Nejste přihlášen/a.
Půjčky P2P. Výhodou je, že si u nich můžete zvolit míru rizika a znáte konkrétního dlužníka. U zajištěných nemovitostí je úrok zhruba 8 - 12 %, u zajištěných jen směnkou může být nad 30 %. Takové riziko určitě není pro každého, faktem ale je, že lidé dávají peníze do různých pochybných fondů se srovnatelným rizikem za mnohem nižší výnos.
Tady není možné dělat reklamu. Zprostředkovatelů je víc a to jak formou aukcí jednotlivých půjček, tak podílem mnoha věřitelů na jedné půjčce. Vždy je potřeba pečlivě zvažovat riziko. Výhodou je, že výsledek je do značné míry ovlivnitelný a není tak náhodný, jako u fondů nebo akcií.
Proto také tazateli zdůrazňuji riziko. Jsou sice velice lákavé půjčky za 20-40% ručené ručitelem nebo bez ručení, riziko je ale velké. V podstatě srovnatelné s akciemi nebo různými finančními fondy. Pokud se ale věřitel spokojí s nějakými 10-12% s ručením zástavní smlouvou, tak je možnost ztráty prakticky vyloučená. Kdyby dlužník přestal platit, tak se mu půjčka zesplatní, nemovitost prodá a věřiteli se peníze vrátí i s úroky ještě před splatností. To se ale nestává. Kdo ručí nemovitostí, platí poctivě.
Tazateli bychom měli poskytovat pravdivé informace. Vámi popisovaný scénář nevychází ze zkušeností. Praxe je taková, že pokud se věřitel spokojí s 10-12%, což i tak vysoce překračuje rizikové fondy a dluhopisy, k zesplatnění zajištěných půjček dochází zcela výjimečně. V tom případě většinou dlužník sežene peníze jinde a půjčku splatí předčasně. Setkal jsem se s tím, že jednou prodal nemovitost sám dlužník, podruhé dlužník zemřel a prodej nemovitosti zprostředkoval notář, potřetí dlužník požádal o oddlužení a nemovitost prodával insolvenční správce. S prodejem přes exekutora jsem se nikdy nesetkal. Prodej trvá zhruba rok, což je i tak kratší doba, než podle smlouvy. Kdo půjčuje na vyšší úrok rizikovějším způsobem, má u většiny zprostředkovatelů P2P právní zastoupení zdarma. Právník si připočítá palmáre k vymáhané částce a tu si po splacení odečte.
To jsi mel velke stesti ze neskoncil v insolvenci a dobrovolne splacel. Takovyto dluznik co vse splati a neokrade veritele insolvenci, tak to vsechna cest
Jinak je par exekutoru co predem nic nechteji a za advokata v pripade nejistoty majetku dluznika take neni treba utracet, soudni poplatek je myslim 5% a soud ti par stovek nahrady take prizna (tusim 4 ukony po 3 stovkach + soudnimpoplatek)
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.