Nejste přihlášen/a.
Jestliže je trvalé bydliště v Bratislavě, tak zjistit jak je to s placením popelnic v Bratislavě.
Kartičku pojištěnce máte v ČR, takže zdravotní péče primárně v ČR. Na SK jenom neodkladná péče. Slovenskou kartičku pojištěnce vrátit.
Podpora v nezaměstnanosti v ČR, když splníte podmínky. Nemocenská v ČR - pravděpodobně bude zařizovat zaměstnavatel.
Důchod pak budete vyřizovat na SK s tím, že jste pracoval několik let v ČR a slovenská strana si od ČR myslím vyžádá podklady a pak budete dostávat část důchodu z ČR.
Důležité je nevyužívat zdravotní péči na Slovensku na slovenskou pojištovnu. Netuším, kdo by tam to pojištění platil, když pracuje tady. Ideálně to ale zjistit, aby nevznikl na Slovensku nějaký nedoplatek.
O důchod si myslím může pak žádat i tady a ten doplatek by mu chodil ze Slovenska. Ale to kdyžtak někdo doplní. O důchodech toho tolik nevím (do důchodu mám ještě daleko).
Přítel si tady může vyřídit trvalý pobyt.. občas se to hodí.
Slováci mají mírnější podmínky na získání starobního důchodu.Nevím, který ročník je váš přítel,ale do důchodu jdou muži od 62 roků + navýšení několik měsíců,je na to tabulka na webu slov.sociální pojjištovny.K započteným rokům na Slovensku se připočtou roky odpracované v ČR /jen roky,ne výdělek/ a při dosažení 15 započtených roků dostane starobní důchod.
V Českej republike nech sa váš priateľ prihlási na faktický pobyt. Trvalý pobyt mu môže ostat na Slovensku.
Narodil se v roku 1985,do důchodu na SK půjde ve věku 64 let/2049/.V ČR potřebuje mít na rozdíl od SK odpracováno 35 roků.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.