Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Opatrovník se špatně stará o opatrovaného

Od: mt odpovědí: 9 změna:

Zdravím. Chtěl bych se zeptat co dělat v situaci, když víme, že se jeden opatrovník nestará správně o opatrovaného (ležák). Jezdíme tam na návštěvy a opatrovaný je vždy když tam přijedeme pokálený, pomočený (nepřebalený, někdy i celé dny), neumytý, neostříhané nehty, celkově neupravený, má různé zapařeniny na kůži, opatrovník mu zapomíná dávat léky, museli jsme pořídit lékovnici a prášky nachystat na celý týden vždy my. Opatrovaný si nám stále stěžuje jak ho něco bolí, jak je mu blbě do telefonu, když si voláme. Dle mého úsudku je opatrovník již částečně závislý na alkoholu (už se stalo že se opil a nestaral se o opatrovaného), nedokáže s opatrovaným manipulovat tak, aby jej podzvedl (děláme to ve třech my) a ten měl podložená záda (sledování tv, provozu za oknem atd.) a domnívám se, že jsou i již jeho mentální funkce ne zrovna způsobilé k opatrování druhého. Máme podezření i na to, že opatrovník zanedbává i pomoc při pomoci opatrovanému pomoci se najíst. Opatrovaný mnohdy nemá dovolání opatrovníka, protože ten spí, nebo nemá u sebe telefon, tak ho zastupuje jiný člen domácnosti když tam zrovna je. Opatrovníkovi by údajně za opatrovnictví měli jít jak se říká "roky na důchod" nějak skrz úřad práce, ale přesně nevíme jak to je. Máte prosím někdo zkušenosti, jak se tato situace dá řešit? My jakožto návštěva by jsme se tak špatně nedokázali postarat ani o svá domácí zvířata a když vidíme co vidíme, je nám zle, ouzko apod.. Opatrovníka jsme již několikrát upozornili, že opatrovaný se nachází v lidsky nedůstojných podmínkách, jeho odpovědí je apatie a mumlání si svého, že on se postarat umí a stará, a že on je opatrovník, at mu do toho nekecáme. Chtěli by jsme pomoci opatrovanému, nechci to ale řešit násilně přes týrání člověka přes policii atd. Samozřejmě po dobu naší návštěvy opatrovaného dáme do pucu my (umyjeme, nakrmíme, přebalíme, podzvedneme, atd.), je spokojený a chvilku štastný, ALE... Opatrovník již není schopen a máme strach aby se tam něco nesemlelo (otrava léky, zapomenuté dávky léků, špatné vyhodnocení kritického zdravotního stavu, apod.). Díky za případné rady.

 

 

9 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 


4x

Myslím, že jste otázku špatně formulovali, neznáte přesné termíny. Ten člověk asi nebude opatrovník, jak uvádíte, ale pečovatel o osobu blízkou. A to je rozdíl.

Ano, souhlasím, že je smutné, pokud se ten člověk nestará. My měli před lety babičku-tchyni. Starali jsme se, co to šlo. Bývala hodná a měla nás ráda. Bylo v obci setkání s důchodci. Chtěla jsem se s babičkou zúčastnit, zda by aspoň na chvíli někoho poznala, trochu se poveselila. Vykoupali jsme jí, dali vše čisté, včetně plenkových kalhotek, oblékli, obuli, učesali... Ovšem babička byla za chvíli po příchodu promočená. Teklo to pod židli. Její sousedka, hodná paní od nás ze vsi, se ke mně naklonila a povídá mi: HOLKA, ONA SMRDÍ! Přitom byla před hodinou vykoupaná.

Nedalo se nic dělat, babičku jsme dovedli do auta a jelo se domů. Nešlo to.

Proto, pokud se nějaký člověk špatně o starého člověka stará, máte dvě možnosti.

1/ vzít si jej k sobě a starat se o něj sami. Tím se Vás nechci dotknout, ale je to řehole. Kritizovat umí každý, pečovat jen málokdo. Občas jsem se chodila vybrečet na zahradu za garáž, aby mě nikdo neviděl. Když přijeli příbuzní, vždycky jen: babičko, babičko...Ale za hodinu zase odjeli a nevystřídal nás nikdo. Nikdo ji nechtěl ani na týden, aby nám ulehčil. Táhli jsme to sami. A věřte, je to velice těžké.

2/ umístit nemocného starého člověka do DD se zvláštním režimem. Tam se mu dostane všeho, co potřebuje. Ale: místa jsou omezená a je těžké se tam dostat. Navíc to stojí hodně a to by se Vám či pečovateli asi nelíbilo, kdybyste dopláceli. Celý důchod, celý příspěvek na péči a ještě jsme měsíčně dopláceli. Ale dotyčný byl v teple, v čistotě, dostal dobré jídlo a měl vše, co potřeboval. Babičku jsme dali až tehdy, když padla na nohy a v domě, kde byly prahy a byla jen vana ke koupání, to už dál nešlo. Přesto si myslím, že jsme se postarali dobře.

Opravdu nestačí kritizovat, je potřeba jednat ve jménu toho člověka. Proto něco udělejte, je to vaše povinnost. Jen tak si stěžovat, to tomu člověku opravdu nepomůže. Jaga.

jarinek*

Tleskám, lépe to napsat snad nejde. Já jen dodám - zdůrazním, že bez ohledu na to, zda si myslím, že se někdo o někoho stará nebo nestará, tak mám buď něco sám pro dotyčného udělat, nebo držet pusu. Lidí, co se dokážou do ostatních navážet a radit jim je neuvěřitelné množství. Naproti tomu lidí, co opravdu chtějí pomoci je jak šafránu. Nemyslím to nijak útočně, ale je to bohužel tak. Aktuálně to řeším a je smutné, když lidi okolo Vás jen kritizují a podráží Vám nohy, pomlouvají, ale pomoc žádná.

mt
Jezdíme tam autem my 2x týdně (někdy to nevyjde), děláme práci toho kdo se o opatrovaneho stará. Dnes jsme volali, voláme každý den. Dnes celý den nepřebalena (od včerejška), jídlo žádné, umytá jen diky nám, proleženiny nenatřené, v lécích chaos bez našeho zásahu, pokoj neuklizený. Vše aby bylo v pořádku děláme my když tam jezdíme. Lahev pro kojence na vodu jsme museli pořídit, aby měla vodu po ruce. Nepřebalit člověka dva dny mě přijde jako vrchol všeho. Dotyčný ale tvrdí, že on se stará (jen důvod roků na důchod?). Ale každopádně děkuji za některé emoční výpisy aktuálních Vašich pocitů. Hold někdy nezbude, než se obrátit na konkrétní státní orgány a řešit to trochu drsněji, když máte strach o zdraví člověka, který má asi strach něco sám říci. Hezky den.

 

tipl

0x

Tipl bych zkusit nejprve oznámení na sociálku, případně k soudu. Ale s tím soudem fakt nevím.

 


0x

Opatrovníka určuje soud a ten také stanovuje rozsah jeho oprávnění podle míry omezení svéprávnosti. Jestli není služba v souladu s rozsudkem, můžete podat podnět k prošetření. Je potřeba odlišovat od pečovatelské služby. To je placená služba, kterou je možné kdykoli vyměnit.

 


0x

Odsuzuvat umí každý, ale jak se říká, obuj si jeho boty, projdi se jeho cestou a potom mudruj! Staral jsem se 10 let o ženu, jako pečovatel o osobu blízkou 24h/7 a mohu vám napsat, že to byl očistec, který bych nepřál ani svému nepříteli! Vám doporučuji častější návštěvy u nemocného, protože je to rozptýlení i pro pečujícího, jednou za týden je na nic, alespoň 2 - 3x týdně i jednotliuvě na hodinu je mnohem lepší! Kdo to neprožil, ten nepochopí... ÚP mi přiznal 9 let a 9 měsíců péče o osobu blízkou, po smrti ženy! Ale důchod budu mít minimální = podpora za tuto dobu byla vyměřena na 3.808 Kč/ měsíc ! = výsměch!


doplněno 06.01.23 18:48:

@nov = víte ono něco psáno a realita je něco jiného... nechtějte to zažít na vlastní kůži...

nov

Omyl, něco si o tom přečtěte:

Doba takové péče se pro účely nároku na důchod hodnotí plně, tedy obdobně jako např. doba zaměstnání (to znamená, že se nijak nekrátí − např. pokud doba péče trvala 5 roků, započítá se pro důchod celých 5 roků). Pro výpočet důchodu je pak doba péče tzv. dobou vyloučenou, což znamená, že při stanovení výše důchodu se počet dnů vyloučených dob odečítá od celkového počtu dnů, na který se rozpočítává průměr výdělků. To má pozitivní význam v tom, že při výpočtu příjem dosažený před tímto obdobím a po něm nebude kvůli období bez výdělků tzv. "rozmělněn".

cssz.cz/...

nov

Další info: pcfenix.cz/...

mt
Předpokládám, že jste ale svou ženu v pomočeném a pokáleném nenechal celý den? Nebo nechal? Ne-li celé dva dny. To není naše domněnka, to je fakt, který nám řekl opatrovaný (ležák).

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]