Nejste přihlášen/a.
Proč by měl mít manžel na rodinném domku , který mi darovali rodiče, zřízeno věcné břemeno. Jaká práva a povinnosti by z toho pro mě vyplývaly. Jedno v. břemeno už tam má zřízeno maminka na doživotní užívání. Komu by dům připadl po mé smrti, máme ještě tři děti, z toho dvě již zletilé. Děkuji.
Začnu s poslední otázkou. Tím, že je na domě věcné břemeno se nijak nemění podmínky dědění. Takže půlka je Vašeho muže, zbytek si rozdělí děti (jejich věk opět nehraje roli). Z tohoto důvodu se mi zdá zbytečné, aby se tam na Vašeho manžela dávalo věcné břemeno. On by byl po Vaší smrti spoluvlastníkem nemovitosti. Toto věcné břemeno by přicházelo v úvahu, kdybyste například nemovitost nyní za Vašeho života, darovala jednomu dítěti. Tím pádem by se toto dítě stalo JEDINÝM vlastníkem nemovitosti. Bez věcného břemene by Vás mohlo kdykoliv vystěhovat. Věcné břemeno pro Vás znamená, že za svého života máte právo v tomto domě bydlet, i když se změní vlastník nemovitosti. Nějaká zvláštní práva a povinnosti tady z toho neplynou. Věcné břemeno je ukončeno smrtí toho, na koho je napsáno. Nelze ho například dědit.
doplněno 04.07.10 10:40:manžel a děti dědí stejným dílem
Ten, kdo věcné břemeno vložil, ho také může kdykoliv zrušit.
Jinak Cyril mě správně opravil , manžel a děti dědí STEJNÝM dílem
Mám obavy, že věcné břemeno nelze kdykoliv zrušit. K tomuto je potřeba souhlas všech stran.
Pokud by mělo platit vaše tvrzení, že ten kdo věcné břemeno vložil, jej také může kdykoliv zrušit, pak by asi bylo zbytečné jakékoliv věcné břemeno zřizovat. Samozřejmě opak je pravdou.
Kdyby ten, kdo zřídil věcné břemeno, mohl jej kdykoliv zrušit - to přeci nemá logiku. Uvedu příklad: přispěji potomkovi na nákup nemovitosti finanční částku odpovídající hodnotě bytu - nechci být podílový spoluvlastník, ale on mi zřídí věcné břemeno doživotního užívání. No a po roce by mi toto právo mohl zrušit?
Zákon č. 40/1964 Sb., občanský zákoník
(1) Věcná břemena zanikají rozhodnutím příslušného orgánu nebo ze zákona. K zániku práva odpovídajícího věcnému břemeni smlouvou je nutný vklad do katastru nemovitostí.
(2) Věcné břemeno zanikne, nastanou-li takové trvalé změny, že věc již nemůže sloužit potřebám oprávněné osoby nebo prospěšnějšímu užívání její nemovitosti; přechodnou nemožností výkonu práva věcné břemeno nezaniká.
(3) Vznikne-li změnou poměrů hrubý nepoměr mezi věcným břemenem a výhodou oprávněného, může soud rozhodnout, že se věcné břemeno za přiměřenou náhradu omezuje nebo zrušuje. Nelze-li pro změnu poměrů spravedlivě trvat na věcném plnění, může soud rozhodnout, aby se namísto věcného plnění poskytovalo peněžité plnění.
(4) Patří-li právo odpovídající věcnému břemeni určité osobě, věcné břemeno zanikne nejpozději její smrtí nebo zánikem. Věcná břemena zřízená v souvislosti s provozem podniku 3a) přecházejí při jeho převodu či přechodu na nabyvatele podniku. To platí i v případě převodu nebo přechodu takové části podniku, která může být provozována jako samostatný podnik.
Jste-li jediným vlastníkem domu Vy, pak po Vaši smrti budou ze zákona dědit děti společně s manželem rovným dílem. Každý bude vlastníkem 1/4 nemovitosti.
Jak jste došli k tomu "věcnému břemenu"?
Protože manželova kamarádka má taky zřízeno věcné břemeno u svého manžela. Tvrdí, že on tady JENOM bydlí. Tak nevím, jestli zřízením věcného břemene se změní přístup člověka k místu, ve kterém žije. Mám pocit, že si chce pojistit bydlení.
Ne, přístup se nijak nemění. Ten člověk, který tam má zřízeno věcné břemeno, může bydlet třeba úplně jinde. Jen má tu jistotu (no,jistotu-tu má z hlediska práva, ale majitel mu může dělat ze života peklo), že ho nový majitel NESMÍ vystěhovat. Ano, pojistí si tím bydlení. Při zřizování věcného břemena je dobré, pokud to jde, VYMEZIT prostor, kterého se to týká. např. v domě jsou dvě bytové jednotky - napsat teda, že se jedná o byt v prvním patře.
V takových záležitostech jsou určující vzájemné vztahy jednotlivých členů rodiny. Požadavek manžela je docela pochopitelný, protože si chce zachovat jistotu bydlení. Navíc určitě kolem této nemovitosti pracuje a údržba a opravy jsou pravděpodobně financovány z peněz, které jsou zahrnuty do SJM - to může být v budoucnu problém při finančně náročnějších opravách a rekonstrukcích (nová střecha, výměna oken, zateplení, atd.).
Tady je každá rada drahá. Nevyhovíte-li manželovi, může dojít k vážné rodinné kolizi. Vyhovíte-li, můžete se za určitých okolností (např. rozvod) dostat do vážných problémů vy sama, vaše děti a především vaše maminka. Přesto si dovolím poradit - věcné břemeno nezřizujte. Pokud už jej zřídíte, pak detailně popište k čemu se váže, včetně takových "hloupostí" jako je přístup na zahradu, na půdu, do sklepa, atd.. Tento problém vám nezávidím.
Před případným zřízením takového věcného břemene, je třeba uvážit, jak to bude fungovat v případě rozvodu (v dnešní době častý jev). Na jedné straně je logické, že si partner chce pojistit bydlení, aby se v případě manželské krize nestal bezdomovcem, ale toto omezení práv je prakticky nevypověditelné.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.