Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Znak cechu holičského

Od: magdon® odpovědí: 12 změna:

Cech holičský kdysi používal jako upoutávku na svojí provozovnu jakýsi válec s červenou, nebo červenomodrou "spirálou". V novějších dobách se válec otáčel a byl prosvětlený. Všiml jsem si, že se v poslední době u holičství tyto upoutávky zase objevují. Chtěl bych se o tom předmětu dozvědět něco víc. Pod čím to hledat?


 

 

12 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

ben®

5x

Dobrý den, nějaké povídání k tématu je v článku viz odkaz. Zdravím!

barberco.cz/...


doplněno 17.01.23 18:28:

Tady je informací ještě více:

en-m-wikipedia-org.transl/...


doplněno 17.01.23 18:33:

Opravuji odkaz. Je nutno si v prohlížeči zvolit překlad do češtiny.

en.wikipedia.org/...

ben®

Nemáte zač. Ano, to je stejný zdroj informace.

ahoj*

cech Holičský, Barbeři?

 


1x

hm, já teda coby už taky docela pamětník si tenhleten symbol v souvislosti s "cechem holičů" vůbec nevybavuju, resp. sem pevně přesvědčenej, že u nás za reálnýho socializmu (a zřejmě i o několik režimů a desetiletí směrem zpět, viz dále) pro tento obor existovalo úúúplně jiný znamení (taky to nebylo označení pitomejch barber shopů, ale holičství, asi potažmo i kadeřnictví;
šlo o vývěsní štít vystupující kolmo ze zdi domu s jasně žlutým kolečkem, což skoro jistě byla stylizovaná holičská miska; dost sem se snažil najít najít na netu fotku s tímle vývěsním štítem, ale neuspěl sem, paradoxně sem našel jen značně podobnej vývěsní štít coby nabídku z aukra údajně z dob R-U... ("lazebnicky-holicsky-vyvesni-stit-ru-cca-1900-mosaz-kovane-rameno"),
ten socialistickej (a možná že už i prvorepublikovej?) štít už byl stylizovanější - žlutý kolečko bylo celkem velký (samozřejmě ne mosazný, snad bylo z barevnýho skla a dokonce to za tmy svítilo?, to už nevim) a mělo myslim nejen vypouklej rantl kousek od okraje, ale ještě jeden menší ve středu

kdopak si na tohle označení vzpomene, pokud možno na jeho podobu eště ze starších dob, a jestlipak se někomu nepodaří vyštárat i nějakou fotku?

(mimochodem, miska je prastarej kus holičskýho (bradýřskýho) vybaveni, objevuje se např. v Donu Quijotovi, kterej ji pochopitelně považuje za přilbu, lazebníka (kterej se opravdu živí holením (předpokládám i stříháním) i pouštěním žilou - jsme na přelomu 16. a 17. století) zažene a jeho misku ukořistí, co mě překvapilo, že místo aby si tehdy obyvatelé malejch vesniček obstarávali holení sami, měli na to místního holiče, slušná břitva (nebo její tehdejší ekvivalent) jistě byla drahej kousek, ale přece jen bych čekal, že zajištování holičskejch úkonů svépomocí v každym stavení by vyšlo lacinějc, zvláštní)

Tyto misky si pamatuji. Byly mosazné, měly vystouplý okraj, vystouplý střed a visely na krakorci kolmo na fasádu. Obrázek jsem také nenašel. Pruhované tyče se u nás nikdy nepoužívaly.

mjaka

Dobrý den,

nemyslel jste tento znak?

reaguju s velkym zpožděním (kupodivu jsem si dřív novejch fotek nevšimnul, samozřejmě děkuju za oba příspěvky doplňující téma holičský vývěsní štít) - ano, to vypadá přesně na takovou podobu znaku, co se mi (snad dobře) vybavuje v paměti (ta moje fotka byla, jak jsem psal, jen to nejpodobnější, co jsem našel, paradoxně šlo buď o mnohem starší variantu než na kterou pamatuju, anebo nejenže starší, ale eště z jiný země),
jen předpokládám, že ten ďubkovanej kulatej plech ani nemá bejt součástí vývěsního štítu (?), na něco podobnýho si nepamatuju, a nepamatuju se ani na takový dost malý upevnění tou železnou pacičkou - jak přesně doplnil předchozí přispěvatel, miska visela nad holičstvim (možná i kadeřnictvim?) kolmo ke stěně a nebyla (co tak pamatuju) položená ve většim štítu, naopak ten krakorec, na jehož konci do ulice trčela, byl dost masivní - třeba je na fotce zas trochu starší varianta? (já bych se dokonce nehádal, i když ani jistě netvrdil, jestli ty misky nebyly (posléze) z umělý hmoty..., ale vypadaly opravdu jak na těchhle posledních fotkách a jak to koneckonců slovně popsal i předchozí přispěvatel);
určitě bylo znamení oboustranný, tj. vypadalo z obou stran stejně, takže to vlastně byly dvě na sebe přiklopený misky

je docela srandovní (nebo taky smutný), jak naprosto běžnej vývěsní štít, kterej byl skoro jistě na každym holičství minimálně do začátku devadesátek, tak totálně zmizel nejen z reálnýho života, ale dokonce se nedostal ani do netový paměti... (tohle je první fotka, kterou na PC vidim, škoda, že už se asi od přispěvatele/lky nedozvíme případný podrobnosti)


hafhaf - Tak tyhle misky matně pamatuju z 1. poloviny 60 let taky. Byly mosazné, oboustranné. Plasty se tehdy ještě moc nenosily. Akorát nemyslím, že by byly na nějakém podkladu, visely volně v prostoru.

 

ahoj*

0x

To spíš vypadá jako kolotočáři

 


0x

Prý ta červená a bílá znamená krev a obvaz, protože holiči dříve i pouštěli žilou. byli to vlastně i lazebníci. Více nevím.

ahoj*

A ta modrá znamená nebe, když se to nepovede. Není to nakonec trikolora?

 


Ben byl rychlejší, ale už jsem to taky našel.

Takže děkuji.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]