Nejste přihlášen/a.
Dobrý den, zet se míní s naší dcerou rozvést. Důvody neznáme, nejspíš malichernosti a vliv jeho rodičů. Dcera bude ještě tři roky studovat. Má právo na výživného od něho? Nebo dle zákona musí do jejích 26let vše hradit rodiče, takže nemá právo na žádné výživné? Děkuji!
Zákon o rodině říká:
Hlava čtvrtá
VÝŽIVNÉ ROZVEDENÉHO MANŽELA
§ 92
(1) Rozvedený manžel, který není schopen sám se živit, může žádat od bývalého manžela, aby mu přispíval na přiměřenou výživu podle svých schopností, možností a majetkových poměrů. Nedohodnou-li se, rozhodne soud o výživném na návrh některého z nich.
(2) Tato povinnost předchází vyživovací povinnosti dětí vůči rodičům.
§ 93
(1) Soud může rozvedenému manželovi, který se porušením manželských povinností na rozvratu manželství převážně nepodílel a kterému byla rozvodem způsobena závažná újma, přiznat proti jeho bývalému manželovi výživné ve stejném rozsahu, jako je vyživovací povinnost mezi manžely podle § 91 odst. 2.
(2) Výživné podle odstavce 1 lze přiznat nejdéle na dobu tří let od rozvodu.
§ 94
(1) Právo na výživné zanikne, jestliže oprávněný manžel uzavře nové manželství nebo povinný manžel zemře.
(2) Právo na výživné zanikne též poskytnutím jednorázové částky na základě písemné smlouvy.
Důvody se nabízejí: vaše dcera není ekonomicky aktivní a ani se nestará o domácnost? @ chlapa už nebaví vydržovat dcerku).
právo na výživné od exmanžela? ledaže se dohodnou anebo tak rozhodne soud. Myslím ale, že nerozhodne, protože neschopnost postarat se o sebe musí pramenit z dosavadního manželství. Rodiče mají do 26 let cálovat. Ale průměrně schopný student se je schopen ve 23 letech postarat sám o sebe.
Prakticky práva na vyživovací povinnost po rozvodu může využít např. matka celodenně pečující o děti, anebo starší žena, která se za trvání manželství věnovala výhradně péči o rodinu a domácnost, a ztratila proto eventuelně možnost pracovního uplatnění. Opodstatněný by byl požadavek i od osoby dlouhodobě nemocné nebo invalidní. Musí ale vždy jít o objektivní neschopnost se živit sám. Ten, kdo se úmyslně vyhýbá obživě prací, by proto s žalobou neuspěl. Výživné pro rozvedeného může být nižší než výživné za trvání manželství.
Asi jste měl na mysli tuto povinnost, jak uvádím v odkazu. Mě to naštěstí minulo, takže kromě odkazu vám nemohu více poradit vyzivne.cz/...
To myslíte vážně, že by ji měl podporovat/vydržovat?
Vyživovací povinnost máte vy jako rodiče. Ovšem ne do 26 let, ale až do doby, kdy vaše dcera přestane připravovat na budoucí povolání a bude schopna se sama živit. Když se její studium protáhne, budete to mít dražší.
Podle zákona to je, ale:
Soud rozhoduje ve prospěch rozvedeného manžela či manželky především tehdy, pokud se jeden z partnerů po ukončení manželského vztahu není schopen sám živit. Důležitou podmínkou je, aby neschopnost pramenila z dosavadního manželství.
Zdroj: pujcka.co/...
On psal o nějakých dvou bezdomovcích, stejně než se to dořešilo, tak jeden z nich umřel, myslím že ten manžel, co nechtěl pracovat, bylo to v černých ovcích pamatuji si to je to tak 10 let
@jd - to bylo dřív v zákoně o rodině, že rozvedený manžel, který není schopen se sám živit, má nárok od bývalého manžela na přiměřenou výživu a nebyla tam ta podmínka, že ta neschopnost se živit musela vzniknout v manželství. a i to šlo tuším uplatnit i po dlouhé době po rozvodu. jeden čas o tom dost byly reportáže, protože některé sociálky vyplacení dávek v hmotné nouzi podmiňovaly právě tím, že žadatel musí nejdřív uplatnit své právo na výživné rozvedeného manžela. ale tenhle zákon přestal platit někdy před deseti lety, teď to řeší Občanský zákoník.
@trebaja - Zákon o rodině říká:
Zákon o rodině byl zrušen k 01. 01. 2014.
Podle
OZ § 760
(1) Není-li rozvedený manžel schopen sám se živit a tato jeho neschopnost má svůj původ v manželství nebo v souvislosti s ním, má vůči němu jeho bývalý manžel v přiměřeném rozsahu vyživovací povinnost, lze-li to na něm spravedlivě požadovat, zejména s ohledem na věk nebo zdravotní stav rozvedeného manžela v době rozvodu nebo skončení péče o společné dítě rozvedených manželů.
(2) Při rozhodování o výživném nebo o jeho výši vezme soud zřetel, jak dlouho rozvedené manželství trvalo a jak dlouho je rozvedeno, jakož i zda
a) si rozvedený manžel neopatřil přiměřené zaměstnání, přestože mu v tom nebránila závažná překážka,
b) si rozvedený manžel mohl výživu zajistit řádným hospodařením s vlastním majetkem,
c) se rozvedený manžel podílel za trvání manželství na péči o rodinnou domácnost,
d) se rozvedený manžel nedopustil vůči bývalému manželu nebo osobě mu blízké činu povahy trestného činu, nebo
e) je dán jiný obdobně závažný důvod.
§ 762
(1) Nedohodnou-li se manželé nebo rozvedení manželé o výživném, může manžel, který rozvrat manželství převážně nezapříčinil nebo s rozvodem nesouhlasil a kterému byla rozvodem způsobena závažná újma, navrhnout, aby soud stanovil vyživovací povinnost bývalého manžela i v takovém rozsahu, který zajistí, aby rozvedení manželé měli v zásadě stejnou životní úroveň. Právo rozvedeného manžela na výživné lze v tomto případě považovat za důvodné jen po dobu okolnostem přiměřenou, nejdéle však po dobu tří let od rozvodu.
Aniž bych předjímala rozhodnutí soudu (dojde-li k němu) - není splněna podmínka neschopnosti se živit v souvislosti s manželstvím, ani rozvodem způsobená závažná újma a výživné by pravděpodobně přiznáno nebylo.
Ovšem vycházím pouze z informací uvedených v dotazu, kterých je minimum.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.