Nejste přihlášen/a.
Za 1. světové valký antibiotika nebyla. Vynalezena byla až v roce 1934 v USA a v Evropě se používala až od roku 1945.
Penicilin byl objeven až po válce. Mor se neobjevil nejspíš proto, že v té době už ty velké epidemie nebývaly.
@orion no ale proč nebývaly? Kromě toho bývaly, velká chřipková epidemie vypukla hned po první válce.
Nebývaly ty morové. V Evropě už 200 let, jinde 100 let.
Krom toho - morem se nazývalo kdeco, takže poněkud chyně položená otázka.
A chřipková pandémie začala ještě za války. Rozšířili ji vojáci USA nasazení na konci války.
@ra252 jasně, že nebyl posledních 200 let mor. Ale proč nebyl? Opravdu lidi víc řešili krysy a blechy? Nebo byl mor endemicky u svištu v Mongolsku.
Těžko říct, co přesně způsobilo konec morových ran. S tou kanalizací se to sice nabízí, řešíme tu první světovou válku, ale v té době už mor dávno nehrozil, píší, že poslední rána byla začátkem 18. století. A to si opravdu myslím, že ta kanalizace nebyla nic moc. Spíš opravdu pomohla důsledná izolace nakažených a potenciálně nakažených, případně opravdu genetické změny bakterie moru. Nakonec - přečtěte si fundovanější text zpravy.tiscali.cz/...
Dobrý den, už byla známa a používána dezinfekce, která nebyla ve středověku ještě známa. Zdravím!
pletiplot - a je dezinfekce blechám příjemná? Jsou blechy za dezinfekci rády? Prospívá dezinfekce bleškám?
@ben tou dezinfekcí se hubily ty blechy? To se mi nějak nezdá. Kromě toho ji používali jen lékaři před výkonem činnosti, nic masového.
bene bakterie moru byly na/v krysách, od nichž se nakazily blechy, které pak bakterie přenesly na člověka. Když se u něj rozvinulo onemocnění zvané mor, zvláště pak plicní forma, přenášelo se mezi lidmi kapénkovou infekcí. Jak chcete vydezinfikovat blechy? Nyní dezinfekci máme, máme i antibiotika, přesto máme klíštata infikovaná bakterií boreliózy. Taky klíštata nezbavíte boreliózy, můžete je hubit (ne dezinfekcí), nebo pak u člověka léčit boreliózu antibiotiky. Mimochodem případy moru jsou ve světě stále, stejně jako lepry a dalších hnusných nemocí.
pb - rád bych nalezl nějakou přijatelnou formulaci, Tak, že by dezinfekce byla součástí hygieny, která v době 1. světové války sice nebyla snová, ale zase lepší, než ve středověku? Asi se už používalo i vápno a chlor (nemyslím ten bojový plyn). Také deratizace už třeba byla na určité úrovni (hubení škůdců obecně). A začínalo vyspělé pohřebnictví, resp. první krematoria v Evropě a pálení nebožtíků.
Souhlasím, proto by se měl každý, kdo udrží v ruce mobil nebo klávesnici naučit tyto informace VYHLEDÁVAT...není ai ta důležité mít něco nabiflováno...dlůležité je chápat alespoň základní souvislosti ( pak se nebudu ptát proč něco nebylo - špatně položená otázka) a vědet,jak kde požadovanou informaci hledat
První co mne napadá je to, že v době kdy se mor objevil, ve válkách moc nedbali na to, aby mrtvoly zakopávali a nechávali je většinou hnít na místě, nebo jen tak roztroušené, nebo přinejlepším naházené někam na vzdálenější místo na hromady. Těla tam hnila a nákaza se šířila hlavně vzduchem a pak z člověka na člověka, protože hygiena byla téměř neexistující a léky v té době nebyly. Mor se objevil ve 14 století a první světová válka byla až v 19 století. No a v té době už byly jednak nějaké léky a hlavně už se mrtví pohřbívali a hygiena byla v porovnání s tím 14 stoletím na vysoké úrovni. Tak si myslím, že to byl ten hlavní důvod, proč se v první světové válce mor neobjevil. Anebo jestli se někde lokálně přece jen objevil, tak už měli lidé možnost nákazu "rychle" zastavit. Ale to je pouze moje dedukce, netvrdím, že to tak bylo.
Bene, tak já nevím, ale teď jsem se teda podívala, abych se zbytečně nedohadovala, a první světová válka začala v roce 1914 a trvala do roku 1918. Ale je možné, že tomu nějak špatně rozumím.
suzymon - nechtěl jsem to rozmazávat, ale to je 20. století (Vy jste napsala 19. století), Nyní je už 21. století (jo, utíká nám to ).
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.