Nejste přihlášen/a.
Při odjezdu z města nastavím si starý tlačítkový mobil na OFF SIGNAL, tedy jakoby REŽIM LETADLO. Dojedu do města vzdáleného třeba 300km. Je policie schopná takový mobil lokalizovat? Podle mě staré tlačítkové telefony nejdou vystopovat ani když chytají signál, tedy jsou ON SIGNAL. Mám prosím pravdu? Neplanuji nic spachat, jen zjistuji, zda mi policie lhala. Děkuji!
Děkuji Vám pěkně za informace! Ten váš druhý příspěvek je na mě už moc složitý, ale dnešní mládeži to asi takové nepřijde. Ještě jednou díky!
Kdyby komunikovali v podstatě pořád tak velmi rychle dojde baterka Samozřejmě pokud přenáší data, tak ti přenosové dávky jsou frekventovanější než U hloupých telefonu
Přidám podobný dotaz. Nejspíš hodně naivní. Jsem kategorie 70+ a mám tlačítkovou Nokiu. Včera jsem jela na kole po horách a v jednom údolí vůbec nebyl signál. To není nic neobvyklého a vím, že tam bych se pomoci nedovolala. Je ale možné, že by mne podle mobilu vyhledali, kdybych se třeba někde vysekala? Jakože ti, co by mne hledali, disponují novější technikou? Nebo by to šlo přes jiného operátora?
A kdo by vás měl hledat? To by nejprve musel někdo zalarmovat policii, že jste nezvěstná A teď je otázka, po jaké době by policie vyhlásila pátrání.
Samozřejmě by našli okruh, kde se naposledy mobil přihlásil, nebo vypnul, pokud byste se vysekala údolí bez signálu. Problém ale je, že když mobil spadne na zem, a vypadne z něj baterka, tak se nestihne odhlásit ze sítě, a v podstatě pak není známa jeho poloha, kde se vypnul )
To neplatí, pokud se korektně ukončí na vybitou baterii a v podstatě se odhlásí ze sítě.
raději si pořiďte mobilní řešení od Applu, Tam baterka určitě nevypadne, jako na starých Nokiích, a ten má vyřešenou nejen detekci vašeho pádu a automatické volání sos v hodinkách. anebo při správném podržení tlačítek automaticky začne volat sos, což je 112, Současně pošle na nastavené nouzové kontakty SMSky jeep současně pošle na nastavené nouzové kontakty (rodiny) SMSky s GPS souřadnicemu.
Ale samozřejmě už to je otázka, na kolik ceníte svůj život. Schválně v tom údolí bez signálu zkuste vytočit 112 a uvidíte, že se dovoláte. A když už se dovoláte, tak řekněte, že jste dezorientovaná, že je vám 75 let, a že jste se ztratila, a jestli vám můžu říci kde se nacházíte a budete koukat. A poloha by se měla zasílat na 112 automaticky asi do 30 sekund hovoru.
jde o to, že při vytočení 112 bez signálu (ale asi ne ne 15x) Mobil použije libovolný signál i cizího mobilního operátora, takže se DOVOLÁTE, i když tam zdánlivě nevidíte signál... detekce polohy je založena na datech operátora A už se nějaký ten rok předává složkám.
Mimochodem, všechny hovory, a všechny kliknutí v počítači jsou dostupné složkám. Že zákona se to musí logovat a tohle platí už hodně dlouho
Díky moc za obsáhlé vysvětlení. Asi by mne hledal syn, který se často ujištuje, zda a jak funguji. Mobil vozím pod zipem ve vnitřní kapse batůžku, tam bych obavy neměla. Vše bylo jen čistě hypoteticky. Jezdím už hodně opatrně, zejména v liduprázdných úsecích, a nemusí jít jen o karambol, ale i defekt na kole. Prostě je dobré vědět.
Vyndat SIM kvůli volání na 112 je nesmysl. K tomu aby se na 112 dalo dovolat, tam nějaký signál být musí. Může být třeba i konkurenčního operátora, ale být MUSÍ. Když ti zmizí signál tvého oprerátora a bude tam signál operátora konkurečního, mobily psávaly na displeji "jen tístová volání" a SIM kartu nikdo vyjímat nemusí.
Policie na základě souhlasu státního zástupce může požádat součinost operátora, ale ten bude mít infromace vždy jen kdy se kde jaký telefon přihlásil, jaká SIM karta do něj byla vložena (a naopak do kterých telefonů daná SIM karta byla vložena). Chytrý telefon může možná odesílat nějaké GPS souřadnice, ale vždy jen, když bude zapnutý a na signálu. Vypnutý telefon (to platí i pro režim LETADLO) nemůže nikdo zlokalizovat, maximálně jen misto, kde byl vypnut, kde se naposledy přihlásil. Nicméně u chytrých telefonů si dokážu představit, že po dobu režimu letadlo telefon může GPS suřadnice sledovat a při následném přihlášení je někam odeslat a tak zpětně doplnit trasu z místa posledního přihlášení do přihlášení následného.
Také by mě zajímalo, když už to někdo nakouksnul - budu někde a nebudu schopen popsat místo - zavolám na tísňovou linku - jsou schopni mě vyhledat, pokud budu v místě se signálem? Je rozdíl, pokud tedy budu mít u sebe tlačítkový telefon a nový chytrý telefon (používám oba)? Již delší dobu mi to vrtá hlavou. Na jednu stranu nás dokáží všude špehovat a když voláte záchranáře, chtějí po vás podrobně, kde se nacházíte... Díky za zveřejnění i odpověď.
vysílač mobilního opa (BTS) se skládá typicky ze sektorových antén, nejčastěji asi 3 sektory (směry), takže je znám směr (výseč kruhu 120°) + vzdálenost (dřív hloupé telefony podle BTS i podle WiFi používaly geolokaci v mapách, tedy i mobil bez GPS uměl celkem přesně zobrazit polohu v mapě Nokia, Google, Microsoft protože polohy Wifin i BTS (to jsou pevné body a vzdálenost k nim je dána signálem a triangulací máte přesnou polohu mobilky) se sbíraly nejen streetview auty Seznamu i Google Street view, ale i každý mobil s gps na pozadí sbíral tyhle data - to asi moc běžných lidí tehdy nevědělo. androidpolice.com/... Až v 2011 se začlo bránit optout nopap parametry. Ještě zmíním causy streetview cars omezení na 2 metry výšky kamery, aby vám nečuměly přes ploty a do oken.
Jo a když zavoláte i na 158, tak uvidí (asi od roku 2020) vaši polohu do pár sekund, ve městě přesnost tak 15 metrů, nevím zda se nějak využije gps ve smartphonu nebo jen řešení od operátora - ví to někdo z branže? Z vypnutou GPSkou jsem to ještě nezkoušel volat.
Ps: Zdůrazňuji že 158 a ne 112. 112 uměly volat i tlačítkové telefony už dávno, 158 podle mě záleží už na konkrétním telefonu zda to dovolí volat, aktuální iphone ano a asi i android, ale zkuste to 158 na starém tlačítkovém
pps: Když jsme se o tom kdysi bavili někdy v 2010, tak pro opa by nebyl problém ukládat lokalizační údaje všech SIM klidně od roku 1996 (start 2G v ČR), moc dat by to tehdy nebylo (komprimováno na pár velkých disků).
Lokalizace v mob. síti probíhá řekněme jen při pohybu (mobil detekuje pohyb změnou okruhu BTS a jejich intenzitou, jakmile aktivní BTS klesne pod práh, tak se mobil sám ohlásí silnějšímu vysílači)... Z toho plyne, že mobil na stole se může hlásit síti třeba jen 1x za 6 hodin a mobil v letadle v nízkém průletu třeba každých 10 vteřin... A samozřejmě při odchozím volání, sms, komunikaci...
Sít potřebuje vědět, na které lokalitě ten mobil je, aby tam směrovala hovory pro něj.
Můžete si zkusit: vyndejte baterku a zavolejte si na ten mobil. Sít bude přimprvním hovoru dost dlouho přemýšlet, kde mobil je, než ohlásí jeho nedostupnost. Vs když mobil vypnete tlačítkem Off, dostanete hlášku o nedostupnosti hned.
ppps: sorry že tu míchám public lokalizaci (facebook nedávno také kausa se zběrem vaší polohy) s tou policejní, ve výsledku laik nemá tucha, jak a kde může být dnes zlokalizován
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.