Nejste přihlášen/a.
V lékárnách mají speciální náplasti na puchýře. A doma nohy namočit do teplejší lázně s epsomskou solí a nechat chvíli působit. Pak dobře osušit, ošetřit náplastí a na to bavlněné, nepříliš utažené ponožky. A doma v klidu nohy větrat naboso.
Jinak ale ty rozpraskané paty s puchýřem na takovém atypickém místě souvisí. Degradovaná kůže má tendenci k různým poraněním a někdy se pod popraskanou patou utvoří "dutina", která se plní tekutinou.
A to ani nemluvím o tom, že je to známka zanedbanosti a holkám se to moc líbit nebude. To je ovšem tazatelova věc.
chlap něco vydrží takových "operací" mám za sebou hromadu a nikdy nic nebylo...chce to jen správně vyčistit a zadělat
Dobrý den, kůžičku na puchýři opatrně propíchnout jehlou, vymáčknout obsah (zmizí bolest), dezinfikovat (chvilku to bude pálit), zalepit náplastí (kůžičku nestrhávat). Zdravím!
A hlavně z toho nedělat neřešitelný problém. Zkrátka, puchýř propíchnout, ale nikdy nestrhávat (kůžička oschne a odloupne se později sama nebo se opatrně odstřihne, až bude pod ní nová).
k nějakýmu zákroku už asi došlo, ale kdyby ne, můžu doupřesnit:
- puchejř je celkem malej, mohla by pomoct i slušná náplast (jde samozřejmě o to, aby se pod patu dostal dostatečně silnej měkkej polštářek, jak by byl kompatibilní s mj. zimní obuví, si musí tazatel vyhodnotit sám)
- vzhledem k velikosti a místu prakticky nehrozí stržení kůže z puchejře, tudíž propíchnutí je nejspíš nejjednodušší opatření;
doupřesnění spočívá v tom, že by asi bylo lepší napřed kůži na patě změkčit vodou (vykoupání se, namočení nohy do vody), a hlavně místo špendlíku je lepší použít tenčí injekční jehlu s menší stříkačkou (když jsou ovšem k dispozici...), ono totiž ta tekutina nemusí chtít vytýct (dokonce i při pokusu o vymačkávání), stříkačkou se odsaje lehce, někdy je potřeba tohle opakovat, puchejř se může nalejt znova (udělat do něj díru jak kráva neni nejchytřejší, viz dále)
- možnost rozvinutí infekce je jistě malá, ale zas tak úplně bych jí nepodceňoval (znal sem osobně člověka, kterýmu někdy po roce 2010 a v Praze uřízli snad jen jeden prst na noze, protože zanedbal nějakou bagatelní ranku), tj. ideální postup je ten špendlík, nebo konec jehly a konečky na patě manipulujících prstů vydezinfikovat, samozřejmě se ale nesmí dostat infekce dovnitř tou dírkou, proto je lepší když neni moc velká a vhodně načasovaná (na noc, nebo na pohyb už jen doma) a ideálně přelepená sterilní náplastí (co z toho člověk realizuje navzdory okolnostem, hlavně lenosti, je už otázka individuálního přístupu...)
(a jinak bych byl opatrnej na to zmiňovaný propichování puchejřů během pochodu (čundru) - to je jistě fajn, pokud se jen odstraní nepříjemnej tlak naběhlýho puchejře, jenže pokud propíchnutí přispěje ke stržení kůže (a to je otázka, nakolik při pokračování v chůzi může přispět, ale asi může), situace se skoro jistě naopak zhorší - to se šlape po živym krvavym mase, a bolí to nejspíš výrazně víc (já to nezažil, ale nějaký příspěvky o tom jsem už čet), i pak aspoň trochu může pomoct šikovná náplast, ale v takovym stavu už všechno nezachrání)
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.