Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Trvalé bydliště

Od: 83bera odpovědí: 19 změna:
Dobrý den,jsem majitel poloviny rodinného domu a můj otec vlastní druhou polovinu. Nyní v celém domě bydlí otec se svojí současnou manželkou. Stalo se to, že otec nechal napsat své současné manželce trvalé bydliště právě do tohoto rodinného domu. Chci se zeptat zda je to možné bez mého souhlasu?

 

 

19 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

09.12.22 20:08

7x

Ano.

 


7x

Ano, je to možné, vlastník části domu může udělit souhlas a nepotřebuje k tomu ostatních, tedy Vás.

Jen upozorním, že udělení trvalého pobytu je jen administrativní úkon, nic neřešící ke vztahu k domu.

Možná by to byl určitý problém v případě, že by dotyčná žena měla někdy v budoucnu exekuci.

ahoj*

Pokud ma osoba exekuci, staci, ze se exekutor dozvi a nekdo mu potvrdi, kde se dluznik zdrzuje, ma obydli/spi.

Trvaly pobyt to urcite byt nemusi, ale to se exekutor dozvi temer bez prace. Stejne tak muze obstavit ucet nezletileho ditete dluznika, kdyz se o nem dozvi (tihle filutove si casto zakladaji detske ucty). Podobne osoby pisou auta na babicku, protoze exekutor ma pristup i do registru vozidel...

Takze, az vam bude dluzit dluznik a vy vite, ze po nem jde exekutor, tak mate na nej paku... Dalsi vec je, ze mobil. exekuce se jim moc delat nechce, moc prace a maly a nejisty vysledek, je to posledni moznost.

 


4x

Ano, může to udělat. Dokonce i kdyby nebyl majitel, pouze nájemník, právo bydlet s ním a tedy zřídit si trvalé bydliště se přenáší i na ni bez nutnosti souhlasu majitele, protože je to zákonná manželka. Ale jak říkali ostatní, trvalé bydliště je jen úřední záznam, nedává jí žádné právo k tomu domu. Pokud ztratí právo bydlení on nebo pokud zanikne manželství, právo bydlet a mít trvalé bydliště.ztratí.

Pokud s ním vydrží až do jeho smrti, bude po svém manželovi dědit polovinu majetku, tedy čvrtinu domu, (pokud závět neurčí jinak, ale vy jako neopomenutelný dědic budete také část dědit) ale to nesouvisí s trvalým bydlištěm, dědila by prostě proto, že je manželka.

ben®

pletiplot - pojem trvalé bydliště je nesprávný (neexistuje), protože správný pojem je trvalý pobyt.

Máte pravdu, je to trvalý pobyt, ale trvalé bydliště snad není s ničím zaměnitelné.

 

83bera

Dobře děkuji a v případě, že otec chce, aby měla dožití (věcné břemeno) s tím asi neudělám také nic?

No, to asi uděláte, protože k zápisu věcného břemena bude potřeba souhlas všech vlastníků.

Věcné břemeno si tam asi nedá, ale po jeho smrti stejně většinu jeho podílu zdědí ona, takže je to jedno.

Pokud byste se jich chtěl zbavit, nezbyde než od otce tu půlku odkoupit. On asi nebude chtít, záleží, jak na tom je finančně.

"ale po jeho smrti stejně většinu jeho podílu zdědí ona, takže je to jedno." To jako jak , že by zdědila VĚTŠINU jeho podílu? NEZDĚDÍ většinu! jen polovinu podílu otce druhou polovinu pak tazatel. V sumáru Tazatel bude vlastnit 3/4 a dotyčná pak jen 1/4.
liska5

Ovšem jestli tazatel nemá sourozence..Pak tazatel by dědil ke své půlce jednu osminu. Druhou jeho eventuální brácha.

ahoj*

@diesel @liska5 Omyl, podil zletileho decka muze zkratit na 25% anebo muze darovat i 1 den pred smrti 100% komu chce. Staci tu overenou darovaci smlouvu v den umrti vlozit na KN a nebude dedit vubec nic.

@diesel Pokud se nyní otec se synem rozhádá, dá se předpokládat, že otec sepíše závět, ve které mu odkáže jen to minimum, které dědí neopomenutelný dědic a to je 1/4 jeho zákonného podílu. Zákonný podíl by v tomto případě byl 1/2 dědictví, tedy 1/4 domu, z ní 1/4 je 1/16. Manželka by pak zdědila 7/16, on by měl pak 9/16. Neměla by samozřejmě většinu domu, ale byla by stále majitelkou s právem využívat dům v rozsahu, který by neomezoval využívání ostatními majiteli, což je obecné právo vyplývající ze spoluvlastnictví.
O možnosti darování ani nemluvím, to je jasné.

 

 

ahoj*

0x

Je to jen evidenční údaj. Tobě to asi dali vědět dopisem? Datovkou? Souhlas netřeba, i kdyby to byla jen známá (spolu)vlastníka, ne manželka. Souhlas netřeba, i kdyby ten otec byl jenom v nájmu. Do své domácnosti se může přihlásit myslím kohokoliv.

A ty můžeš teoreticky žádat tržní nájemné z poloviny domu, pokud ho nemůžeš užívat. A pokud je nechceš, tak nic nedostaneš.

 

83bera

Děkuji za rady. Ještě bych se chtěl zeptat pokud by tedy měla věcné břemeno (a otec by již nežil) tak by po její smrti dědily její děti také nějakou část nebo se již po věčném břemenu nedědí? Také mě napadlo, že bych mohl dát vysoký nájem a tím ji v podstatě donutit odejít.

Vysoký nájem jí nemůžete dát jen tak svévolně, protože o výši nájmu rozhodují všichni majitelé společně. Pokud je věcné břemeno napsané tak, že právo dožití má jen ona, tak se na její děti nepřenáší. Jako manželka bude ona po něm dědit a po ní i její děti. Jediná cesta jak z toho ven, je odkoupit ten podíl od ní nebo od jejích dětí, až to nastane.

ahoj*

Mas v tom zmatek, vecne bremeno (nove se nazyva sluzebnost bytu) se nededi, zanika smrti. Ale takova sluzebnost neni, pises a o novem zapisu by museli rozhodnout vlastnici spolecne, myslim.

Pokud bude manzelkou i v dobe smrti otce, pak ze zakona dedi polovinu otcova majetku. Po jeji smrti dedi jedi potomci, pokud nejake ma, jinak stat.

Pokud jsi vyloucen z uzivani domu, tedy nemuzes tam bydlet, muzes jiz nyni pozadovat najemne v bezne hodnote odpovodajici tvemu podilu. Tedy realitka rekne: ten dum se da pronajmout za 8000 mesicne, ty mas 1/2 a tedy mas narok pozadovat od nich 4000/mesicne.

Muzete se dohodnout, ze jim to odpustis, kdyz za rok provedou prokazatelne zhodnoceni domu (tedy ne drobne opravy a beznou udrzbu) alespon o 11x4000 Kc...

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]