Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Započtení daru v dědickém řízení

Od: jitka* odpovědí: 18 změna:

Můj otec daroval do tří let před smrtí dům, který vlastnil, mému bratrovi. Tuto skutečnost jsem zjistil z výpisu z katastru nemovitostí. Teď otec zemřel, a protože pohřeb vypravoval bratr, notář řešil dědictví pouze s ním, já jsem nebyl přizván. Ale domnívám se, že z důvodu, že otec zanechal pouze majetek nepatrné hodnoty, bylo dědické řízení zastaveno. Mohu využít i po zastavení dědického řízení ustanovení občanského zákoníku tj. že při dědění ze zákona je předmětem započtení na dědický podíl vše, co dědic obdržel bezplatně od zůstavitele za jeho života nad rámec obvyklého darování? Pokud ano, jak mám dále postupovat?

 

 

18 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

id

4x
Když otec nic nezanechal, tak co chcete vymáhat?
Za života si může každý se svým majetkem dělat co chce.

Ano, ale dedici mozu ziadat zapocitat podiel.

id
Ano mohou , ale podmínkou je, že nebožtík zanechal majetek, který by si dědicové rozdělili a obdarovaný by dostal o dar méně. Kde nic není, není co dědit. Nebo chcete, aby obdarovaný druhému bratrovi vyplatil půlku svého domu?

id... přesně tak. Dům už mu nemůže nijak přivlastnit.

liska5

A co hotovost na účtech?

id
Nebožtík zanechal majetek nepatrné hodnoty dle vyjádření tazatele. A do majetku spadá i hotovost jak doma v šuplíku, tak na účtě. Kde je minimum, dědit není co.

 

 


1x

Jitko, jak jsi zjistil, nemáš na nějaké bezplatné darovací ... cosi co ani zákon nedefinuje nárok.

Darovací smlouva proběhla a díky ní je vlastníkem bratr.

Po smrti otce se notář stará o vlastnictvý otce. V té době už dům otcův nebyl, takže nemůže figurovat v dědictví.


doplněno 16.10.22 21:42:

Vliv darování na dědické řízení

Darování nemovitosti může v budoucnu promluvit do dědického řízení. Jestliže dárce zemře do 3 let od darování, darovaná nemovitost se započítává do tzv. povinného dílu z dědictví. Kdyby povinný podíl činil méně, než je hodnota darované nemovitosti, obdarovaný by již neměl nárok na nic z dědictví. Stejně jako v následujícím příkladu:

Paní Oldřiška měla tři syny: Kristiána, Gustava a Lukáše. 2 roky před smrtí darovala svůj byt v hodnotě 3.000.000,- Kč Kristiánovi. Po její smrti bylo předmětem dědictví 900.000,- Kč. Zatímco za "normálních" okolností by každý ze synů zdědil třetinu (tj. 300.000,- Kč), v tomto případě se Kristiánovi na povinný podíl započítal dříve darovaný byt. Peníze si tak rozdělili pouze Gustav s Lukášem – každý zdědil 450.000,- Kč.

Do 3 rokov je mozne ziadat o zapocitanie daru, co situaciu vyrazne zmeni.

Jsou vyjímečné případy, kdy za života otec daruje větší částku peněz určenou na byt jednoho ze svých dětí. Při dědickém řízení o rozdělení majetku (nemovitého) se přihlíží k faktu, že se tato darovací částka odečte od částky po rozdělení nemovitého majetku (jeho celkové ceny -> /2 a ten, který měl dar, dostane méně z této /2 o hodnotu daru.

 


1x

Nastudujte si toto : epravo.cz/...

Potom uz len najst advokata, spisat podanie na sud a pokazit vztahy v celej rodine. Skor by som siel cestou gentlemanskej dohody s bratom, ak je to mozne.

id
A jak bude podání na soud vypadat? Bracho, ty jsi dostal dům, já nic tak mě polovinu domu musíš darovat! To je blábol "Peter", že jo?
Advokat mu to napise a tiez vysvetli ci je nejaka sanca.

 


1x
Na mě rozsudky zmíněné na netu působí tak, že tento dar do 3 let před smrtí může změnit (snížit) dědický podíl obdarovaného. Ale neplyne z nich, že by tento dar vstupoval do dědictví a obdarovaný měl snad nějakou povinost vás "vyplatit".

obdarovaný měl snad nějakou povinost vás "vyplatit".

Žádná povinnost mu z toho neplyne.

Teraz som to dostudoval. Ano, zapocet daru do 3 rokov sa robi, ALE toto by malo vyznam napr pri darovani domu za 100 000 a usporach na ucte 50 000, potom je celkova hodnota 150 000 a jeden podiel 75 000. Vtedy brat bez darovaneho domu berie vsetky peniaze a druhy nic. Ak je ale dedictvo nula , ako v tomto pripade, potom dom ostava obdarovanemu, druhy nedostane nic . Ziadne "vyplatenie". Nema vyznam to riesit nulova sanca.

peter...pochopil.

Ale může zdědit druhý brat ještě případné dluhy. Ten první s domem se dědictvý vzdá.

mnd®

gumidek: jak by mohl druhý bratr zdědit dluhy,když ani k dědickému řízení nebyl přizván?

Teď otec zemřel, a protože pohřeb vypravoval bratr, notář řešil dědictví pouze s ním, já jsem nebyl přizván.

Tím pádem se nemohl u notáře nijak vyjádřit.Je to tak?

to byla odbočka na další modelovou situaci.

Je to tak, jak píšeš. nebyl přizván.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]