Nejste přihlášen/a.
Můj bratr převedl rok před otcovou smrtí peníze na svůj účet.U notáře tvrdí ,že se jednalo o dar.Já a sestra požadujeme navýšení aktiv -tedy aby bratr vrátil peníze do dědického řízení a my dědici ( jsme 3 ) si je rozdělili na 3 díly. Chtěly jsme na bratra podat trestní oznámení , za převedení peněz bez právního důvodu ,ale bratr dokázal ,že žádný tresný čin nespáchal a odůvodnil proč peníze převedl (byl disponent maminčina účtu ) .I tak požadujeme navýšení aktiv. Notář nám oznámil, že pokud se nedohodneme tak musíme vše řešit soudní cestou. Poradte nám -máme nějakou šanci dostat od bratra nějaké peníze a soudit se .Děkujeme.
Neznám podrobnosti o Vašem případě, ale já požadoval u notáře uplatnit kolaci.
Sice se to protáhlo, ale prachy jsou prachy.
Milan na to dal odkaz.
Kolace označuje započtení na dědický podíl. Účelem tohoto institutu je spravedlivé rozdělení hodnot, které dědici od zůstavitele získávají nebo již získali. Upraveno je v § 1658–1664 občanského zákoníku jako započtení na povinný díl nepominutelného dědice a na dědický podíl u ostatních dědiců.
Předmětem kolace je to, co dědic od zůstavitele za poslední tři roky před jeho smrtí bezplatně obdržel, tedy ty věci, které mu zůstavitel daroval (případně co mu bez ohledu na čas dal do života či uhradil-li jeho dluhy). Výjimkou jsou ale obvyklá darování, k těm se nepřihlíží, kolace se vztahuje jen na výjimečné dary typu nemovitých věcí. Započtení navíc není automatické, jak u dědění ze zákona, tak v případě závěti k němu dojde jen tehdy, pokud k tomu dal zůstavitel přímo v závěti nebo v podobné formě výslovný příkaz. I když to ale nepřikázal, může soud rozhodnout o započtení tehdy, pokud by byl nepominutelný dědic neodůvodněně znevýhodněn. "Odůvodněnost"znevýhodnění se zkoumá v každém konkrétním případě zvlášt a je jen na úvaze soudu, zda k započtení jakožto kompenzaci nespravedlivého znevýhodnění nakonec přistoupí. Zpravidla by však měl vzít v potaz důvody obdarování, důsledky pro obdarovaného, okolnosti, které darování provázely, či míru zvýhodnění. [1] Choval-li se např. nepominutelný dědic vůči zůstaviteli dlouhodobě v rozporu s dobrými mravy, mohl jej zůstavitel naopak znevýhodnit tím, že významnou část svého majetku ještě před smrtí daroval jinému, a kolace by v takovém případě nebyla opodstatněná. [2]
Provádí se tak, že se hodnota započítávaného daru přičte k čisté hodnotě dědictví, ze součtu se vypočtou jednotlivé hypotetické dědické podíly a u obdarovaného se z jeho podílu odečte hodnota daru. Pokud by hodnota započítávaného daru byla vyšší, než takto vypočtený podíl, nemusí sice do dědictví nic vracet, ale sám také nedědí.
Je vhodnejšie zabudnút na tie peniaze. Súdy a právnici vás budú stát peniaze. Pokiaľ už preukázal,že trestný čin nespáchal a polícia už v tomto rozhodla,tak ako chcete dokázat opak. Peniaze boli prevedené za života dotyčnej osoby a s dispozičným právom. Mali ste sa so sestrou viac zaujímat o otca za jeho života,možno by k tomu nedošlo.
V případě, že se vše bude řešit soudně, bude soud zkoumat, zda obdarovaný a zůstavitel například sdíleli společnou domácnost. Kdo, jakým způsobem a jak často se o zůstavitele staral / navštěvoval. Jestliže byl dotyčný disponentem u účtu zůstavitele měl plné právo nakládat s finančními prostředky na daném účtu. V tomto případě by nepřipadala ani možnost kolace tj. započtení již poskytnutých darů vůči podílu na dědictví - nejedná se o dar. Navíc o kolaci, pokud se dědici nedohodnou musí rozhodnout opět soud a ten přihlíží jen k velkým darům těsně před smrtí. Ve většině případů se započítávají darované nemovitosti a finanční dary, které mohou významným způsobem ovlivnit dědické podíly. Jestliže bylo tedy z účtu vybráno 100 000 a hodnota dědictví je například 1 000 000 a více, tak to soud pravděpodobně nebude vnímat jako podstatné ovlivnění. Navíc je nutné si uvědomit, že z této částky si můžete nárokovat maximálně výši dědického podílu tj. cca 33 000, potažmo 66 000, pokud přesvědčíte i dalšího dědice...
To jsou velmi malé částky pro rozbroje v rodině. Navíc při zkoumání u soudu mohou vyplout zcela nové okolnosti, které se většinou při honbě za dědictvím neberou v potaz. Například mohl bratr hradit společnou domácnost, opravy domu/bytu, nečekané výdaje typu oprav, havárijí, hrazení léčby / léků, zdravotních pomůcek atd.
Určitě u soudu nevyhrajete. Pokud nebyl Váš otec nesvéprávný, což zřejmě nebyl, takže Váš bratr peníze nepřevedl proti jeho vůli. Měl přece dispoziční právo. Vzhledem k tomu, že se tím zabýváte až dnes, tak jste asi tatínka často nenavštěvovali. Váš bratr určitě zdůvodní, že peníze použil i ve prospěch svého otce a že to byla odměna, protože se o něho staral atd.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.