Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Vyrovnání po rozvodu 15 let

Od: snoopyy* odpovědí: 7 změna:

Dobrý den,

chci se zeptat manželé jsou 15 let od rozvodu. Majetkové vypořádání nebylo provedeno. Exmanžel chce nyní vyplatit z rodinného domku. Otázka zní: Muže chtít tolik peněz kolik si řekně nebo jen polovinu z odhadní ceny?.

Za odpověď předem děkuji

 

 

7 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

radi*

0x

SJM zanikne do 3 let od právní moci rozsudku o rozvodu manželství, pokud není při rozvodu vypořádáno. Bývalý manžel tedy nevlastní polovinu domku z titulu SJM, ale id. 1/2, jako by jej vlastnil kdokoliv cizí... tzn. cena je věcí dohody, ideálně polovina odhadní.

jirbar*

Nepřesná formulace. SJM zaniká dnem právní moci rozvodu. Po třech letech od tohoto dne pouze zaniká právo vypořádat toto jmění před soudem a má se za to, že věci nemovité přešly do podílového vlastnictví bývalých manželů rovným dílem a výhradním vlastníkem věcí movitých z tohoto SJM se stal ten, kdo je má ve svém držení.

doplněno 20.07.10 10:29:

A může chtít kolik si řekne. Otázka je zda to dostane. Pokud se podíloví vlastníci nedohodnou pak na návrh jednoho z nich je vypořádá soud a jeden ze spoluvlastníků dostane celou věc pokud nepřipadá v úvahu reálné fyzické rozdělení (třeba stavební úpravou). Takže může i celý dům přisoudit manželovi. Soud bude vycházet z ceny tržní.

snoopyy*

To znamená, že pokud by chtěl manžel např. milion a manželka prostě ty peníze nemá a věc by došla k soudu, dům by soud přiřkl jednumu z manželů ten druhý již nic nedostane? K čemu by v tomto případě soud přihlížel? Kdo se o dům staral aj.?

jarmik*

O vypořádání spoluvlastnictví je na poradte už spoustu napsáno, zkuste zahledat.

Soud není vázán žádným řešením: může to nechat, jak to je, může vypořádat vztahy spoluvlastníků jinak, třeba za cenu obvyklou zjištěnou znalecky.

jirbar*

Pokud dům nejde reálně rozdělit (dělicí konstrukce musí být svislé) tak dům přiřkne jednomu z nich a ten druhému vyplatí tržní cenu stanovenou znaleckým posudkem.

Komu dům přiřkne záleží na mnoha okolnostech. Pokud jeden dům nechce a druhý ano tak většinou není co řešit.

Pokud dům nechtějí oba, může a nemusí nařídit dražbu.

Pokud dům chtějí oba, tak asi soud bude zkoumat bytové poměry, přihlédne k nezletilým dětem a dalším okolnostem.

Ovšem pokud se ve stanoveném termínu nevyplatí vypořádací podíl, může ten, kdo je na svých právech zkrácen, požádat o nařízení výkonu rozhodnutí prodejem dotyčného domu a celá situace se může otočit.

myse*

ano, je to tak jak psáno výše. Vlastní polovinu domu, pokud chce vyplatit, je to pochopitelné, na ceně se musí dohodnout - jestli odhadní nebo prodejní a nebo se spokojí s "jakousi" částkou na které se dohodnou.

Každopádně k předání peněz by mělo dojít až po přepisu na katastru!

 

cyril*

0x

Manžel může svoji část domu nabídnout k prodeji za smluvní cenu (nikoli odhadní). Spoluvlastník má předkupní právo,což znamená, že on má přednost při koupi za cenu (nejvyšší) jakou nabízí někdo jiný. Pokud cenu neakceptuje, může vlastník prodat svůj díl jiné vyšší nabídce.

Ta samá situace může nastat, když se svůj díl nemovitosti bude snažit prodat strana druhá (manželka).

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]