Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Doplatek důchodu leden 2022

Od: minsk odpovědí: 17 změna:

Někdo se tu ptal na lednový doplatek k důchodu v roce 2022. Zde je vysvětlení:

ceskeduchody.cz/...

 

 

17 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 


0x
Dobrý den,toto vysvětlení svědčí jen a pouze o tom,jací lidé sedí v poslanecké sněmovně,když můžou vyplodit takový paskvil.Vezměme si dva důchodce...oba odešli do důchodu např.1.1.2020 a oba pobírali v roce 2021 důchod ve výši 15000 korun.První výplatní termín 2. každého měsíce a druhý 24.k.m.Oběma se od 1.1. 2022 valorizuje důchod o 799 korun.První dostane příplatek za 2 dny 27 korun a druhý dostane 605 korun.Takže...První důchodce bude mít v r.2022 průměrný měsíční důchod 15801 korun a druhý 15849 korun.Proč má být někdo "trestán" za to,že si zvolil výplatní termín zkraje měsíce?Podotýkám,že já mám výplatní termín 20.,takže na tom vlastně vydělám,ale ptám se obecně,proč to tak je.
minsk

Není to paskvil. Tohle se jedná pouze o doplatek v lednu za ty dny od 1. ledna do dne výplaty.

Tedy ne za dva dny, u prvního případu, jak uvádíte, ale pouze za jeden den, který předchází datu výplaty.

Pozor, někde jsem četla, že se počítá s nějakým průměrem počtu dní, tedy ne 30 dní jako je dní v lednu. Bylo tam 30 a nějaké drobné. Už si nepamatuji asi průměr 365/12? Takže my ty koruny a halíře nenapočítáme přesně + nějaké zaokrouhlování.

Nebudu po tom pátrat, jistě by se dal na netu najít přesný výpočet.

Ten, kdo bere 2. tak jak píšete, dostane pouze za jeden den ten doplatek a zbytek už má započítán v pravidelném valorizovaném výpočtu. Ale ten kdo má výplatu 24. tak dostane mimořádný doplatek do 23.

V únoru, březnu a tak dále už budou mít oba dva stejně velký důchod? Podle mne by tedy měli mít stejný důchod.

Datum výplaty většinou určí ČSSZ, ale důchodce si ho může jednou změnit.

----------------------------------

Ale mezi námi, aby to bylo úplně košer, tak bych to viděla, že ten doplatek dostaneme už v prosincové výplatě na ty lednové dny. Důchody se přece vyplácí dopředu.

Ale to už bych chtěla asi moc.

Německým důchodům se stejně nevyrovnáme.

minsk

Matně si vzpomínám, že otázku na doplatek důchodu vložila paní aja46.

petrm

Pokud mají dva lidi stejný důchod v prosinci 2021, měli by mít stejný důchod i v lednu 2022 po valorizaci bez ohledu na termín výplaty. Doplatek valorizace navíc k valorizaci je logický nesmysl a něco vypovídá o kvalitě našeho parlamentu.

minsk

Tady v článku podrobnější vysvětlení, než v odkazu na České důchody.

Zároveň vysvětlení, proč není valorizační doplatek vyplacen dopředu v roce 2021, jak to bylo mě divné. Zákon byl schválen od 1.1. 2022, tedy nemohl být vyplacen v prosinci. Nevěděla jsem to, jenom jsem info právě teď vyčetla v tomto článku.

mesec.cz/...

Jedná se o tzv. klouzavý měsíc a byli jsme poslední v Evropě, kdo to měl takto nastavené. /Viz info na konci článku/.

Slováci toto napravili už před 18 lety. Já to pokládám za sice malou změnu, ale prostě se to srovnalo s EU. Výjimku tvoří Malta, jak se dočtete, tam je výplata důchodů týdně.

S výší důchodů jsme na chvostu, shlédněte tabulku:

ceskeduchody.cz/...

pr

minsk: "Datum výplaty většinou určí ČSSZ, ale důchodce si ho může jednou změnit." Tak toto se dozvídám poprvé. Jak si může důchodce změnit datum výplaty důchodu? Já mám od začátku stejné datum výplaty důchodu tak jak mi to určila ČSSZ a nikdy mne nenapadlo, že by to mohlo jít nějak změnit.

minsk

pr - asi jste to nepptřeboval, protože byste se jinak o to zajímal a zjištoval si informace. Málo lidí chodí na oficiální strány ČSSZ, protože tam jde hodně věcí dohledat.

Takže ano, je to možné, do 30 dnů od oznámení, a třeba i v tom případě, kdy manželé pobírají důchody, každý jindy, a chtějí sjednotit datum výplaty, aby doručovatel vyplácel peníze v jeden den. Ten druhý povětšinou manžel potom mohl třeba chodit na nějakou brigádu, nebo mohl býtu lékaře, ži na chalupě. Jenom příklady. Další možnosti vloženy dále. Prostě v odůvodněných případech.

Což samozřejmě v dnešním bankovnictví už ztrácí význam. Ale je jistě stále pár důchodců, kteří již staršího věku, preferuji peníze v hotovosti a dochází k nim doručovatel s penzí v hotovosti.

-----------------------------

Z webu ČSSZ - S účinností od 1. ledna 2007 může oprávněný do 30 dnů ode dne oznámení rozhodnutí České správy sociálního zabezpečení písemně požádat o změnu data:

přiznání důchodu nebo jeho výplaty; takovou žádost může podat nejvýše dvakrát v případě přiznání téhož důchodu,

uvolnění výplaty starobního důchodu nebo zařízení výplaty starobního důchodu, která nebyla zařízena ode dne přiznání tohoto důchodu; takovou žádost může podat pouze jednou po tomto uvolnění nebo zařízení výplaty.

---------------------------------

Z webu penize.cz/...

Chtěli byste si sami určit den v měsíci, kdy vám bude penze chodit? Správa sociálního zajištění takové žádosti většinou zamítá. Vstřícná je jen v těchto situacích:

o konkrétní termín splatnosti požádáte už v první žádosti o důchod,

žádáte o důchod a chcete, abyste ho dostávali ve stejný termín jako manžel nebo manželka,

mění se druh důchodu, který berete, například z invalidního na starobní, a vy současně požádáte o změnu termínu splatnosti,

máte důchod splatný druhého nebo čtvrtého v měsíci a chcete splatnost posunout na pozdější datum.

Zdroj: penize.cz/...

pr

minsk: Děkují za vysvětlení a upřesnění možnosti změny termínu výplaty důchodu. Ty možností změny jsou ale většinou nepoužitelné, protože ne každý důchodce je vždy schopen splnit ty podmínky. Ano, na stránkách ČSSZ se dá hodně věcí dohledat, ale když někdo nepředpokládá, že by něco mohlo být možné tak to tam ani nehledá.

 

 


0x
Valorizace důchodů je vždy od prvního ledna, jenže každý důchodce má jiný termín a proto se mu valorizuje důchod na únor od data, kdy má termín. Tedy ty dny mezi 1.1. A vyplatnim termínem se dorovnavaji zvlášt, proto ho má každý jiný. V únoru už dostane důchodce normálně valorizovany důchod bez toho doplatku.
petrm

Součet všech důchodů od 1.1. do 31.12. by měli mít důchodci v mém příkladu stejný, ale podle nově vymysleného pravidla tomu tak nebude.

petrm

Nebo ještě jinak. Pokud by se valorizace počítala v závislosti na datumu výplaty, pak by v prosinci měli ti, kdo mají pozdější datum výplaty, měli valorizaci krácenou, protože jim zbývá do konce roku méně dní.

@minsk Vidím,že nechápete,o čem píšu.Jde o to,že když vydělím celkovou sumu vyplacenou za rok v prvním případě a v druhém,je rozdíl MĚSÍČNÍHO průměru asi 48 korun.Proč to tak je? Pochopil to zatím jenom @petrm .Když to vezmu kolem a kolem,nedivím se,jak vypadají ostatní zákony,která tito "experti"(spíš exoti) navrhují a schvalují.

48 korun...to je ještě víc,než důchodcům přidal Kalousek v době své největší slávy...
minsk

Nevím, jak to přirovnat, vysvětlit, je tam nějaký zádrhel, který uniká. Vždyt to počítají jistě nějací matematici s pomocí kalkulaček a vzorců.

To Vaše počítání má logiku, vydělila jsem a vynásobila a došla ke stejnému číslu. Ale myslím, že takto jednoduché to nebude.

Začátek roku a konec roku.

Mě to připomíná, že to je jako v té dětské hádance kolik mám prstů?

10-9-8-7-6

a

1-2-3-4-5

5+6 =11

Každopádně věřím, že to někdo, vysvětlí.

Já nevím co na tom nechápete. Vždyt je to jednoduché jak facka a kdo má doma nový výměr, lehce si to spočítá. A každý to má jinak, protože někdo má důchod dřív někdo později, takže tolik dní se rozpočítá. V lednové splatce je cena o kolik se důchod zvedl, jenže někomu dojde důchod v půlce měsíce, tak mu náleží polovina té valorizace. A aby nebyl osizeny, musí se mu důchod dorovnat od 1.ledna do poloviny měsíce, protože tu polovinu měsíce by bral ještě důchod minulý.
petrm

@minsk Matematicky je to jednoduché. Každý důchodce by měl dostat za rok 12 celých valorizací. Do minulého roku to bylo jednoduché, na datum výplaty se nebral ohled a bylo to v pořádku. Pokud někdo chce přepočítávat valorizace podle data výplaty, tak musí přepočítat začátek i konec. Pokud přepočítá jen začátek, je to špatně.

Datum výplaty je jen technický způsob, aby nebyly přetíženy pošty.

Co se týká schvalování, tak i když na začátku tohoto procesu jsou nějací odborníci, tak pak to přijde do parlamentu a tam rozhodují poslanci a ti se řídí jinými kritérii než logika. Jak výstižně řekl jeden politik : "Mysleli jsme to dobře a dopadlo to jako vždy".

Však je dostane 12 a celých, proto se musí doplatit v lednu rozdíl od 1.1 do data důchodu. Další měsíce už nic nebude.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]