Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Energetická krize - co je pravda - komu věřit

Od: slavo® odpovědí: 15 změna:

Včera v médiích říkali, že slováci mají zastropovanou cenu el. energie na 1/4 ceny než my - my máme 6000Kč za MHh.

Ale tady je něco jiného.

novinky.cz/...

a tady je toto:

seznamzpravy.cz/...

a tady je to o 15%

oenergetice.cz/...

Jestli je to vše pravda, proč je to u nás několikanásobně a není to přibližně stejné jak v okolních zemích?

 

 

15 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 


5x

Velká otázka je, zda to "do roka a do dne" nedopadne na Slovensku s elektřinou (a nejen) jako v Maďarsku s benzínem a naftou.

vernon
Dopadne...
jano123

"Zastropovanie cien", je teraz v móde politikov, lebo na prvom mieste

ide o "korytá", na druhom mieste o prachy, potom je veľa hnoja, a potom sú bežny občania.

Ak sa bude vyrábat elektrika, za astronomické ceny, automaticky končí "zastropovanie",

štát si nebude požičiavat, aby vykryl rozdiely...

jendad

Je zde jeden zásadní rozdíl . Elektřina (elektrárny) je komodita s dlouhou investiční dobou . Tedy najednou nezmizí , ani nepřibude . Na rozdíl od hmotných věcí jako zboží které se dá normálně dopravovat po oceánech , kamiony atd. Slováci mají tu výhodu , že cca 2/3 jsou z atomu . Tudíž jsou nezávislí na plynu , uhlí (ceně surovin) . Logicky tedy vláda muže klidně zastropvat ceny na urovni kdy se vyplatí vyrábět + mírný zisk . Němci jsou v tomto v péérdeli , protože občasné zdroje + komodita kterou nemají (plyn záloha) . A protože my jsme papažštější než papež a prodali jsme co jsme mohli , tak máme smolíka . Ty soukromé firmy co u nás vlastní miliardáři , tak si mohou prodávat komu chtějí a tedy prodávají do němec za německé ceny. My aby jsme neutřeli nos , tak musíme ty německé ceny respektovat.

Ale i ti slováci mají smolíka , když už jim tam skončili hliníkárny atd. Naroubovali jsme v evropě prostě strategickou komoditu na tržní řešení a zprivatizovali jej . Francouzi mají státní EDF (minoritní akcionáře budou vyvlastnovat) . To je také řešení a řekl bych smysluplnější než cpát dotace do soláru , které u nás fungují možná desetinu roku. Ale peněz je dost , tak si pujčíme

 

smode2

3x
Čeští lidé jsou známí nejméně desítky, ne-li stovky let tím, jak extrémně vysoké pracovní výkony za extrémně nízkou odměnu jsou ochotni akceptovat. Není tedy jediný důvod neposouvat neustále hranice a nesnažit se z nás dostat stále více a více. Tedy proč = protože mohou. P.s. zastropovaná cena 6 Kč/kWh = ve skutečnosti cca 9,-/kWh. A bude se pravděpodobně zvyšovat, nebot velké procento odběratelů přechází na hybridní až ostrovní fotovoltaické systémy (= kompenzace chybějícího odběru zvýšením ceny).

 


2x
Sice neznám aktuální ceny na Slovensku, ale náš strop byl nastaven částečně i tak, aby lidi přinutil šetřit a snížila se spotřeba. Pokud by se zastropovalo na ceně čtvrtinové (což je cena cca jako před touto krizí), nezmění se nic, jen se bude mnohem víc prohlubovat státní dluh.
Ti co na to mají si to muzou zaplatit, ti co ne, pro ty jsou různé dávky.

Dobrý den.

Já to rovněž nedokážu pochopit!

Poskytovat elektrickou energii lacinějí, našim občanům je nebezpečí z prohlubování likvidačního státního deficitu. Sdělovací prostředky zveřejnily že veškerou el.energii prodáváme daleko levněji jiným státům , od kterých ji nasledně nakupujeme mnohonásobně dráž. To nemáme obavy z prohlubování deficitu? Při tom zmíněná el.energie nemusí ani opouštět naší energetickou soustavu. Tím navíc a logicky, zmínění "překupníci" logicky šetří i na provozu svých energetických soustav. Kdo z toho má profit? Jak to má náš abčan chápat?

Hezký den přeji -miro

Klasická privatizace zisků a socializace ztrát. Sekyra státní rozpočtu nikoho z této vlády netrápí, naopak nás vyšší dluh učiní ještě více závislými na EU, a to je v souladu s jejich cíli této vlády.

Doplňuji: Kdo asi uhradí zbývající náklady na el.energii nad zastropovanou cenu? Státní rozpočet, potažmo z daní. Tedy to doplácí stejně spotřebitel - občan. Neni zastropování jen finta.

 


2x

Nečetl jsem Vaše odkazy, ale teď jezdím několik měsíců na Slovensko do lázní.

Poslouchám tam jejich zprávy a často tam slyším, "proč to neuděláme tak jako to mají Češi" A chválí naše opatření. Zdali to mluví opozice, či vládnoucí část, to nevím, páč nevím kdo na Slovensku vládne.

Jak píše pan CAKL, s dotováním, omezováním ceny, je dobrá ukázka v Maďarsku. Jezdili poslední dobou na Slovensko, páč u nich nebyly PHM, teď jim to několinásobně zdražili a na Moll uvalii 95%? daň.

 


1x
Představte si, že pěstujete brambory. Vypěstujete jich 100 tun a z toho 90 tun prodáváte přímo zaměstnancům za 4 Kč/kg. A ted najednou spekulanti vyženou tržní cenu brambor na 40 Kč/kg. Pokud necháte dál cenu pro zaměstnance na 4 Kč, nebudou šetřit a vám zbyde k prodeji za 40 Kč jen těch 10 tun a přijdete o možný zisk. Takže raději i pro zaměstnance nasadíte vysokou cenu (tak vysokou, že ji stát zastropuje a část té ceny nad strop vám zaplatí za ně, ale vlastně z jejich daní a na jejich dluh). Ti budou na dně, takže budou šetřit a prožerou jen 70 tun. Na a vy tak můžete vesele spekulantům místo 10 tun prodat 30 tun.

 


0x
Četl jsem něco ve smyslu, že na Slovensku do ceny elektřiny kecá stát už dlouho a určuje se to na každý rok. Takže záleží, jakou cenu teď nastaví od ledna.
vernon
Slovenské elektrárne mají jen tři akcionáře a ti se domluvili. ČEZ jich má stovky...

 


0x

Výrazné zvýšení cen elektřiny v poslední době je způsobeno více faktory. Jedním z faktorů je způsob obchodování s elektřinou na tzv. lipské burze a neochota (např. německých politiků) tento způsob výrazně změnit a dočasně "změkčit" pravidla pro obchodování s emisními povolenkami atd. (alespoň neochota v tomto roce). Domnívám se, že jakmile by bylo docíleno dohody o ukončení "svázání" cen elektřiny s cenami plynu, tak by mohlo nastat výrazné snížení cen elektřiny.

Existuje i teoretická varianta změny politického režimu v Rusku. Je určitá dost malá naděje, že Putin v příštím roce v Rusku rezignuje na post prezidenta a že v Rusku nastanou výrazné změny, že bude opraven plynovod Nordstream atd.

Nejsem takový optimista. Součástí této rozehrané partie jsou zelení, kteří zjistili, že různými nařízeními, dotacemi a pobídkami jde všechno strašně pomalu, lidé se prostě dobrovolně úsporně chovat nebudou. Přišla válka a krize a najednou násobně stouply poptávky po solárech, tepelných čerpadlech, budeme topit na nižší teplotu.. Tohle by po dobrém nikdy nešlo, proto bude snaha tento stav zachovat, i kdyby nás to mělo ekonomicky položit. Ještě zbývá masivní zdražení nafty a benzínu, je potřeba lidem vzít auta a nakopat je zpět do narvaných dobytčáků hromadné dopravy. Prostě konzum byl úlet, bude snaha vrátit lidi do chudého stavu, za jakého žili za socíku, ovšem bez výhod jistoty práce a vyhřátého paneláku. Pak bude následovat výrazné zdražení daně z nemovitostí a mnoho lidí bude nuceno svoje domy prodat. Když mají ovečky vlastní bydleni, jsou přiliš svobodné a líné, lepší je držet je pod krkem vysokým nájmem a životem v nejistotě.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]