Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Jaktože nebyl mor?

Od: okk odpovědí: 36 změna:
Dobrý den, moje sestra dostala ve škole otázku, jaktože v první světové válce nebyl mor? Upřímně nás obě tato otázka zajímá, a tak bych byla ráda za vaši odpověď )
doplněno 11.01.23 19:46: Všem děkuji za odpovědi. Každou odpověď čtu a jsem Vám vděčná )!

 

 

36 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 


7x

Myslím, že také díky budování kanalizace, splašky a výkaly se přestaly vylévat na ulici...

 


6x

Težko říct, asi nebylo tolik krys a blech.

 


5x

Ano, je to zásluha kanalizace.

Kanalizace byla jen v několika velkých městech. Na venkově ne, v zákopech taky sotva ..

 


4x

Nebyl mor, páč byl chlor.

 


3x
Snad proto, že už existovala antibiotika. A jed na krysy..
doplněno 11.01.23 19:45: Je to tak, kaji se, antibiotika ještě nebyla.
Tak snad že lidi už znali hygienická pravidla, ve městech byla kanalizace. Ale spíš to bylo o štěstí. Mor se přece nerozšíří automaticky v každé době války a hladu.
A mimochodem, tak trochu mor v průběhu ww1 přišel, vždyt 1918..1920 umřely miliony lidí na španělskou chřipku:
cs.m.wikipedia.org/...

Za 1. světové valký antibiotika nebyla. Vynalezena byla až v roce 1934 v USA a v Evropě se používala až od roku 1945.

Penicilin byl objeven až po válce. Mor se neobjevil nejspíš proto, že v té době už ty velké epidemie nebývaly.

@orion no ale proč nebývaly? Kromě toho bývaly, velká chřipková epidemie vypukla hned po první válce.

Nebývaly ty morové. V Evropě už 200 let, jinde 100 let.

Krom toho - morem se nazývalo kdeco, takže poněkud chyně položená otázka.

A chřipková pandémie začala ještě za války. Rozšířili ji vojáci USA nasazení na konci války.

@ra252 jasně, že nebyl posledních 200 let mor. Ale proč nebyl? Opravdu lidi víc řešili krysy a blechy? Nebo byl mor endemicky u svištu v Mongolsku.

Proč zmizela chřipka řečená španělská?

Ono se to vlastně přesně neví, stejně jako se neví, co bude s covidem. Většinou se mluví o tzv. kolektivní imunitě, kdy už je v populaci dostatečně vysoké procento odolných lidí, což znemožní další exponenciální šíření viru. Také má vliv mutování viru.

Těžko říct, co přesně způsobilo konec morových ran. S tou kanalizací se to sice nabízí, řešíme tu první světovou válku, ale v té době už mor dávno nehrozil, píší, že poslední rána byla začátkem 18. století. A to si opravdu myslím, že ta kanalizace nebyla nic moc. Spíš opravdu pomohla důsledná izolace nakažených a potenciálně nakažených, případně opravdu genetické změny bakterie moru. Nakonec - přečtěte si fundovanější text zpravy.tiscali.cz/...

 

 

ben®

2x

Dobrý den, už byla známa a používána dezinfekce, která nebyla ve středověku ještě známa. Zdravím!

Mor se ale nešíří nedostatečnou dezinfekcí, přenáší ho blechy.

ben®

pletiplot - a je dezinfekce blechám příjemná? Jsou blechy za dezinfekci rády? Prospívá dezinfekce bleškám?

@ben tou dezinfekcí se hubily ty blechy? To se mi nějak nezdá. Kromě toho ji používali jen lékaři před výkonem činnosti, nic masového.

ben®

pletiplot - dezinfekce hubí bakterie.

pb®

bene bakterie moru byly na/v krysách, od nichž se nakazily blechy, které pak bakterie přenesly na člověka. Když se u něj rozvinulo onemocnění zvané mor, zvláště pak plicní forma, přenášelo se mezi lidmi kapénkovou infekcí. Jak chcete vydezinfikovat blechy? Nyní dezinfekci máme, máme i antibiotika, přesto máme klíštata infikovaná bakterií boreliózy. Taky klíštata nezbavíte boreliózy, můžete je hubit (ne dezinfekcí), nebo pak u člověka léčit boreliózu antibiotiky. Mimochodem případy moru jsou ve světě stále, stejně jako lepry a dalších hnusných nemocí.

ben®

pb - rád bych nalezl nějakou přijatelnou formulaci, Tak, že by dezinfekce byla součástí hygieny, která v době 1. světové války sice nebyla snová, ale zase lepší, než ve středověku? Asi se už používalo i vápno a chlor (nemyslím ten bojový plyn). Také deratizace už třeba byla na určité úrovni (hubení škůdců obecně). A začínalo vyspělé pohřebnictví, resp. první krematoria v Evropě a pálení nebožtíků.

 

pb®

1x
Protože lidstvo se zbavilo moru dávno před první světovou. Bakterie moru přenáší blechy, které jsou na krysách. Všichni jsme potomci těch, kteří přežili morové epidemie, přitom smrtnost byla 60-100% nakažených. Díky svojí imunitě, dávno před objevem antibiotik či očkování. Přitom lidé umírali pár hodin od nakažení. A nemůže za to ani tehdejší minimální migrace. Blecha si odskáče kam chce, bez potravy přežije dlouhé měsíce a stejně tak dlouho mor přenáší.
Mor se ještě sporadicky vyskytuje. Není úplně zlikvidovaný jako neštovice. Třeba v USA se ročně několik desítek případů vyskytne. Protože už je známý původce, léčba a způsoby šíření nešíří se epidemicky jako dřív.
liska5

Mor se ještě stále vyskytuje. Uváděna je Indie, Kongo a Peru.

 


0x
Můj názor je, že jednou z nejcennějších věcí jsou informace. Zkušenosti, poučení se, vzdělání, moudrost. Bez informací by nebyl lékař, lék, pokud by se objevil lék, nikdo by ho neuměl použít, nebo by náhodné použití léku nikdo nezopakoval.
U moru se přišlo na to, že mor zlikvidují vysoké teploty, tak epidemii omezovali ohněm. Pokud se dříve povedlo mor někde zničit úplně, není ani zdroj nákazy. To bude základ. Ale i moderní války mi přijde, že vytvoří často hodně míst s vysokou teplotou. Což může na daném místě omezit nějaký zdroj bacilů.
Určitě pomáhaly informace, že při válce vznikají snadněji epidemie a je potřeba se toho vyvarovat.
paveldvorak

Souhlasím, proto by se měl každý, kdo udrží v ruce mobil nebo klávesnici naučit tyto informace VYHLEDÁVAT...není ai ta důležité mít něco nabiflováno...dlůležité je chápat alespoň základní souvislosti ( pak se nebudu ptát proč něco nebylo - špatně položená otázka) a vědet,jak kde požadovanou informaci hledat

Nojo, rodič přijde domů z práce a dítě říká, že látku ve škole nepochopilo, ale má z ní napsat úkol. Po několika větách rodiče, dítě vysvětlí, že vlastně kousíček pochopilo ve škole, ale ty to znáš nějak jinak, takhle my se to neučíme, to je špatně, i když výsledek je správný.
Později víte, že dostupné informace tak nějak nestačí, a snažíte se telepaticky trefit do slov paní učitelky, co by bývala byla řekla, kdyby se pokusila promluvit nahlas. Na to už internet sám ani nestačí. To už je na anketu, jaký názor by mohl mít větší šanci a víc hlasů. Abyste dítěti nepletli hlavu jiným učivem, než škola.

 


0x

První co mne napadá je to, že v době kdy se mor objevil, ve válkách moc nedbali na to, aby mrtvoly zakopávali a nechávali je většinou hnít na místě, nebo jen tak roztroušené, nebo přinejlepším naházené někam na vzdálenější místo na hromady. Těla tam hnila a nákaza se šířila hlavně vzduchem a pak z člověka na člověka, protože hygiena byla téměř neexistující a léky v té době nebyly. Mor se objevil ve 14 století a první světová válka byla až v 19 století. No a v té době už byly jednak nějaké léky a hlavně už se mrtví pohřbívali a hygiena byla v porovnání s tím 14 stoletím na vysoké úrovni. Tak si myslím, že to byl ten hlavní důvod, proč se v první světové válce mor neobjevil. Anebo jestli se někde lokálně přece jen objevil, tak už měli lidé možnost nákazu "rychle" zastavit. Ale to je pouze moje dedukce, netvrdím, že to tak bylo.

ben®

suzymon - k tomu 19. století ještě jedno přidejte.

Bene, tak já nevím, ale teď jsem se teda podívala, abych se zbytečně nedohadovala, a první světová válka začala v roce 1914 a trvala do roku 1918. Ale je možné, že tomu nějak špatně rozumím.

ben®

suzymon - nechtěl jsem to rozmazávat, ale to je 20. století (Vy jste napsala 19. století), Nyní je už 21. století (jo, utíká nám to ).

ben®

Ale to je dobře, že jste to rozmáznul, ráda jsem si to přečetla.

liska5

V 19. století to byly napoleonské války. Tam toho zůstávalo ležet na bojištích...

 

borovice

0x
Brala bych v poraz i geny a imunitu.

 


0x

Mor v tomto období už bol potlačený,no v tomto období 1. svetovej vojny zúrila španielska chrípka,ktorá presunom vojakov sa presunula do celého sveta.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]