Nejste přihlášen/a.
Zdravím, máme uspořeno z práce rukama cca 600 tisíc, nikdy nevíte kdy je budete potřebovat... a rád bych se zeptal kam je uložit aby si zachovali svou hodnoto, nebo i rostli preferujeme něco nerizikového a s dobrou likviditou. V mediích už se mluví o konfiskaci úspor apod že může přijit něco podobneho jako měnová reforma v padesátých letech nyní jsou na spořícím účtu. Ekonomové říkaji že je uložit v dolarech( existuje nějaký spořcí účet v dolarech, a jiných měnách, neprodělečný)atd ale moc se v tom nevyznáme. Děkuji za rady
nepotřebuji nutně vydělat, chci zachovat hodnotu a nedočkat se toho že mě nějakej politik sebere všechno o co se nepřičinil ani hnutím prstu
Pokud má někdo např. starší ledničku (pračku apod.), jejíž provoz není úplně úsporný, tak by mohl nějaké finance "investovat"do nové ledničky (pračky apod.), do takového typ, který je maximálně možně úsporný, při požadované kapacitě.
Tady je odkaz na jeden soubor, kde je to popsáno:
Principielně lze uvažovat takto:
Jestliže někdo má našetřené peníze, ale současně provozuje např. nějaký domácí spotřebič, jehož průměrná spotřeba elektřiny je v přepočtu výrazně větší (např. ve smyslu spotřeby elektřiny na 1 kg mraženého množství potravin a rok), než spotřeba moderních hodně úsporných spotřebičů, tak případná investice do nového spotřebiče se může vyplatit.
Podobně se může vyplatit např. investice do nového kotle - např. v nějakém rodinném domě.
takže on tady muže veřejně zešměšnovat, lhát, defakto dehonestovat všechny lidi které to "trápí" a že jich není málo a já nemohu na něj reagovat. No co dodat. Hezký den MC.
Tohle jsem zrovna řešila nedávno jak se začalo povídat o chystané měnové reformě.Vyměnila jsem staré spotřebiče,jela na dovču o které jsem dlouho snila. Za zbytek jsem koupila zlato-svitky a za asi 150 táců švýcarské franky. Není to výdělečné,něco na tom prodělám,ale pokud bude u nás fakt měna tak mám vždy co prodat i když pod cenou kdybych potřebovala na přilepšenou. Dnes mít prachy v matraci je blbost. Jen inflací ztrácí hodnotu.
"Řeči o měnové reformě jsou jen provokací štvavých vysílaček"
Pokud chcete mít jistotu, tak snad jedině tuto cizí měnu mít doma v hotovosti. Nejpraktičtější je euro. Dolar je tradiční. Frank je dlouhodobě nejspolehlivější, ale nevím, jak je to s jeho hotovostí, co budete dělat, až změní bankovky (což se pravidelně děje a ty staré neplatí (pojedete nebo poletíte je do Bernu měnit?), dolarové bankovky platí hodně dlouho, nevím jakým směrem bude směřovat eurozóna, jestli čeká až ty genderově neutrální bankovky vzoru 2002 vymřou nebo ukončí jejich platnost jako to udělala nedávno čnb se druhou sérií korunových bankovek a budou jen ty ženské (série "európa")). Mějte na paměti, že pokud by došlo na konfiskaci úspor, bude se týkat i devizových účtů, takže v tom bych bezpečný přístav neviděl.
Tak to jste mě nepotěšil s tou výměnou bankovek. to je pro mě nové info. Účet zcela jistě kvůli franku zakládat nemíním. Musím tedy nastudovat kde najdu kdy se chystá výměna bankovek. Výměna problém není,švagrová tam pravidelně 1x za 3 měsíce jezdí aj eště dlouho bude, její sestra tam dlouhodobě dělá...díky i když jste mi navrtel šroub do hlavy.
stir, víte kolikrát jsem za život slyšel, že bude měnová reforma?
To je častý folklor, podobě jako "že se nedožiju důchodu"
To chce klídek, bude lépe...
A kdo je konfiskoval? Stát se na tom samozřejmě podílí, zejména svou bezbřehou sociální politikou, nedostatečnými investicemi do perspektivních oborů a financováním blbostí (a tím nemyslím Ukrajinu, tam to má velmi dobrý smysl). Konfiskovali je všichni vykukové, kteří využívají situace a rozjíždějí inflační spirálu. Ono totiž to zdražující zboží někoho je...a není to vláda.
Politika ČNB je kapitola sama pro sebe, ale nyní je celkem k ničemu, už jen stojí a kouká.
No já mám takový dojem, že právě proto současná vláda, nic neřeší a spíše inflaci podporuje, aby se jí podařilo přesvědčit odpůrce eura, že bude pro nás výhodnější. Což, v předchozích letech, kdy byla u nás inflace podstatně menší a koruna si stála celkem dobře, se nezdařilo. A ještě dodám, "nikdy nebylo tak špatné, aby nemohlo být ještě hůř". To jako protiklad k Milanovu optimistickému "bude líp". Ono toto probíhá prakticky, po celé dějiny, v sinusové periodě. Teď je otázka, zda bude nejdřív ještě hůř a pak teprve líp, nebo naopak. Přeji hezké Vánoce.
600 000 CZK je mala a nezaujimava suma, kupit za to nehnutelnost neviete, na vasom mieste spekulujem na rast akciovych trhov po prepade tento rok. Nemusite o tom nic vediet, staci poslat peniaze niektorej z firiem, ktore za cca 1% rocny poplatok nakupia akcie za vas.
tak to se mi nezdá už to slovo spekulace ve mě vyvolává pocit že je něco špatně navíc ony mužou za dost problému lidí ve světě. na ty penize jsme se nadřeli ... kdybych je chtěl ledabile někomu svěřit mužu si zajít do tipsportu třeba ...
Je to na vas, velmi male riziko je na bankovom vklade, ale to vam inflacia postupne zozerie (nie do nuly, ale z dnesnych 600 000 bude sice o 5 rokov povedzme 720 000, ale kupna sila bude ako za 480 000).
Je fajn, že nemusíte nutně vydělat. Ujištuji vás, že nejen, že nevyděláte, ale naopak, výrazně proděláte. Inflace je stále nad 15% a vy za nejlépe úročený spořák / termiňák dostanete někde kolem 5% netto ročně. Takže za následující rok vaše úspory sníží svou kupní sílu minimálně o cca 60 000 Kč. Do akcií / dluhopisů / komodit / forexu nechcete, zlato ročně 15% nevydělá - navíc by nejdříve muselo vydělat na rozdíl mezi kupní a prodejní cenou, pojištěné bankovní produkty nesou garantovanou ztrátu, ... Takže se budete muset smířit s tím, že každé nové ráno bude pro vás znamenat snížení hodnoty uspořené částky.
A jesou spořící učty v cizí měně kde by byl alespon malý výnos abych pak v případě potřeby netratil na konverzi měny zpět na koruny? nejde mi ani tak o to vydělat na tom ale abych neproděall nelehce naspořené peníze
Muzete koupit investicni zlato. Ja jsem pred lety koupil a prakticky hned jsem byl v docela velkym minusu (asi 100 000 Kc), a tak jsem asi 5 let cekal co bude (stale ve velkym minusu), a pred 3 roky slo zlato nahoru a byl jesm uz na moji cene, a za dalsich par mesicu jsem z dobrym ziskem prodal (kdybych jeste pockal tak bych mel slusny zisk (150 000Kc), s tim, ze je to stejne riziko, nebot stat muze kdykoliv zdanit prodej (sice to 32 let doted stale klape, ale kdo vi?).
V současné době "dobrá rada drahá", ale spíše není žádná. Dříve to byla investice do nemovitostí (domy, pozemky), ovšem v současné době už to úplně tak není. Nyní jsou nemovitosti, právě vzhledem k velké poptávce mnoha takových "investorů", přešponované a dokonce se zdá, že by mohly být výhledově i ztrátové. Pokud by však inflace pokračovala jako doposud (což se dá zatím předpokládat), tak by asi nebyly pravděpodobně tak ztrátové, jako vklady na úrocích.
Osobně jsem, v roce 1996, investoval své vydělané peníze do dvou pozemků, každý o výměře 1800 m2, za než jsem tehdy zaplatil celkem 150 tisíc. Na jednom jsme se synem, pro jeho rodinu, v letech 2003-2005 postavili rodinný domek, tehdy za nákladovou cenu cca 1,2 mili. Práce většinou svépomoc. Nyní jeho hodnota, včetně pozemku, činí určitě kolem 5-6 mili. A za ten druhý pozemek mi developer, před čtyřmi lety, nabízel 1 mili. Neprodal jsem. V současné době to bude minimálně ještě 2 x tolik.
Zhruba ve stejné době (r.1996) jsme koupili i chatu, tehdy za 650 tisíc (pěkná a ve velmi dobrém místě a zdálo se nám to tehdy poměrně hodně). Nyní se ale, její tržní cena, pohybuje kolem 2,5 mili.
O tom už se dnes ani nesní.
Rovnaky narast ako chata 1995 az 2022 (v com je aj nepekny pokles tento rok) mal akciovy index SP 500, pricom likvidita oproti nehnutelnosti je okamzita, na par klikov to predam a mam na druhy den peniaze na ucte.
Pri nehnutelnosti sa musia zapocitat aj naklady na udrzbu. V tomto je bez nakladov len pozemok. Napriklad byt sice rastie na hodnote, ale je nutna udrzba a platby do fondu oprav. Pri vlastnej chate tiez musite co ja viem malovat strechu, udrziavat fasadu ... Ak to zapocitate, tak hned je zisk ovela mensi.
peter- nějak jsi zapomněl, že jak byt, tak i chata se dají pronajímat a nejen že se mohou zhodnotit poptávkou, ale také že mohou průběžmě "vydělávat". Mám známé, kteří postupně skupovali byty a pronajímali a peníze pak investovali do dalších a jejich modernizace a opět pronajímali a nyní už žijí v podstatě jenom z výnosů z nájmů. Netvrdím že to bylo a je bezpracné, ale jak se říká "jsou už za vodou".
A co se týká vlastního "vydělávání" peněz, tak já osobně tvrdím, že je buďto relativně "bezpracné", ale s velkým rizikem (to jsou ty veškěré akcie, peněžní transakce, bitcoin a podobně, které závisí většinou zejména na štěstí a náhodě a nakonec, když to vezmu ad.absurdum i případná loupež), nebo pak hódně práce a pokud možno, v co nejvýnosnějším oboru a nejvýhodnější kvalifikací. A je věc každého jaké má možnosti a předpoklady a co si zvolí.
" postupně skupovali byty"to zní jako bys ses cítil dotčen
Tip: tenhle 30 lety ukrajinec z casopisu forbes Tary cs.wikipedia.org/... se ted pochlubil ze ma nad 20 bytu na pronajem mozna dohledam link...proc to pisu, no protoze ty jeho miliony nemel kam jinam strkat, za setkani si bral od malych decek snad 5000,-
a takove tajemstvi: neni to o prijmu z najmu ani o rustu ceny, u nemovitosti to vzdy bylo je a bud o tom vyhodne NAKOUPIT, spatny nakup v bubline coz je dnes, totiz budete dohanet treba 15 let, bacha na to
autak - proč bych se měl cítit dotčen? Jenom jsem uvedl příklad, jak je možné (tedy spíše dříve bylo ) zhodnocovat vydělané peníze. Začínali s pár byty, dokonce snad kupovanými v počátku i z úvěrů a postupně získané peníze z nájmů, při současném splácení úvěrů, investovali do dalších výhodných nákupů a jejich zhodnocení. A chtělo to určitě hodně iniciativy a taky případně známosti a dobré informace, kde se co a za jakou cenu dá sehnat. Koupili dokonce i celý dům od města, s více byty, když to bylo výhodné a měli zavčas potřebnou informaci o dané možnosti. Jak se říká "kdo umí, umí, kdo neumí čumí" .
Chapu dobre ze to chces nekam dat, ale zaroven kdyz to bude nutne je ihned vybrat. Takze nemovitosti apod jsou nesmysl (stejne by jsi za tuhle castku nic nesehnal). Dale tu mame sporeni typu stavebka apod ale na to taky nemuzes sahat bez placeni poplatku.
Pak tu je klasicky sporici ucet, to je jedine bez rizika a davaji do urcite casky (ktera tam vydrzi aspon rok) vetsi procenta na zbytek je mene. To je asi nejmene rizikove, sice to neprebije inflaci ale aspon neco.
Nejvydelecnejsi je asi investovani do komodit, ale to je vetsinou dlouhodoba vec s tim ze klidne prvni rok muzes byt v minusu a hodne, pak to vyleti, a nebo to taky naopak padne dolu. Jenze tam se davaji penize ktere nepotrebujes a kdyz o ne prijdes tak se nic nestane. Presneji budes nasrany, ale neprijdes o dum a veskere uspory. Ja jsem zacal investovat mesic pred padem trhu (coz clovek nikdy nevi) a prvni rok jsem prisel o 150tis. Jako vratilo se to, ale chtelo to dost casu.
nejsou to peníze které nepotřebuji. a už bych je nechctěl svěřit nejakému vykukovi co nenese žadnou odpovědnost za svěřené uspory lidí kteří se živí rukama
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.