Nejste přihlášen/a.
Můj otec daroval do tří let před smrtí dům, který vlastnil, mému bratrovi. Tuto skutečnost jsem zjistil z výpisu z katastru nemovitostí. Teď otec zemřel, a protože pohřeb vypravoval bratr, notář řešil dědictví pouze s ním, já jsem nebyl přizván. Ale domnívám se, že z důvodu, že otec zanechal pouze majetek nepatrné hodnoty, bylo dědické řízení zastaveno. Mohu využít i po zastavení dědického řízení ustanovení občanského zákoníku tj. že při dědění ze zákona je předmětem započtení na dědický podíl vše, co dědic obdržel bezplatně od zůstavitele za jeho života nad rámec obvyklého darování? Pokud ano, jak mám dále postupovat?
Jitko, jak jsi zjistil, nemáš na nějaké bezplatné darovací ... cosi co ani zákon nedefinuje nárok.
Darovací smlouva proběhla a díky ní je vlastníkem bratr.
Po smrti otce se notář stará o vlastnictvý otce. V té době už dům otcův nebyl, takže nemůže figurovat v dědictví.
Vliv darování na dědické řízení
Darování nemovitosti může v budoucnu promluvit do dědického řízení. Jestliže dárce zemře do 3 let od darování, darovaná nemovitost se započítává do tzv. povinného dílu z dědictví. Kdyby povinný podíl činil méně, než je hodnota darované nemovitosti, obdarovaný by již neměl nárok na nic z dědictví. Stejně jako v následujícím příkladu:
Paní Oldřiška měla tři syny: Kristiána, Gustava a Lukáše. 2 roky před smrtí darovala svůj byt v hodnotě 3.000.000,- Kč Kristiánovi. Po její smrti bylo předmětem dědictví 900.000,- Kč. Zatímco za "normálních" okolností by každý ze synů zdědil třetinu (tj. 300.000,- Kč), v tomto případě se Kristiánovi na povinný podíl započítal dříve darovaný byt. Peníze si tak rozdělili pouze Gustav s Lukášem – každý zdědil 450.000,- Kč.
Jsou vyjímečné případy, kdy za života otec daruje větší částku peněz určenou na byt jednoho ze svých dětí. Při dědickém řízení o rozdělení majetku (nemovitého) se přihlíží k faktu, že se tato darovací částka odečte od částky po rozdělení nemovitého majetku (jeho celkové ceny -> /2 a ten, který měl dar, dostane méně z této /2 o hodnotu daru.
Nastudujte si toto : epravo.cz/...
Potom uz len najst advokata, spisat podanie na sud a pokazit vztahy v celej rodine. Skor by som siel cestou gentlemanskej dohody s bratom, ak je to mozne.
peter...pochopil.
Ale může zdědit druhý brat ještě případné dluhy. Ten první s domem se dědictvý vzdá.
gumidek: jak by mohl druhý bratr zdědit dluhy,když ani k dědickému řízení nebyl přizván?
Teď otec zemřel, a protože pohřeb vypravoval bratr, notář řešil dědictví pouze s ním, já jsem nebyl přizván.
Tím pádem se nemohl u notáře nijak vyjádřit.Je to tak?
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.