Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Možnosti zhodnocení financí

Od: miki* odpovědí: 15 změna:
Dobrý den,
chtěl bych se tady na poradně zeptat, jak se dají nenásilně zhodnotit finance. Nechci vysoký výnos, ale spořící účet, který dává okolo 5% se mi zdá v tuto chvíli málo.
Různým investováním do akcií, fondů se mi nelíbí riziko když tomu nerozumím.
Je ještě nějaká jiná možnost?
Jedná se teď o desítky tisíc, později i stovky tisíc.
Nepřicházím však na další možnosti co jsou.
Neznáte někdo něco dalšího?
Děkuji za rady všech zkušených rádců

 

 

15 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 


2x

Půjčky P2P. Výhodou je, že si u nich můžete zvolit míru rizika a znáte konkrétního dlužníka. U zajištěných nemovitostí je úrok zhruba 8 - 12 %, u zajištěných jen směnkou může být nad 30 %. Takové riziko určitě není pro každého, faktem ale je, že lidé dávají peníze do různých pochybných fondů se srovnatelným rizikem za mnohem nižší výnos.

miki*

Zajímavé, neznám.
Kde je možné půjčovat formou P2P půjčkou a zvolit si míru rizika? děkuji

Tady není možné dělat reklamu. Zprostředkovatelů je víc a to jak formou aukcí jednotlivých půjček, tak podílem mnoha věřitelů na jedné půjčce. Vždy je potřeba pečlivě zvažovat riziko. Výhodou je, že výsledek je do značné míry ovlivnitelný a není tak náhodný, jako u fondů nebo akcií.

V podstatě půjčuje peníze někomu, komu banka nepůjčí, takže to riziko je velké a taky to můžou být splátky na delší období než rok, pokud bude mít štěstí a dlužník bude platit. To už raději dluhopisy nebo ten spořící účet, kde má jistotu, že za rok ty peníze uvidí.

Proto také tazateli zdůrazňuji riziko. Jsou sice velice lákavé půjčky za 20-40% ručené ručitelem nebo bez ručení, riziko je ale velké. V podstatě srovnatelné s akciemi nebo různými finančními fondy. Pokud se ale věřitel spokojí s nějakými 10-12% s ručením zástavní smlouvou, tak je možnost ztráty prakticky vyloučená. Kdyby dlužník přestal platit, tak se mu půjčka zesplatní, nemovitost prodá a věřiteli se peníze vrátí i s úroky ještě před splatností. To se ale nestává. Kdo ručí nemovitostí, platí poctivě.

Kdyby dlužník přestal platit, tak nastává mnoholete vakuum. Výzvy, soudy, exekutoři a to chce další investice, protože nikdo z nich nepracuje zadarmo. Oproti tomu jsou akcie sranda, krize se obvykle rychle přežene a firmám opět rostou zisky... Ono žádný exekutor neprodá dlužníkovi nemovitost kvůli pár desítkám nebo i stovkám tisíc. To si raději vysedim v akciích a trvá to nepoměrně kratší dobu.

Tazateli bychom měli poskytovat pravdivé informace. Vámi popisovaný scénář nevychází ze zkušeností. Praxe je taková, že pokud se věřitel spokojí s 10-12%, což i tak vysoce překračuje rizikové fondy a dluhopisy, k zesplatnění zajištěných půjček dochází zcela výjimečně. V tom případě většinou dlužník sežene peníze jinde a půjčku splatí předčasně. Setkal jsem se s tím, že jednou prodal nemovitost sám dlužník, podruhé dlužník zemřel a prodej nemovitosti zprostředkoval notář, potřetí dlužník požádal o oddlužení a nemovitost prodával insolvenční správce. S prodejem přes exekutora jsem se nikdy nesetkal. Prodej trvá zhruba rok, což je i tak kratší doba, než podle smlouvy. Kdo půjčuje na vyšší úrok rizikovějším způsobem, má u většiny zprostředkovatelů P2P právní zastoupení zdarma. Právník si připočítá palmáre k vymáhané částce a tu si po splacení odečte.

Vychází ze skusenosti. Sám jsem vymahal 11tis, advokátka si vzala 8tis, poté nějaký soudní poplatek a další 4tis si vzal exekutor hned na začátku. Jeho náklady dále rostly, samozřejmě z mého. I přesto že dlužník měl daleko více dluhů, barák mu nikdo neprodal, dlužník totiž začal splácet na všechny strany po několika stovkách. I tak by ta nemovitost nepokryla vše. Auto samozřejmě stihl ještě na někoho přepsat a ledničku či mikrovlnku si zase koupil novou. Po sedmi letech jsem dostal vše i s urokama. Za těch sedm let bych na akciích či dluhopisech vydělal daleko více, protože stále funguje složené úročení a firmám rostou zisky a dividendy lze opět reinvestovat. Takže když někomu půjčite a trefíte se jako já, je nejlepší se s penězi rozloučit, pak to máte bez nervů.
aj

To jsi mel velke stesti ze neskoncil v insolvenci a dobrovolne splacel. Takovyto dluznik co vse splati a neokrade veritele insolvenci, tak to vsechna cest

Jinak je par exekutoru co predem nic nechteji a za advokata v pripade nejistoty majetku dluznika take neni treba utracet, soudni poplatek je myslim 5% a soud ti par stovek nahrady take prizna (tusim 4 ukony po 3 stovkach + soudnimpoplatek)

To byl bývalý kamarád a kolega z práce. Jinak advokátka mi to chtěla taky udělat levněji, bez DPH, jenže to bych nemohl uplatnit jako náklady, takže to by se mi nevyplatilo.

 

mate59

2x

Založte si spoř.účet u Maxbanky,bez podmínek a bez poplatků dává 6,01%p.a.Jde to online.Peníze ihned k dispozici.

 


2x
Pokud chcete pokrýt inflaci, tak musíte do akcií. Ovšem taky záleží na investičním horizontu.
miki*

Chtěl bych nejlépe krátkodobý horizont třeba 1rok,jde to u akcií?
Tak to ten spořící účet. Nikdo neví, kde bude trh za rok. Do akcií jen peníze které nepotřebujete.

 

mh

0x

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]