Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Kdy se zase sníží inflace

Od: nausz odpovědí: 34 změna:
Vrátí se u nás ceny potravin,jídla a služeb na stejnou úroveň jako byla před pandemií např.oběd za 65Kč a energie tak jak byly před 2 lety?

 

 

34 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 


6x

Úplně přesně: nikdy.

 


4x

Do normálu sa to vráti vtedy,ak sa horných 10 000 dohodne medzi sebou rozumne a nie sankčne a vojensky.

 

ben®

3x
Dobrý den, za předpokladu, ze se stejne tak vrátí zpět (sníží se) výše mezd a důchodu, tak by to bylo možné. Ale protože mzdy a důchody umí jen růst, tak s tím nepocitejte. Zdravím!
P.S. Chcete si snížit plat nebo důchod? Asi nikoliv.

Mzdy a důchody rostou? Jak?

ben®
ra252 - nahoru.

ra252 - Ovšem, že rostou. Před 10 lety jsem pobíral dost nadprůměrnou mzdu, dnes je ta částka hluboce prodprůměrná. Do důchodu jsem nastupoval se 14000, dneska mám skoro 20000.

Ale Vy jste provokatér, takže to dobře víte a nemá cenu se tady o tom s Vámi bavit .

Já jsem ovšem komentoval aktuální extrémní inflaci.

 

 

el

2x
Že se sníží inflace znamená, že ceny už nebudou tolik růst Neznamená to tedy, že se vrátí na původní hodnotu, kterou měli několik let zpátky.
Musela by nastat záporná inflace tedy deflace, aby ceny spadly.
Snížení inflace ke 2 procentům nevylučuje to, že některé konkrétní věci můžou slevnit. Tak samo neznamená že při vysoké inflaci draží úplně všechno stejně. To záleží na okolnostech, cena za menyčko za 65 Kč bude podle mě už navždy historie.

 

mathew

2x

To těžko, jediný způsob jak by k tomu mohlo je dojít, že se inflace změní na deflaci, ale to vládnoucí strana nikdy nedovolí i kdyby musela držet tu inflaci uměle...

 

xc

2x

Fascinuje mě, jak 95% lidí nechápe, co je to inflace.

Přepočtěte si, kolik piv, chlebů, litrů benzínu a kil masa si dnes pořídíte za průměrnou mzdu (čimprům. důchod)?

Garantuji vám, že 99,9 % komodit bude daleko daleko daleko levnějších, než v roce 1989

A přepošlete si to vždycky, když máte pocit, že je draho. Neee, je levno. Pravda, před dvěma lety bylo ještě daleko levněji.

V roce 1989 jsem bydlel v pražské garsonce za 43,- Kčs měsíčně. Zbytek výplaty jsem měl na ostatní útratu. Bylo tedy podstatně levněji.

Ra, kdo doplácel ten zbytek? Zaměstnavatel?

jenyk - Nikdo. Tehdy takové nájmy skutečně byly. A protože nájemné zdaleka nepokrylo náklady na údržbu státních domů (a to byly prakticky všechny), vypadaly domy tak, jak vypadaly. Některé se dodnes nepodařilo uvést do rozumného stavu. Takže ano, nájemné bývalo opravdu symbolické a nikdo žádný "zbytek" nedoplácel. Ale bylo to za cenu naprosté devastace bytového fondu.

To tedy bylo hodně špatně, že?

Tehdy se stavělo 50 - 75 000 bytů ročně. Za cenu, že starý bytový fond se zanedbával. Ona totiž výstavba nového byla velmi levná a snadněji se tak dalo zajistit bydlení pro všechny. Kdyby tempo výstavby zůstalo stejné i po filcáku, mohli dnes všichni nájemníci bydlet ve svém a ještě by zbylo.

A mimochodem, ono bytů (obecních a státních) kupodivu tak nějak bylo asi dost i dnes. 370 000 Ukrajinců nebydlí ve stanech, že ..

Jo a dnešní ceny bydlení jsou nákladové?

xc

Ano, bydlení, voda, energie jsou řekněme že ty tři komodity ( 0,01% spotřebního koše co do počtu ), co při reálných cenách je dnes opravdu dražší... Ale jen z důvodu, že to dříve bylo dotované a stálo to za ho...

Například byt jste pane nemohl před rokem 1989 ani vlastnit, paneláky se stavěly na 30 nebo 50 let, voda a energie byla státní, na životní prostředí se sra... ty paneláky se dotovaly odjinud a socialismus skončil právě na prnězích, totální bankrot systému.

Takže jistě, (nájemní)bydlení bylo ultra levný, ale to na ukrajině PŘED VÁLKOU taky a tam bylo 98% vlastnického bydlení, v ČR 80% a Německu 48%.

Co mě fascinuje je to, jak lidé říkají, kolik tehdy co stálo korun, ale nejsou schopni to přepočítat na příjem (mzdu, plat, důchod), že si těch 99,9% komodit z průměrného příjmu koupí víc nebo i násobky...

A když už to někomu vysvětlím, začne brečet, źe on průměrný příjem (mzdu, důchod) nedosahuje, tak na to nemám než: asi jsi průměrně nestudoval anebo průměrně nepracuješ... Pročpak asi vesnický potraviny provozují/vlastní často Vietnamci? No protože Čechům se už nechce makat?

xc -lžete aspoň za peníze? A zdaňujete to?

ra252 - můžete upřesnit, v čem xc "lže"? V dobách (1993), kdy bylo nájemné 16,50 (šestnáct padesát) Kč/m2 jsem bral výplatu závratných 3500 Kč (tři a půl tisíce) hrubého. Z toho jsem sice jakž-takž uživi rodinu (manželka byla na mateřské), ale za televizi jsem dal 15000 Kč, plus 1000 Kč za to, že jsem jí vůbec sehnal (tedy 4,5 měsíčního platu). Kolik platů dáte za televizi dneska?

molly
@magdon V 60. letech dali prarodiče za 2gen RD 2+1 3+1 sklep, půda, několik komor, pozemek 700m2 100tis. Což bylo 100 babiččiných výplat jako dělnice. Dnešní výplata dělnice je u nás 25tis a za 2.5mil tu nekoupíte ani parcelu. Možná 1+1 v paneláku, 40let staré, vše původní, k rekonstrukci. Bez televize dokážu žít. Ale bez střechy nad hlavou fakt ne

molly - ale vždyt ano, kdybyste si přečetla celý příspěvek od "xc", dočetla byste se, že dražší je bydlení, voda a energie. Všechno ostatní je levnější. Jasně, bez televize se dá žít docela v pohodě, bez střechy nad hlavou nikoliv, ale to na věci nic nemění.

magdone - proč si stěžujete na skvělá léta po filcáku?

ra252 - Ale já si přece neztěžuju. Díky "filcáku" jsem na tom dneska tak, jak jsem a určitě nemám důvod si ztěžovat (i když lépe by být mohlo ). Po "filcáku" byla doba sice dost hektická a ne všechno probíhalo tak, jak by mělo, ale postupem času (bohužel dost dlouhého) se situace celkem stabilizovala. Proto mi vadí, že po > než 30 letech snažení díky "inflaci" přicházím o docela dost našetřených peněz.

 

au1

1x

inflace se jednou určitě sníží, pokud nebudeme blbnout jako Zimbabwe je to jenom percentuelní vyjádření rozdílu cen v určitým časovým úseku, takže jestliže něco loni v červnu stálo 100 a máme meziroční inflaci 16%, pak to dnes stojí 116 Kč. No a když nám do června 2023 klesne inflace na 5%, tak už ta samá věc bude stát jen o pár Korun víc, a to 121,80 aby se stalo to na co se ptáte vy, by musela nastat záporná inflace, tedy deflace. a tomu nevěřím že se stane samozřejmě v čistě teoretickým scénáři deflace by vám úměrně k cenové hladině pravděpodobně klesly i příjmy

jendad

Příjmy samozřejmě při poklesu cen nemusí klesat . Stačí používat ruzné daně jak to má USA . Tam obce jsou financovány z majetkových daní v procentech . A tedy při obecních volbách se rozhoduje o těchto daních . Zároveň obec je motivována takto k rozvoji a upravuje tak podle toho uzemní plán . A spotřebitelé se zbavují toho co nepotřebují či to pronamou . Proto je USA na předních příčkách v dostupnosti bydlení a ceny tam běžně klesají .

numbeo.com/...

Na prvním místě je třeba indianopolis s dvěma ročními platy za bydlení . Tato láce se projevuje i do velikosti nemovitostí , kdy mají pruměrně třikrát větší podlahovou plochu . U nás máme nastaveno , že nemovitostní daně se nepoužívají (nebudem trestat bohaté) a tak je to něco jako zlatáky v truhle .Tedy ceny nemovitostí bude určovat hoeních 10% , u kterých končí většina HDP . Máme našlápnuto na dráhu japonizace (drahota)

 


1x

Nižší inflace neznamená, že se ceny sníží, ale že porostou nižším tempem. Takže při nulové inflaci by se jen zastavil růst cen, ale ke snížení by nedošlo. Aby došlo ke snížení cen (ale zároveň i ke snížení platů), musela by nastat deflace a to se pokud vím ještě nikdy nestalo.


doplněno 27.06.22 08:11:

jendad - ale já netvrdím, že je deflace něco dobrého pro ekonomiku, to rozhodně není. Jen jsem se pokusil vysvětlit, že snížení, až zastavení inflace neznamená pokles cen (což si mnoho lidí myslí), ale jen zpomalení jejich růstu.

Krizi v roce 1929 fakt nepamatuju .

jendad

Deflace byla za velké krize 1929 . Tehdy byl dolar podložen zlatem . Takzvaně zítra jste si koupila více za peníze než dnes . Nikdo tedy neutrácel , protože čekal na další pokles (zítra to bude levnější) . Jenže zítra zase si řekl , že pozítří to bude levnější . To byla deflační spirála a stačilo jen čekat na tvrdnutí měny , což zpusobovalo další krachy firem a nezaměstnanost. Peníze ležely doma v truhle ladem a nikdo neutrácel.

 


1x

Inflace určitě někdy klesne. Ale to znamená, že jenom klesne rychlost zvyšování cen. Dnešní vlády se snaží držet mírnou inflaci, tak to ekonomice asi vyhovuje. Předpokládám, že ceny zboží klesnou jenom v některých případech.

Např. benzín/nafta - až se uklidní situace. To samé např. železo, hliník...

U služeb a zboží, které teď není násobně dražší (jako např. to železo) už se ceny snižovat pravděpodobně nebudou.

 


0x
Já naposled zažil oběd za 65 někde v roce 2000..teda pokud máte na mysli stravovací zařízení..a tam se to už nikdy nevrátí.

 

jirib

0x
Ne,počítejte s ještě vyšší cenou.
Rohlík za 10Kč.

 

jendad

0x

Nejde jen o ceny energií , ale hlavně o ceny realit . Ty se totiž propisují do všeho . Tam kde bydlíte , kde pracujete , kde nakupujete . To vše je kapitálově napojené na banky, pronájmy , pujčky . A tedy ceny kapitálu v realitách musí vydělávat a projevuje se to v cenách výrobku a služeb .

 


0x

Souhlasím s odpověďmi výše: na stejnou úroveň, už ceny neklesnou.
Všimněte si, že pokaždé, když se zdražuje, tak ceny neustále rostou, a když pominou důvody tohoto zdražování, tak všichni s "velkou slávou" o něco slevní, ale nikdy ne, už na ty původní ceny.
Ledaže by se úplně změnil systém a došlo by k nějakým extrémním změnám (a netýkalo by se to jen ČR).

etana*

Amy, že se "o něco zlevní, ale ne na původní ceny" je logické. Vždyt zaměstnanci se také nevrátí k původním, nižším mzdám, které měli před inflací. Náklady na výrobu a služby se tedy prakticky nesníží, tak jak snížit ceny?

 


0x

Nelze zodpovědně odpovědět.

V TV říkal nějaký ekonomický odborník, že pokud se bude dařit, na konci roku 2023 by mohla být inflace 2%. Tak jsem si to vrátila, jestli jsem se nepřeslechla. A nepřeslechla!

 

divsk*

0x

kdy nastane konec inflace to nejspíš nikdo neví, jsou jen dohady. Ceny takové už zůstanou a myslím, že budou ještě vyšší. Válkou je obchodování s Ruskem na několik let odepsané. Plyn, ropa, obilý, dřevo, nerostné suroviny (hlavně kovy) byly hlavně z ruska a ukrajiny, nedostatek těchto komodit způsobil prudký růst cen. Firmy mají vyšší náklady, tak to musí promítnout do cen.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]