Nejste přihlášen/a.
Zdravím, poraďte, jak co nejdříve ukončit pracovní poměr, který mám nyní na dobu neurčitou. Naskytla se mi nabídka nového zaměstnání, ale nemůžou čekat 2 měsíce, kdybych podal klasickou výpověď. Zkusím se dohodnout, ale nevím, jestli mi vyjdou vtříc. Víceméně se chci zeptat, co se stane, pokud prostě oznámím, že ukončuji PP a už nepřijdu do práce a nastoupím k novému zaměstavateli. Vím, že to není úplně korektní jednání, ale ta nabídka je velmi atraktivní. Nového zaměstnavatele bych s tímto postupem samozřejmě obeznámil. Děkuji předem za rady.
@peter - Pokud firma nutně potřebuje určitého pracovníka ihned a vy budete moct až za ty spomínané dva měsíce, tak fakt ji přece nemůžete nazvat neseriózní, když ty dva měsíce nechce čekat a vezme někoho jiného, který jí ihned pomůže vyřešit třeba její kapacitní problémy. Asi jste nikdy nemusel řešit, že děláte pro zákazníka, kterému jsou vaše personální problémy opravdu u zádele a požaduje splnění svojich objednávek. A ano, je to dobrý zákazník a pokrývá kapacitně většinu vaší produkce. Sorry, trochu mě naštval názor, že firma která nechce čekat, je neseriózní...
Podejte výpověď hned dnes, máte na ni pouhé dva dny /30. a 31.5./. Potom budete volný od 1. srpna. Pokud budete otálet a podání necháte až na červen, budete volný až 1. září. Opravdu si musíte pospíšit.
Pokud jste byl v současné práci spokojen, nedělejte proti nim nějaké výpady. Zkuste se dohodnout, pak by šlo o rozvázání pracovního poměru dohodou. Co udělá šéf, je sporné. Pokud má dost lidí a nebyl s Vámi příliš spokojen, třeba rád přijme dohodu. V opačném případě bude moci trvat na klasické výpovědní době.
A nový zaměstnavatel určitě nepotřebuje jednoho nového pracovníka okamžitě a střelhbitě. Jistě je obeznámený se ZP a tak dobře ví, kdy můžete být volný. Pokud o Vás skutečně stojí a ví, že se mu vyplatíte, rád si na Vás počká. A Vy nastoupíte 1.8.
Nastupovat do nového zaměstnání s nějakými škraloupy z toho předchozího není dobré. Nový šéf si udělá o Vás hodnocení, které nebude třeba příliš příznivé /udělal to jemu, udělá to mně.../. Proto je dobré jít vždycky s čistým svědomím. Jaga.
Otázkou je, na jaké pracovní pozici nyní pracujete a jak rychle jste nahraditelný. Jaké vztahy jste měl se současným zaměstnavatelem, jak rychle vám bude ochoten vyjít vstříc. Zda budete muset někoho zaučovat na svou pozici...
U někerých firem bývají důvodem k okamžitému rozvázání pracovního poměru neomluvené absence, alkohol na pracovišti atd... prostě hrubé porušení pracovní moráky. Které si pak samozřejmě nesete jako "cejch" do dalšího zaměstnání...
Nejsem si úplně jist, ale: Pokud máš v práci kde nyní pracuješ možnost přejít na jinou pracovní pozici/jiné pracoviště, kde bude zkušební doba cca ty 3 měsíce, tak přejít tam a jak známo-ve zkušební době lze kdykoli odejít. Neznám přesné znění Zák. práce, posoudit by to mohli zdejší rádci přes paragrafy. Nejprofesionálnější je ale se domluvit na odchodu se zaměstnavatelem (na personálním). Jinak: Zkušební doba v p/... citace: Podobně lze znovu sjednat zkušební dobu, když se uzavírá s tímtéž zaměstnancem, resp. někdejším zaměstnancem další pracovní smlouva. Zkušební dobu lze platně sjednat i v případě, že předtím vykonával zaměstnanec odlišný druh práce (zejména jde-li o druh práce velmi odlišný od předchozího druhu vykonávané práce), ale vrací se ke stejnému zaměstnavateli, u něhož dříve pracoval (ze dne 16. 3. 2021, spis. zn. 21 Cdo 2410/2020).
palitavy-nevím kde pracuješ, jestli někde na úřadě/firmě s jedním zaměřením hlavní činnosti/náplně práce nebo jestli tam máte více pracovních pozic jako ve fabrice, např.: Firma vyrábí chleba a ty jako uklízeč na HPP přejdeš na obsluhu pece, dají ti zkušebku, protože si v životě nestál u pece, jen si "drhnul" podlahy. Pokud dostaneš zkušební dobu, tak v té můžeš kdykoli odejít (podle již zmiňovaného rozsudku NSČR). Otázkou tedy je, jestli v nynější práci můžeš přejít na jinou pracovní pozici, kde ti dají zkušební dobu. Ale jak píšu, skoro za vším je vždy nějaký háček, v tomhle poradí jedině zdejší rádci přes paragrafy.. Osobně jsem nikdy takto odejít nezkoušel, vždy jsem se domluvil se zaměstnavatelem/nadřízeným/osobou, se kterou jsem prac. smlouvu podepsal. Vystřídal jsem již 18 zaměstnání (a to nejsem zdaleka rekordman), někde jsem odešel po "dvou měsících" (nebyla za mě rychlá náhrada), někde ze dne na den.
podle zákona vám zaměstnavatel může dát výpovědní lhůtu 2 měsíce, která začíná prvním dnem nového měsíce (dala jste výpověď 20.května, tak výpověď poběží od 1.června do 1.srpna). Ukončit lze dříve, ale to záleží na zaměstnavateli. Samozřejmě někteří lidí to dělají tak, že prostě do práce nepříjdou, to je typiské hlavně u lidí ve fabrikách, ale to si nejsem jistý jestli potom nebudete mít nějaký špatný posudek.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.