě řešila nedostatečná praxe, i s tímto může úřad práce pomoci a je to zdarma, ale musí tam syn chodit. Případně by se měl optat i přímo ve firmách, zda by tam nemohl chodit na nějakou praxi, podobně jako to měl ve škole, může prozatím zvážit i možnost rekvalifikačních kurzů.
Může taky zvážit možnost podnikání - je opět možnost různých kurzů přes úřad práce, příspěvek do začátku podnikání, atd.
Ještě bych možná doplnil, že když už syn půjde at už sám nebo na tu doporučenku do nějaké té firmy, aby si o ní předem minimálně na internetu něco zjistil. Ono to pak někdy může opravdu vypadat divně, když ho nic nezajímá, a chce jen něco orazítkovat, měl by udělat dojem, že o té firmě něco ví, připravit si nějaké otázky, atd.
Už jen ta otázka na "způsob hledání zaměstnání"... Systém vychovává zaměstnance - potřebuje masu průměrných a závislých, a proto samostatným, podnikavým jedincům hází klacky pod nohy. Ti se poznají tak, že už často podnikají během studia a po něm vyrážejí do světa, kde často zůstanou a prosadí se víc, než by kdy mohli tady. To ale bude asi panu synovi znít jako scifi. No nic, každej jsme nějakej, ale o životním směřování si musí rozhodnout sám.
Absolventovi těsně po škole bych ten pracák odpustila, pak také někomu z Chánova, možná z Rovné u KV, jinak bych na něj též koukala jako na nesamostatného, nepříliš zdatného jedince. Navíc pokud hned vytasil lejstro k orazítkování, tak bych usoudila, že nic jiného nechce, rozhodně ne práci. Jednadvacetiletý teoretický podnikatel by si měl umět poradit sám. Vlastně jsem asi nikdy nepřijala nikoho z pracáku...v Praze to pokládám za výsměch.
Nevím zatím jsem toto obsolvoval za celý život jen 3x a rozdíl mezi doručenkou z ÚP a sólo akcí jsem nezaregistroval, byt jsem si vždy našel práci sám a doufám, že už to ten letošní rok doklepu a nebudu muset na ÚP.
jenže ono je to asi v tom, že můj obor je potřebný několikrát víc než zřejmě to co by mohl dělat Váš syn, který navíc zatím asi nemá žádné pracovní a odborné zkušenosti, tedy jako "čerstvý absovent školy" Byl bych rád pokud bych se v tomto spletl, ale žel zkušenosti jsou takové alespoň v oborech kde jsem pracoval
Můj syn ještě žádnou praxi po škole nemá, ale zprostředkovatelka už mu naznačila, že až po půl roce by mu mohli na ÚP.zajistit nějaký rekvalifikační kurz nebo k osvojení si pracovních návyků a dovedností nějakou veřejnou službu, aby měl do života nějakou průpravu, pomohlo mu to najít vhodné zaměstnání a získat vězší průbojnost v životě.
Hmm a to je důvod proč ještě "sedí" na ÚP? To nestudoval dostatečně dlouho že potřebuje ještě něco dalšího? Jako dokážu pochopit že ihned po ukončení si udělal prázdniny, nakonec, taky jsem IHNED po ukončení jedné práce nešel do druhé-udělal jsem si takovou dovču a hlavně jsem řešil resty-to co jsem měl naslibováno kamarádům, známým že jim udělám (meloušky, ty co nebyly akutní s..) na které jsem neměl čas při práci . ale tak dloluho aby dosáhnul na rekvalifikaci? To měl IHNED studovat jiný obor!
Kde ho osloví nějaká nabídka práce,tam by měl zasílat životopis.Jinak můj syn také hned po škole,nemohl sehnat odpovídající práci.Začal dělat v jedné fabrice.Mistr s ním byl hodně spokojený a zmínil se o něm na personálním,kde mu slíbili,že až se uvolní místo odpovídající jeho kvalifikaci,že ho přeřadí.Nakonec si našel jinou práci sám,ale na svoji první práci vzpomíná rád.
Přesně tak. Můj syn dělal po vejšce rok kulisáka. Pak potkal kamaráda, ten mu nabídl práci ve velké sochařské dílně a tam je dosud, výborné, prestižní a dobře placené místo. Začal jako poskok, teď si postupně rozšiřuje kvalifikaci, dělá jméno a už se pomalu chystá si založit vlastní dílnu. Kdyby jen čekal a nebyl ochoten zariskovat a vrhnout se do práce po hlavě, dělal by toho kulisáka za minimální mzdu napořád.
Je to zvláštní. Syn je asi na úrovni 15 letých, kteří se teprve rozhodují, co by je asi v budoucnu mohlo bavit a čím by se chtěli živit. Pokud už ovšem vystudoval obor "podnikatel", měl by tedy být podnikavý. Nemusel by sedět ostudně na pracáku, ale práci by si určitě našel sám. Pokud není zvyklý nechat se vodit za ručičku.
Je to smutné, řada starobních důchodců přesluhuje a mladý muž plný síly sedí na pracáku. Pokud na ta studia neměl buňky, bylo by lepší učit se třeba zedníkem, pokrývačem, instalatérem. Po řemeslech je dneska ohromná poptávka, šikovnému by lidi ruce utrhali a místo povalování na pracáku mohl už delší dobu dělat a vydělávat.
Na ÚP mu nepomohou. Měl by sám rozhodit sítě po známých, kamarádech a hledat na vlastní pěst. Ukázat, zda je opravdu podnikavý. Ale už jen proto, že se neptá sám, ale píše za něj maminka, tak nějak vypovídá, že to s tou jeho podnikavostí asi nebude valné. A otázkou je, zda vůbec syn pracovat chce. Jaga.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.