Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Proti-inflační dluhopis republiky - zkušenosti?

Od: jarin* odpovědí: 32 změna:

Dobrý den,

před měsícem a půl jsem zde ptal, kam, přes koho investovat peníze. Invesiční horizont který si představuji 3 roky mi příjde krátký. Navíc investovat přes Českou spořitelnu, kde si vezmou odměnu 20k se mi moc nechce. Zatím mám peníze u Trinity. Zvažuji nákup protiinflačních dluhopsů. Které jsou teda sice na 5 let, ale údajně můžete jednou za rok požádat o jejich vyplacení. Také vím, že tam výdělek moc není, pouze kopíruje inflaci. Nicméně ve spořce mi bylo řečeno, že mají úrok kolem 8%, což v tuto chvíli jen 2% navrh.

Máte někdy zkušenosti s nákupem těch dluhopisů? Předpokládám, že investice jako taková je celkem bezpečná. Dá se to vyřídit online z domu - zařízení účtu + nákup. Případně dělal to někdo přes Spořku/ČSOB? Údajně je tam poplatek 500Kč.

A v neposlední řadě..vyplatí se vůbec?

 

 

32 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

investorka

0x

Zdravím vás Jarine, pokud ty peníze nepotřebujete mít hned k dispozici, jako je tomu u spořících účtů, ale stačí vám dostupnost 1 x za rok, tak jsou protiinflační dluhopisy ČR produkt přímo pro vás. Je to velmi konzervativní způsob investování, což také jistě oceňujete. Vzhledem k tomu, že inflace stále roste, tak není o čem váhat.

Co se týká samotného nákupu dluhopisů, určitě doporučuji to udělat po vlastní ose - tzn. nenakupujte dluhopisy přes distributory jako je Spořka/ČSOB, účtují si za to nehorázné peníze, za každou blbost. Pokud budete chtít nakoupit dluhopisy na vlastní pěst, bude postup následující. Koukněte se, jestli máte čipový občanský průkaz, tzv. e-občanku. Poznáte to ze zadní strany občanky, měl by tam být "zlatý obdélník", tj. čip. Pokud ho vlastníte, máte vyhráno = ale ještě pozor, musíte vědět ke své eobčance kód IOK). S pomocí této eobčanky můžete založit majetkový účet sporicidluhopisycr.cz/... (na tomto odkazu vpravo nahoře červené tlačítko). Ale abyste mohl využít eobčanku při zakládání majetkového účtu, potřebujete čtečku karet, koupíte si ji například na Alze za 250 Kč alza.cz/...

Pak je postup následující:

1. Stáhnete odtud aplikaci eobčanka: info.identitaobcana.cz/... pro Windows.

2. Zapojíte do USB čtečku čipových karet, otevřete aplikaci eobčanka (kterou jste stáhnul) a ověříte, zda vše funguje.

3. Jak kliknete na založení majetkového účtu (popsáno výše, na stránkách dluhopisů červené tlačítko vpravo nahoře), dáte ověření pomocí eobčanky.

4. Založíte majetkový účet, vyplníte vše potřebné.

5. Jakmile budete mít přístup do majetkového účtu, požádáte o úpis libovolného množství dluhopisů.

6. Jakmile zažádáte o úpis dluhopisů, nejpozději do 27.12. musí být zaplacené, ty dluhopisy, peníze nejpozději 27.12. musí být na účtu ministerstva financí. Pokyny k platbě se vám vygenerují, až zažádáte o úpis. Vše budete mít v majetkovém účtu = budete k tomu mít kdykoliv přístup zdarma.

Pokud se rozhodnete nakoupit dluhopisy na vlastní pěst, můžu nastat tyto zádrhely: a) nemáte občanku s čipem = řešení - investovat do výměny občanského průkazu za ten s čipem (stojí to 200 Kč). Vyřízení nového občanského průkazu nějakou dobu trvá = zvážit, zda by se to stihlo. Nebo může nastat situace za b) že máte občanský průkaz s čipem, ale nevíte kód IOK, který jste zadával někdy v minulosti na úřadě. = řešení - jít na úřad a požádat o opětovné zadání toho kódu = stojí vás to cestu na úřad.

Abych to shrnula, tak vás nákup dluhopisů po vlastní ose stojí 200 Kč za výměnu občanky (pokud je to třeba, pokud to není třeba nestojí to nic) plus 250 Kč za nákup čtečky čipových karet. S tím, že čtečka vám už navždy zůstane, bude vaše. Pokud byste chtěl dluhopisy nakoupit přes distributora, tak za to zaplatíte (250,- za úpis dluhopisů, 500,- za zřízení elektronického přístupu do majetkového účtu, 100,- za předčasné splacení na základě žádosti, 250,- za výpis z majetkového účtu, a spoustu dalších zbytečných poplatků) plus samozřejmě čas strávený v bance, který nebude zrovna krátký.

Sama investuji do státních dluhopisů, takže v tom mám praxi. Kdybyste se rozhodl investovat po vlastní ose (nikoliv přes distributora), ráda vám se vším poradím.

pckop1

Loni mi dělali ve spořce založení účtu a nákup dluhopisů. Trvalo to dvacet minut a platil jsem celkem 250 Kč. Zase mi nezbyla čtečka, kterou jsem nikdy nepotřeboval.

ivestorka

No vidíte, nám čtečka v rodině slouží, protože kromě mě bude investovat do dluhopisů například bratr, partner, takže se jen točí a točí. Zatím jste asi s dluhopisy nic nepotřeboval řešit, výpisy, změny, apod. Až něco budete potřebovat, distributor si to řádně vše naúčtuje. Tímto nechci odrazovat od nákupu přes distributora, ale já mám zkušenost s nákupem po vlastní ose.

jarin*

Čipovou občanku bohužel nemám.

Ptal jsem se před měsícem u České spořitelny s tím, že mi bylo řečeno 250Kč ale teď čtu na jejich stránkách 250kč a 500kč což mě zmátlo.

Když to nakoupím přes distributora, tak to stejně pak mohu spravovat po vlastní ose, ne?

pckop1

Pokud už mám založený účet, nepotřebuji žádného distributora ani čtečku.

jarin*

Když to nestihnu do 27.12 tak po novém roce je také možnost nebo ne?

ivestorka

Pokud má člověk založený majetkový účet, tak samozřejmě žádnou občanku nepotřebuje (Mluvila jsem o případu, kdy majetkový účet ten člověk ještě nevlastní). Jinak tady sporicidluhopisycr.cz/... je kompletní přehled poplatků. Nejsem si jistá, zda pokud budete kupovat před distributora, zda budete moci vše sám spravovat. Jinak pokud chcete nakoupit tuto emisi, tak je potřeba, aby peníze byly na účtu finančního úřadu (případně distributora) opravdu do 27.12. 2021. Přiští emise bude pravděpodobně také, další rok.

jarin*

Tak jsem volal do spořitelny, u tady té poslední emise chtějí 250kč za zřízení, 500kč bylo u předešlé a to už nechtějí. Asi teda do toho půjdu, protože bych musel investovat do nové OP, čtečky, cestu na úřad, cestu pro čtečku. Tak tohle se vyplatí víc.

nevim jak je to z poplatkem 500 , Ja nakupoval v Sporce minuly tyden platil jsem na vic 250kc.

Takovy dotaz,kdyz uz mam zrizeny ucet muzu tedy jeste dokoupit sam bez poplatku?

pckop1

Paboz, můžete sám

creepy
Dobrý den tohle mě zajímá,kolik cca je dobrý vložit aby mělo smysl zhodnocení?Dekuji

 

jarin*

Ještě se zeptám, ty úroky se připisují jednou ročně nebo jak to funguje?

pckop1

Jednou ročně k datu emise.

 

sparcoo*

0x
Já jsem si byl založit majetkový účet do ČSOB, stálo to 500 Kč a mám ho do konce života.
Protiinflační dluhopisy je můj oblíbený finanční nástroj. Je to nejméně riziková investice, vlastně skoro "bezriziková".
S rostoucí inflací se ještě více vyplatí a měl by nahradit běžný BÚ a spořicí účet na takové to bezrizikové spoření v kratším horizontu.
Letošní výnos přes 6%, příští rok očekávaný 5%+.
Vyplácení je opravdu možné předčasně 1x ročně ale jen 500 000 Kč + 1/2 vloženého. Tedy příklad: Pokud vložím 1 000 000 Kč, po prvním roce mohu vybrat 500 000 + 250 000.
jarin*

A další roky to vyplacení 500 000Kč + 1/2 vloženého je stejné nebo už to jde vybrat všechno?

sparcoo*
Nene vždy takto, až po uplynutí doby je vám vrácena celá investovaná částka včetně výnosů.

 


0x
Dluhopisy určitě nejsou dobrým nástrojem na investici, protože kupujete něco s předem daným výnosem, který se u protiinflačních mění dle míry inflace. Tudíž slouží spíše ke zmírnění dopadů inflace, protože ji nepokryjí celou. Vyhlašovaná inflace je vždy nižší než skutečná, navíc spotřební koš každého jednotlivce je jiný. Taky protiinflační dluhopisy neumožňují reinvestovat vyplacený kupón, takže složené úročení není možné využít a u sestileteho dluhopisu to může udělat efekt. Proto se to vyplatí jen státu a je směšné, že stát ještě umožňuje bance za to inkasovat poplatky. To už bych bral raději ETF, kde sice je nějaké riziko, ale výnos prakticky neomezený. U distribučních ETF máte možnost výplatu dividend, klidně každý měsíc, dle zaměření ETF. Lépe vyjdou akumulační ETF, kde se naplno projeví efekt složeneho úročení, navíc inflace je započtená v ceně výrobků.
au1
tady je potreba dodat ze z distribucnich etf je potreba odvest dan a uvest ji v danovem priznani. coz u stavajici emise protiinflacnich dluhopisu odpada. ja teda radsi drzim akumulacni etf, ten dluhopis vyplati urok podle inflace za rijen22-rijen21 a kdovi kolik to bude, to muzou byt klidne i min jak 4%
Daň z dividend u distribučních ETF se samozřejmě musí zaplatit, proto jsem psal, že akumulační ETF jsou lepší, protože daň z dividendy zaplatí plátce a fond tyhle peníze dále investuje sám do sebe, takže investor se nemusí o nic starat, navíc využívá naplno složeného úročení. Pokud takové ETF držím nad tři roky, tak neplatim ani daň ze zisku. Výhody jsou vysoká likvidita, peníze můžu mít kdykoliv k dispozici a prakticky neomezený výnos, reálné 15-20% ročně, letos byl samozřejmě velmi dobrý rok, takže výnos je ještě vyšší. Na držení dividendovych akcií jsou nejlepší české a US tituly u českého brokera, kde dividenda už přijde zdaněná, takže ta už se danit nemusí a investor s tím nemá žádné starosti. Fio teď nabízí dluhopisy na 5% p.a. které jsou bez poplatku, takže jejich nákup je zdarma a jelikož ECB předpokládá ve 23 a 24 inflaci kolem dvou procent, mohla by to být dobrá volba, protože dovozová inflace se sníží, takže může být výhodnější tento dluhopis než protiinflační. Samozřejmě rizika u všech dluhopisů existují, i nízká likvidita hraje proti těmto nástrojům. Burzovně obchodované ETF lze prodat kdykoliv, takže peníze můžu mít okamžitě kdykoliv k dispozici, což u dluhopisů není možné.
au1

u těch dluhopisů Fio je zas vhodný zmínit, že u nich se daň z těch 5% zisku platí, takže reálně 4,25%. nicméně se do daňovýho přizání uvádět nemusí, v čemž vidím podstatnou výhodu oproti zahraničním etf, spoustu lidí odradí od nákupu právě tato povinnost s tím českým brokerem mi to vysvětli, konkrétně Fio, co je vhodnýho na tom platit poplatek od 8USD za transakci na US burze? Oproti Degiro, Interactive Brokers, kde je ten poplatek desetinovej a dividenda přijde už taky zdaněná?

Však píšu, že akumulační ETF tyhle problémy nemá, týká se to jen těch distribučních a vždy máš volbu si vybrat, zda chceš dividendove nebo reinvestiční. Jinak daň z fio dluhopisu nemusíme řešit, protože nevíme, jakým směrem se bude vyvíjet inflace. Příští rok může být ještě vysoká, ale jak US, tak ECB mají v plánu inflaci krotit, takže sazby půjdou nahoru a v dalších letech může být ten pětiprocentní kupón u fia výhodnější než protiinflační dluhopisy. Tam sice neplatis daň, ale platíš poplatky. Já dluhopisy nedělám, není to pro mě zajímavá investice, jde spíše o uložení peněz za předem daný kupón s nemožnosti reinvestovat a využívat složené úročení, navíc peníze mrtvé šest let. Co se týká Degiro, samozřejmě i tam účet mám, ale zkus si tam koupit cz dividendovou akcii - daň z divi 35% u České akcie! Kdežto u cz akcie normálních 15%. Takže mít dividendove tituly u degiro je holý nesmysl, kromě US akcií. Další velká nevýhoda Degiro je, že účet je v EURech, takže jsi neustále v kurzovem riziku a pokud šáhneš po US akciích probíhá další konverze do dolaru. Pokud chceš vybrat prachy, tak zpět do eur a poté do czk. Takže u degira potřebuješ další keš na hedging a tohle se dá u fia jednoduše řešit úvěrem na měnu. Samozřejmě něco to stojí, ale když je dolar slabý, můžeš měnový úvěr jednoduše a levně splatit i se ziskem. A jelikož v US kupuju akcie na delší držení, poplatek 7,95usd za nákup mě vůbec netrápí, protože tam držím většinou růstové tituly a nějaké divi tituly, zbytek mám u nás v dividendovych titulech na pasivní příjem, který stejně vždy reinvestuju, kvůli složeném úročení. Degiro používám jen na krátké obchody v US, které držím většinou v řádu hodin, ale když jde kurz proti tobě, musíš na to prostě vydělat.
au1

tomu srovnání brokerů nerozumím. přece když nakoupíš akcie US společností, tak je držíš v dolarech jak na Degiru tak na Fio, a je jedno co dělá koruna a euro. až v momentě kdy chceš realizovat prodej řešíš kurzy. tzn na Degiro akcie prodáš, provede se směna do eur za poplatek 0,25%, z eur hned změníš za středovej kurz do kč a pošleš na bankovní účet. u Fio prodáš, zaplatíš 8-10 dolarů za transakci, a pak ještě řešíš co s dolarem, jestli ho vyměnit na kč za zlodějskej bankovní kurz nebo to směnit nějak přes třetí stranu ala Revolut. pokud dobře počítám tak obchody u Fio se poplatkově vyplatí oproti Degiru nad 3200-4000USD/transakci.
u českých akciích není o čem, ty snad jako jediný daní Fio správně 15%, ostatní 30-35%. e-brokera sice založenýho mám, ale nedržím v něm momentálně žádný pozice. takže žádnej úvěr na měnu neznám, o co jde?

Jo, jenže musíš měnit 2x tam a 2x zpět přes euro. Já to mám nastavené tak, že koupím US akcie za přepočet eur usd, poté si vypnu autofix na dolar a když prodám dolarovou pozici, na účtu mi zůstanou dolary na další nákup, nemusím tedy po každém prodeji platit autofix 0.25%. Jenže teď jde dolar i euro proti nám, dolar posílil i vůči euru a naopak koruna něco přidala vůči euru a i když je to za střed, je to teď momentálně nevýhodné, protože i ten střed se neustále mění. U fio to mám tak, že žádné dolary nemám a kupuju v US za Kč, dolary mi půjčí fio za kurz střed v době nákupu a tento kurz mám zafixovaný po celou dobu bez ohledu, kam jde dolar. Ručím téma korunama, které jsem použil na nákup. Stojí to nějaké procenta ročně, které si fio bere za tento měnový úvěr a v době nízkých sazeb jsem tohle hodně využíval. Teď ovšem u nás šly sazby nahoru a půjdou nahoru i v US, takže jsem úvěr splatil tak, že jsem ty dolary koupil za ty koruny, kterými jsem ručil. Je to výhoda v tom, že když jde dolar proti tobě a prodáš pozici, dostaneš stejně korun jako v době nákupu. Naopak když sílí koruna a ty koupíš v US na úvěr řekněme za 22,5 a koruna posílí na třeba 22, můžeš dolar koupit a tím splatis ten úvěr a ještě vyděláš na kurzu.
au1

asi to chápu, ale je to na mě moc složitý z hlediska nějakýho vnitřního klidu bych ty akcie raději držel u Fio, ale mnohem jednodušší a pohodlnější mi to přijde na Degiro.

Ono je to právě jednoduché. Máš kačky a nemusíš vůbec řešit jestli máš usd nebo eur na nákup, nemusíš je měnit za nevýhodný spreead, prostě nakoupíš v cizí měně za koruny, zároveň jsi zahedgovaný proti měnovému riziku. U fia mám více obchodních účtů, jeden je můj vlastní přímo v cdcp, takže i kdyby fio kleklo, akcie mám stále při ruce, mám tam i marginovy účet, který občas vyuziju, když jde trh tam, kam chci nebo se svezu na šortu. U degira mám peníze jen které rychle točím, z hlediska poplatků to má svoji výhodu, ale na dlouhodobé držení je tam to kurzové riziko a na držení českých dividendovych titulů není degiro rozhodně správná volba. Taky je to nizozemský broker, takže platí tamní zákony, podpora není pořád k dispozici a v případě potíží to nemusí být dobrá volba. A poplatky u fia jsou jedny z nejlevnějších. Dříve jsem měl brokerjet čs, ale ten to ukončil, navíc tam mám akcie z US, které ani nejdou převézt, protože se s nimi už neobchoduje, ale je to bez problémů, jen mi jednou ročně pošlou výpis, že jich tam mám.
au1

"Důležité je si uvědomit, že měnovým úvěrem není chráněn případný zisk ani ztráta způsobená pohybem nakoupené akcie. Pokud například klient použije měnový úvěr na nákup akcií v objemu 10.000 USD a tyto akcie se zhodnotí o 10 %, bude měnovým úvěrem chráněno stále jen 10.000 USD a 1.000 USD tvořících zisk, měnovým úvěrem chráněno nebude. Pokud bude chtít klient tento zisk převést na jinou měnu (obvykle svou základní měnu), musí to již udělat za aktuální kurz.

Pokud klient využije měnový úvěr k nákupu akcií v hodnotě 10.000 USD a tyto akcie po poklesu jejich kurzu prodá např. za částku 9.000 USD, realizuje tak ztrátu ve výši 1.000 USD a v této výši je pak zcela vystaven měnovému riziku. Bance totiž musí splatit celou výši úvěru (10.000 USD), přičemž po uzavření pozice má z prodeje k dispozici pouze 9.000 USD a 1.000 USD si musí koupit za aktuální kurz, který může být i nevýhodnější, než byl v čase nákupu akcií. V uvedeném případě měnový úvěr kryl měnové riziko pouze v části 9.000 USD."
to mi teda zas tak výhodný nepřijde, zisk se stejně mění v současným kurzu a případná ztráta dorovnává taky v současným kurzu. pořád neodpadá ten problém kde ty dolary co chybí/přebývají směnit

Ale samozřejmě, že máš zahedgovaný jen ten vklad v okamžiku nákupu a to je důležité, protože je to celá investice. Představ si, že vyděláš z těch 10tis usd těch 10%, tedy 1000usd ale dolar ti za tu dobu posílí o stejných 10%. Máš tedy 10tis vklad plus 1tis zisk, celkem 11tis usd a na dolaru přijdeš o deset procent, to je z 11tis 1100usd mínus. Takže jsi oproti původnímu vkladu ještě o sto dolarů v mínusu i když akcie udělala deset procent plus. A teď si vem příklad, že těch 10tis máš zahedgovaných a vyděláš 10%, tedy tisíc usd a dolar posílí proti koruně a těch deset procent, takže přijdeš pouze o deset procent z té tisícovky, tedy reálný výnos nebude 10% ale bude 9% - 900usd, protože ztráta na měně bude deset procent jen z té tisícovky, ale už ne z těch investovanych 10tis. A teď si vem předpovědi ČNB, že euro by mohlo být za dva roky na 23kc, to je z dnešních cen zhruba deset procent dolů. Takže z tohoto důvodu mi degiro nepřijde vhodné na investice do akcií, které chci nebo budu držet delší dobu. Takto zaplatím i fia těch 8usd za nákup a držím, žádné kurzové výkyvy mi nehrozí. Naopak ještě můžu na posílení koruny vydělat. Například udělám nákup v US za dnešní nějaký kurz 22,50 který mám zajištěný a v případě posílení koruny na 20kc za dolar, tento koupím a vrátím brokerovi, takže vydělám na kurzu, a i když mě bude něco stát měnový úvěr, neprodělám na měně. Z tohoto důvodu je jakýkoliv cizí broker v nevýhodě. Na druhou stranu, i u toho fia si můžu koupit eur nebo dolar za spreead a nemusím platit měnový úvěr, samozřejmě ale nikdo neví, kde bude koruna za 3, 5 nebo deset let, což může část zisků sebrat, v případě posilování koruny, takže to měnové riziko je tam stejné jako u degiro. U degira ještě vyšší protože nezáleží jen na kurzu eur/czk ale hlavně i na kurzu eur/usd. U fia si jednotlivé měny pořizuju přímo z czk a nemusím řešit kurz eur/usd.

 

jarin*

Reinvestice vyplaceného kuponu je myšleno - vložím 600 000Kč. Po roce mi přibude 50 000Kč z úroků. Místo aby se mi částka zhodnocovala 650 000Kč tak se zhodnocuje dál 600 000Kč? Chápu správně?

 

 

jarin*

Hm to se asi moc nevyplatí. Člověk je na nule, nevydělá, neprodělá. Já bych tam vložil milion. Kdyby se ta částka dala jednou ročně vybrat, tak bych o tom uvažoval. Ale když je to na 5 let a po roce můžu vybrat 750k, tak to moc smysl nedává. Teda dává to smysl státu.

 

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]