Nejste přihlášen/a.
Opravdu čistě hypoteticky, kdybych měl ženu a měli bychom stejnou výplatu, s tím rozdílem, že já 50% z výplaty investuji, a ona stejnou část utratí za sebe (kabelky atd), všechny společné výdaje jdou na půl. Dejme tomu, že si během 5 let trvání manželství za milion koupím potřebné věci, třeba auto, televize, gauč.., a ona milion utratí za věci pro sebe, kabelky, boty, šaty, šperky. A teď se budeme rozvádět, jak se to rozpočítá? auto vím, že se vezme jeho současné hodnota, ale co ty ostatní věci? Počítá se do jmění i luxusní kabelky, i když jsou dámské a dala do nich všechny peníze? Tudíž ona by měla kabelky v hodnotě milionu, já kožený gauč v hodnotě milionu. Jak se to bude dělit?
A co kdybych ten milion dal do krypta, z milionu by byly dva, zase bych ji musel půlku dát? Když je to krypto tak anonymní, můžu si udělat peněženku, o které nikdo nebude vědět, a budu tam posílat krypto. A pak jen řeknu, že jsem to dal do kryptoměny třeba DOGE, a že jsem na tom prodělal a mám v tom jen 200k a dám ji teda jen půlku, 100tisíc. O těch 800k kč, které jsem odklonil se nikdo nedoví, a když jo, tak řeknu že jsem si za to něco koupil, pozlacený burger, který jsem snědl, nebo jsem za to platil šlapky a ta kryptopeněženka je té šlapky. To stejné, pokud budu platit vše hotově, můžu říct, že jsem celou výplatu utratil za jídlo, luxusní přežitky, prosázel, přitom si někde schovám těch 50% z výplaty. Šlo by to?
Proč se ptám, no protože jsem v mládí zažil rozvod a exžena mě připravila o půl milionu, který jsem si vydělal během a po studiích, zatímco ona po nocích pařila. Teď mám novou a je na vdavky, tak nechci zase přijít o půlku toho, co buduji.
Při společném jmění manželů jsou všechny vydělané peníze společné. Když platíte pivo ze své gáže, tak jej neplatíte ze svého, ale ze společných peněz. Takže pokud dáte z výplaty 20 000 na hypotéku, tak jste tam neposlal svoje peníze, ale společné. Žádné svoje peníze totiž nemáte - tety pokud jste je nezdědil. Manželčina výplata taky nejsou její peníze, ale společné. Takže kabelky kupuje nikoliv za své, ale za společné peníze.
Proto je svatba stupidita. Žena vše rozhází a nakonec vás oškube o naspořené peníze. Kdo normální by toto riskoval? Může to být i naopak ale ve svém okolí převážně ženy se chovají jako blázen a několik kolegů se divilo, proč mají exekuce. Vše jim ženy zatajily. Samozřejmě je pak kopli do zadní části ale o peníze přišli tak jako tak. To je varování. Bod 1 - neženit se nebo neprůstřelnou předmanželskou smlouvu. Tu ovšem zdůvodnit tím, že očekáváte od manželky jen podraz asi nebude snadné. Pak platí bod č.1. Když po rodičích zdědíte barák a pak o něj díky hloupé manželce přijdete je někdy na trestný čin. Kdo má toto zapotřebí?
@hypotetickyfakt - Když zdědím po rodičích asi 3 byty, které pak budu pronajímat, nájem jde do společných peněz?
Nájem ne - jenom to, co z něho "zbyde" po např. rekonstrukci, úpravách, daních atd. - pokud je tedy SJM v zákonném režimu.
NOZ § 709
(2) Součástí společného jmění je zisk z toho, co náleží výhradně jednomu z manželů.
majetek se dělí napůl, nebo podle dohody, pokud se nedohodnete, rozhodne soud.. Případně se obrat na právníka jak to ošetřit
ano, ovšem pozor na hypoteku, tam je to pak jinak, když ji máte spolešnou musíš si od ženy ten zbytek odkoupit, zní to divně ale je to tak, syn to řešil před rokem
platíte-li hypo. společně, není rozhodující kolik kdo přispívá peníze jsou společné a má se za to že platíte stejně..takže napůl jedině byste to dokázal že posíláte každý část a to výpisy z účtů a že byste si je schovával třeba 20let pochybuji
Chce to předmanželskou smlouvu. A probrat s právníkem. Někde jsou totiž chytáky. Třeba družstevní byt, coby dar od rodičů výslovně jen Tobě, je i manželky. Protože jsou tam jiné vztahy, než kdyby byl v osobním vlastnictví.
Kdybys byl ženatý a otec jeden z těch družstevních bytů napsal jen a výslovně na Tebe, tak bacha, automaticky se stává podílníkem i Tvoje žena, i když do bytu neinvestovala, ba ani ho nikdy neviděla! A kdyby ses s ní rozváděl, tak se při majetkovém vyrovnání o bytě jedná jako o společném. Řešení je, aby byl nejdřív převeden do os. vlastnictví.
Čistě hypoteticky - můžete uzavřít dohodu podle
NOZ § 716
(1) Snoubenci a manželé si mohou ujednat manželský majetkový režim odlišný od zákonného režimu. Ujednají-li si smluvený režim manželé, upraví zpravidla své povinnosti a práva týkající se již existujícího společného jmění. Ujedná-li se pro smluvený režim zpětný účinek, nepřihlíží se k tomu.
(2) Smlouva o manželském majetkovém režimu vyžaduje formu veřejné listiny.
§ 717
(1) Smluvený režim může spočívat v režimu oddělených jmění, v režimu vyhrazujícím vznik společného jmění ke dni zániku manželství, jakož i v režimu rozšíření nebo zúžení rozsahu společného jmění v zákonném režimu. Ustanovení o režimu oddělených jmění se použijí obdobně v režimu vyhrazujícím vznik společného jmění ke dni zániku manželství.
Vzhledem k povinnosti "veřejné listiny" budete k jejímu sepsání potřebovat notáře, který by vám měl i detailně zodpovědět dotazy podle vaší majetkové situace, představ a pod.
Pokud jsi nemovitost nabyl před manželstvím, tak je jenom Tvoje. Ona ji nedědí, ale Tvé děti ano.
Pokud s tím budeš podnikat a z toho šetřit na opravy a renovaci toho majetku, tak si dovedu představit smlouvu, kde to bude na procenta, jako fond obnovy a vedle toho čistý zisk, který by pak byl jako Tvůj příjem započten do rodinného rozpočtu stejně jako plat Vaší paní. To je moje doměnka, to chce fakt právníka.
Trošku je předchozí komentář nejasný.
Pokud jeden z manželů získal nemovitost před manželstvím,pak ho samozřejmě polovinu zdědí manželka a druhá polovina se dělí mezi manželku a děti rovnoměrně.
Vyřiďte prosím slečně, at poděkuje pánubohu, že si ji nevezmete, pošle vás k šípku a raději si kde koupit pěkné boty nebo i tu kabelku, s vámi by to skutečně nevytrhla. Jste strašný člověk.
Asi budu mít divné řeči, ale nemohu jinak, když vy to máte takhle spočítané. Jak si ceníte služeb ženy. Úklidy, vaření, nakupování, údržby prádla, zásobování atd atd. To je samozřejmost, kterou penězi nelze ocenit? Počítají se pouze hmotné statky?
Aháááá, tak to jste opravdu světlá vyjímka. Máte můj hluboký obdiv.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.