Nejste přihlášen/a.
Dobrý den,
před měsícem a půl jsem zde ptal, kam, přes koho investovat peníze. Invesiční horizont který si představuji 3 roky mi příjde krátký. Navíc investovat přes Českou spořitelnu, kde si vezmou odměnu 20k se mi moc nechce. Zatím mám peníze u Trinity. Zvažuji nákup protiinflačních dluhopsů. Které jsou teda sice na 5 let, ale údajně můžete jednou za rok požádat o jejich vyplacení. Také vím, že tam výdělek moc není, pouze kopíruje inflaci. Nicméně ve spořce mi bylo řečeno, že mají úrok kolem 8%, což v tuto chvíli jen 2% navrh.
Máte někdy zkušenosti s nákupem těch dluhopisů? Předpokládám, že investice jako taková je celkem bezpečná. Dá se to vyřídit online z domu - zařízení účtu + nákup. Případně dělal to někdo přes Spořku/ČSOB? Údajně je tam poplatek 500Kč.
A v neposlední řadě..vyplatí se vůbec?
Zdravím vás Jarine, pokud ty peníze nepotřebujete mít hned k dispozici, jako je tomu u spořících účtů, ale stačí vám dostupnost 1 x za rok, tak jsou protiinflační dluhopisy ČR produkt přímo pro vás. Je to velmi konzervativní způsob investování, což také jistě oceňujete. Vzhledem k tomu, že inflace stále roste, tak není o čem váhat.
Co se týká samotného nákupu dluhopisů, určitě doporučuji to udělat po vlastní ose - tzn. nenakupujte dluhopisy přes distributory jako je Spořka/ČSOB, účtují si za to nehorázné peníze, za každou blbost. Pokud budete chtít nakoupit dluhopisy na vlastní pěst, bude postup následující. Koukněte se, jestli máte čipový občanský průkaz, tzv. e-občanku. Poznáte to ze zadní strany občanky, měl by tam být "zlatý obdélník", tj. čip. Pokud ho vlastníte, máte vyhráno = ale ještě pozor, musíte vědět ke své eobčance kód IOK). S pomocí této eobčanky můžete založit majetkový účet sporicidluhopisycr.cz/... (na tomto odkazu vpravo nahoře červené tlačítko). Ale abyste mohl využít eobčanku při zakládání majetkového účtu, potřebujete čtečku karet, koupíte si ji například na Alze za 250 Kč alza.cz/...
Pak je postup následující:
1. Stáhnete odtud aplikaci eobčanka: info.identitaobcana.cz/... pro Windows.
2. Zapojíte do USB čtečku čipových karet, otevřete aplikaci eobčanka (kterou jste stáhnul) a ověříte, zda vše funguje.
3. Jak kliknete na založení majetkového účtu (popsáno výše, na stránkách dluhopisů červené tlačítko vpravo nahoře), dáte ověření pomocí eobčanky.
4. Založíte majetkový účet, vyplníte vše potřebné.
5. Jakmile budete mít přístup do majetkového účtu, požádáte o úpis libovolného množství dluhopisů.
6. Jakmile zažádáte o úpis dluhopisů, nejpozději do 27.12. musí být zaplacené, ty dluhopisy, peníze nejpozději 27.12. musí být na účtu ministerstva financí. Pokyny k platbě se vám vygenerují, až zažádáte o úpis. Vše budete mít v majetkovém účtu = budete k tomu mít kdykoliv přístup zdarma.
Pokud se rozhodnete nakoupit dluhopisy na vlastní pěst, můžu nastat tyto zádrhely: a) nemáte občanku s čipem = řešení - investovat do výměny občanského průkazu za ten s čipem (stojí to 200 Kč). Vyřízení nového občanského průkazu nějakou dobu trvá = zvážit, zda by se to stihlo. Nebo může nastat situace za b) že máte občanský průkaz s čipem, ale nevíte kód IOK, který jste zadával někdy v minulosti na úřadě. = řešení - jít na úřad a požádat o opětovné zadání toho kódu = stojí vás to cestu na úřad.
Abych to shrnula, tak vás nákup dluhopisů po vlastní ose stojí 200 Kč za výměnu občanky (pokud je to třeba, pokud to není třeba nestojí to nic) plus 250 Kč za nákup čtečky čipových karet. S tím, že čtečka vám už navždy zůstane, bude vaše. Pokud byste chtěl dluhopisy nakoupit přes distributora, tak za to zaplatíte (250,- za úpis dluhopisů, 500,- za zřízení elektronického přístupu do majetkového účtu, 100,- za předčasné splacení na základě žádosti, 250,- za výpis z majetkového účtu, a spoustu dalších zbytečných poplatků) plus samozřejmě čas strávený v bance, který nebude zrovna krátký.
Sama investuji do státních dluhopisů, takže v tom mám praxi. Kdybyste se rozhodl investovat po vlastní ose (nikoliv přes distributora), ráda vám se vším poradím.
Loni mi dělali ve spořce založení účtu a nákup dluhopisů. Trvalo to dvacet minut a platil jsem celkem 250 Kč. Zase mi nezbyla čtečka, kterou jsem nikdy nepotřeboval.
No vidíte, nám čtečka v rodině slouží, protože kromě mě bude investovat do dluhopisů například bratr, partner, takže se jen točí a točí. Zatím jste asi s dluhopisy nic nepotřeboval řešit, výpisy, změny, apod. Až něco budete potřebovat, distributor si to řádně vše naúčtuje. Tímto nechci odrazovat od nákupu přes distributora, ale já mám zkušenost s nákupem po vlastní ose.
Čipovou občanku bohužel nemám.
Ptal jsem se před měsícem u České spořitelny s tím, že mi bylo řečeno 250Kč ale teď čtu na jejich stránkách 250kč a 500kč což mě zmátlo.
Když to nakoupím přes distributora, tak to stejně pak mohu spravovat po vlastní ose, ne?
Pokud má člověk založený majetkový účet, tak samozřejmě žádnou občanku nepotřebuje (Mluvila jsem o případu, kdy majetkový účet ten člověk ještě nevlastní). Jinak tady sporicidluhopisycr.cz/... je kompletní přehled poplatků. Nejsem si jistá, zda pokud budete kupovat před distributora, zda budete moci vše sám spravovat. Jinak pokud chcete nakoupit tuto emisi, tak je potřeba, aby peníze byly na účtu finančního úřadu (případně distributora) opravdu do 27.12. 2021. Přiští emise bude pravděpodobně také, další rok.
Tak jsem volal do spořitelny, u tady té poslední emise chtějí 250kč za zřízení, 500kč bylo u předešlé a to už nechtějí. Asi teda do toho půjdu, protože bych musel investovat do nové OP, čtečky, cestu na úřad, cestu pro čtečku. Tak tohle se vyplatí víc.
u těch dluhopisů Fio je zas vhodný zmínit, že u nich se daň z těch 5% zisku platí, takže reálně 4,25%. nicméně se do daňovýho přizání uvádět nemusí, v čemž vidím podstatnou výhodu oproti zahraničním etf, spoustu lidí odradí od nákupu právě tato povinnost s tím českým brokerem mi to vysvětli, konkrétně Fio, co je vhodnýho na tom platit poplatek od 8USD za transakci na US burze? Oproti Degiro, Interactive Brokers, kde je ten poplatek desetinovej a dividenda přijde už taky zdaněná?
tomu srovnání brokerů nerozumím. přece když nakoupíš akcie US společností, tak je držíš v dolarech jak na Degiru tak na Fio, a je jedno co dělá koruna a euro. až v momentě kdy chceš realizovat prodej řešíš kurzy. tzn na Degiro akcie prodáš, provede se směna do eur za poplatek 0,25%, z eur hned změníš za středovej kurz do kč a pošleš na bankovní účet. u Fio prodáš, zaplatíš 8-10 dolarů za transakci, a pak ještě řešíš co s dolarem, jestli ho vyměnit na kč za zlodějskej bankovní kurz nebo to směnit nějak přes třetí stranu ala Revolut. pokud dobře počítám tak obchody u Fio se poplatkově vyplatí oproti Degiru nad 3200-4000USD/transakci.
u českých akciích není o čem, ty snad jako jediný daní Fio správně 15%, ostatní 30-35%. e-brokera sice založenýho mám, ale nedržím v něm momentálně žádný pozice. takže žádnej úvěr na měnu neznám, o co jde?
asi to chápu, ale je to na mě moc složitý z hlediska nějakýho vnitřního klidu bych ty akcie raději držel u Fio, ale mnohem jednodušší a pohodlnější mi to přijde na Degiro.
"Důležité je si uvědomit, že měnovým úvěrem není chráněn případný zisk ani ztráta způsobená pohybem nakoupené akcie. Pokud například klient použije měnový úvěr na nákup akcií v objemu 10.000 USD a tyto akcie se zhodnotí o 10 %, bude měnovým úvěrem chráněno stále jen 10.000 USD a 1.000 USD tvořících zisk, měnovým úvěrem chráněno nebude. Pokud bude chtít klient tento zisk převést na jinou měnu (obvykle svou základní měnu), musí to již udělat za aktuální kurz.
Pokud klient využije měnový úvěr k nákupu akcií v hodnotě 10.000 USD a tyto akcie po poklesu jejich kurzu prodá např. za částku 9.000 USD, realizuje tak ztrátu ve výši 1.000 USD a v této výši je pak zcela vystaven měnovému riziku. Bance totiž musí splatit celou výši úvěru (10.000 USD), přičemž po uzavření pozice má z prodeje k dispozici pouze 9.000 USD a 1.000 USD si musí koupit za aktuální kurz, který může být i nevýhodnější, než byl v čase nákupu akcií. V uvedeném případě měnový úvěr kryl měnové riziko pouze v části 9.000 USD."
to mi teda zas tak výhodný nepřijde, zisk se stejně mění v současným kurzu a případná ztráta dorovnává taky v současným kurzu. pořád neodpadá ten problém kde ty dolary co chybí/přebývají směnit
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.