Nejste přihlášen/a.
Dobrý den
Můj děda daroval před pěti lety mojí mamce svůj dům, protože se o něj starala. Dvakrát do týdne jsme za ním jezdily, vozily mu jídlo atd. Tety za ním přijely pouze párkrát do roka. Bohužel před rokem umřel. Bylo to pro mě bolestivé, protože svýho druhýho dědu jsem nikdy nepoznal, protože když mi byly 2 roky tak mi umřel a když mi bylo 8 umřela mi babička. Spoustu dnů jsem breřel a nevylézal z pokoje.
Ale pár měsíců před tím než umřel, tak na mamku napsal studni, která je vedle domu, který jí kdysi daroval. Každopádně když došlo k dědickému řízení tak mamka ze zbylého majetku po dědovi nic nechtěla a zřekla se práva na dědictví, takže dědily její dvě sestry, které se dohodnou, si majetek rozdělí na půl (resp. budou spolumajitelky ). Teďka mamku trápí že se jí ozvala její mladší sestra že má kupce ale ten prý pozemki koupí, pokud je bude moct mít průchoží, protože si dole udělá garáž. No a teta už jednou mamce vyhrožovala, že když jí nedá část pozemku tak to bude řešit soudně. Mamka, protože se bála, tak jí ten kousek pozemku dala ale bojí se, že když jí nedá ten pozemek se studní, tak jí teta bude tahat po soudech. Prosím poraďte, co s tím.
Nejlépe by mamka udělala, kdyby sestrám řekla, že se společně objednají u právníka zaměřeného na tuto problematiku, a tam se domluví na řešení, jak s prodejem pozemku. Nebude to zadarmo, ale bude mnohem pravděpodobnější, že se vše vyřeší tak, aby později nikdo dohodu nezpochybňoval či nekladl další podmínky. Každopádně já na jejím místě bych sestrám řekl, že jestli mi ještě jednou budou vyhrožovat, tak veškerá diskuse končí a at se třeba staví na hlavu.
Také si myslím, pokud bylo vše řádně ošetřeno a zapsáno při dědickém řízení, tak může být mamka v klidu.
Vyhrožování soudem bývá časté, ale mnohdy jde jenom o zastrašování.
Každý dědic něco získal, má na to rozhodnutí soudu. Sestra by musela napadnout dědictví, jestli se našla nějaké nová pozůstalost?
A také, jestli jsem to pochopila správně, tak o pozemky ke stávající nemovitosti se už jednalo.
Znova si to přečtěte a opravte. Je to strašně nesrozumitelné. Nemíchejte do toho své pocity a mluvte k věci. Já z toho pochopila, že Vaše matka má někde u toho baráku studnu, která je na pozemku, který souvisí s tím barákem, ale k baráku nepatří. Barák přenechala svým sestrám a dál nerozumím vůbec ničemu...
Já tedy četl: Dostala celý barák darem za života a k tomu i studnu a vzdala se pak dědictví (nic by stejně už nedostala, dar za života by se započetl) a tedy pozemky dědily její sestry. Dále už je to nesrozumitelné.
Text jsou zmatené pocity dítěte.
Co prosim?
Pokud dostala za zivota podstatny dar (barak), prevysujici zustavitelum majetek, nema narok z nej uz dedit Anebo si myslite, ze ma narok i pote na zbylou 1/3 zustavitelova majetku treba v hodnote 1.000.000 tedy na dalsich 333 tisic (kdyz za zivota dostala barak v hodnote 3 miliony)?
Vubec nerozumim, myslel jsem, ze dary za zovota se zapocitavaji pri dedictvi... pokud ne tak me opravte, nemohu vedet vsechno.
Podle vas kdyz jedno decko dostane baraky a pole tak pak jeste dedi zustaviteluv ucet podle sveho podilu jo? )
Jo takhle to myslis, no ale
§ 1660
(1) Na povinný díl se započte vše, co nepominutelný dědic z pozůstalosti skutečně nabyl odkazem nebo jiným zůstavitelovým opatřením.
(2) Na povinný díl se započte i to, co nepominutelný dědic od zůstavitele bezplatně obdržel v posledních třech letech před jeho smrtí, ledaže zůstavitel přikáže, aby se započtení provedlo za delší dobu
z toho plyne, ze dedecek mohl rici: marii jsem dal barak a uz nic nededi, marketa a manicka dedi 50% toho, co po me zbyde... vyrizene... Zadne tri roky zapoctu...
Pokud jsou sourozenci svine, pak mas teoreticky pravdu. Pak by i dar stary 3 roky a 1 den probehl jak popisujes.
nicmene my nemuzeme znat ani datum umrtniho listu a ani datum v katastru nemovitosti a dotaz psalo decko, takze "vzdani se" a ostatni pojmy nemuzes brat vazne.
V rámci dědictví můžete požádat o započtení darů za poslední 3 roky před smrtí zůstavitele. Obdarovaný tento dar ani jeho část nevrací, ale je mu adekvátně snížen podíl na dědictví.
Přečetl jsem dotaz i s odpověďmi a velice mě zaráží, že se tu dosud nikdo nezeptal na to, jaké jsou zápisy v Katastru nemovitostí. Z toho bude jasné, kdo co vlastní/vlastnil, co spadá do dědictví a kterými nemovitostmi je třeba se vlastně zabývat. Dokud toto nebude ujasněné, čtu tady převážně jen nicneřešící výkřiky do tmy.
Samotný dotaz - jeho stylizace a srozumitelnost - je bohužel jen třešinkou na dortu a nedivte se, že z dodaných informací poradit neumím.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.