Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Kde investovat?

Od: petr555 odpovědí: 28 změna:

Dobrý den, je mi 22 let a díky práci mi měsíčně zbývá přibližně 30-50 tisíc měsíčně, které neutratím a válí se mi zbytečně na účtě a proto bych je chtěl investovat do akcií. Máte někdo dobré zkušenosti s některými investičními platformami, kde bych si sám investoval a jsou tam minimální poplatky? Nemůžu se rozhodnout mezi eToro, Portu, Degiro a podobnými. Děkuji za vaše odpovědi. P

 

 

28 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 


2x
Etoro s jejich CFD je nejrychlejší cesta, jak přijít o peníze. Obchoduje se na páku. Degiro má nízké poplatky, ale jsi neustále v měnovém kurzovém riziku, protože účet je v eurech. Pak je tam spread z czk do eur a zpět. Není to cz broker. Portu nebo Indigo je automatické investování, posíláš jen peníze, více neovlivníš. Investují automaticky do ETF fondů. Má to své výhody, ale většinou nevýhody. Zbývá český broker s českými zákony, používám Fio, nic to nestojí, jen poplatky za nákup a prodej 0.29-0.35%. Akcie si vybírám sám u nás a v US. U nás většinou dividendove tituly, bez starostí.
kami123

Asi tak:

IB 3USD za obchod.

FIO 500 CZK za obchod.

Fio 500kc za obchod? Je to 0.35% z objemu obchodu na burze a 0.29 přes rms. Max poplatek 1190kc, kolik to dělá procent z jednoho milionu? Znáte problematiku zdanění dividend jednotlivých zemí? Pro cz akcie je nejlepší cz broker. US akcie 7,95 - 9.95 usd za poplatek mě netrápí, protože nakoupím a držím. Pro častější obchodování je degiro ideální volba, ale pro pasivní příjem se připravte na zdanění dividendy u cz titulů 35%. A to nemluvím o měnovém riziku, takže další keš na zajištění.
smode*

IB 3 USD? Snad intradenně, ne? Pokud bych dělal obrovské objemy u swing obchodů max. komise jsou u mě 2 USD, někdy otvírám tam i zpět za 0.8 USD, max. za 1.6 USD.

kami123

Myslím kompletní obchod nákup+prodej

Srovnávám stejné konkrétní obchody, které dělá příbuzný na Fio a zároveň mu zároveň dělám brokera na svém IB účtu.

Je pokrytecké v jedné odpovědi vysoké poplatky pomlouvat a ve druhé je obhajovat. Zas takový rozdíl mezi fio a etoro není.

Srovnávat poplatky s cenou aktiva je k ničemu. Já srovnávám to co je podstatné. Pro mne polatek/zisk na obchod vs počet obchodů.

Dividendy US akcií daním v česku, stejně jako obchody.

Jsem tak na hranici ID obchodování, asi už trochu přes, ale jak kdy. Objemy za 10 000 - 100 000USD na obchod.

S CZ akciemi nemám zkušenost, ale o nich dotaz není.

Nejlépe je si porovnat ceník fio. Ten když otevřete, zjistíte, že je poplatek 0.35% tam a to samé zpět, tedy 0.7% za nákup plus prodej dohromady. Max poplatek činí 1190kc. Za usd akcie je to 7.95usd do sto kusů a 9.95usd nad sto kusů akcií. To je sice více, ale na rozdíl etoro vlastníte skutečné akcie a ne jen pákové deriváty. Pokud máte i fia podepsaný dokument w8ben o dvojím zdanění, dividendy odvádí plátce ve výši 15% stejně jako u nás. Dividendy z US akcií mi tedy už chodí zdaněné a nedaním je u nás.
kami123

Na co bych srovnával ceník, když provedu reaálný obchod a vidím reálný poplatek?

Fio je prostě alespoň 6x dražší.

S etoro souhlasím, pro mne to není broker, ale sázkovka, ale to může být každému jedno, důležité je, jestli pak někomu vydělané peníze vyplatí.

Co se týče nejlepšího brokera v češtině, tak bych možná řek Lynx, což je jakási odnož využívající IB.

Bohužel ty jejich ceny jsou taky celkem dost mimo IB

U cz akcií není fio 6x dražší. Znovu doporučuji podívat na ceník. U US akcií tomu tak být může, ale začátečníkům nedoporučuji pouštět se do zahraničních vod. Česká burza je oproti US klidný rybník a pro rozkoukání je to takový základ. Když člověk ví, co kupuje a firmu sleduje, tak at si ji klidně koupí, ale posílení koruny vůči dolaru mu případný zisk může lehce smáznout, tak je třeba se zajistit. A koho to nebaví sledovat nebo tomu vůbec nerozumí, at si dá portu nebo indigo. Mám na zkoušku indigo od února a za šest měsíců jsem měl 14% plus. Poté to korigovalo, několikrát jsem poslal další peníze na nižších cenách a teď to zase leze nahoru. Ono ty ETF mají svoje nevýhody, ale dlouhodobě to může dávat smysl, i když je poplatek 1% ročně.

 


2x

Jaké zhodnoceni si od toho slibuješ? Jestli máš někoho u komerčky, zkus se zeptat na UP-invest. Veřejně ji nenabízí. Víc psát nebudu abych nedělal reklamu.

 

jenda22

1x

Investování do akcií je nejlepší a nejrychlejší cesta, jak přijít o peníze. Nesledujete snad dění doma i ve světě? Že díky Lockdownu ve světě se prakticky nedostává surovin i finálních výrobků a firmy ukončují svou výrobu? To chcete investovat? Kdo chce moc, nemá nic.

perditax
Kdo investoval na pocatku Covidu, ten si ted uziva renty….
Ano, je mozne investovat do tezby nedostatkovych surovin, tam lze ocekavat rust…
Právě že sledujeme Letošní zisky jsou nadprůměrné!
donpapa

Máte pravdu. 57% zhodnocení od 05/2020 je tragédie. Ještě, že máme super silnou sociální sít.

smode*

Není vše tak jako v televizních novinách (tedy alespoň myslím - nic takového nesleduji ). Pokud jsem dnes viděl správně například testovací statistiku indexu S&P500 který hovoří za celou ekonomiku tak jen od ledna vytvořil do dnešního dne zhodnocení nějakých 18% a to při propadu necelých 6%. Otevřít s pákou 1:2 by znamenalo zisk 36% s nejvyšším propadem cca 12%, což je excelentní výsledek. Bude-li pokračovat průměrný trend z dosavadního ročního vývoje, vytvoří index na konci roku zhodnocení cca 24%. No, nekupte to

Jenda nejvíc křičí na zdražující se elektřinu a už jsem mu psal, že proti tomu je nejlepší způsob zahedgování nákupem aktiv energetických společností. Třeba ČEZ nebo rakouský Verbund je toho zářným příkladem. Verbund za pět let svoji hodnotu znasobil šest krát. To je lepší fixace než u bohemia energy )
Jendo mrkni dneska na Teslu, plus 12%. Taky Čínské ev- Nio, Li, Xpeng a Byd. Pak tě bude investování bavit

 

 

smode*

1x

Dobrý den. Je třeba se rozhodnout které instrumenty nebo fondy hodláte obchodovat a dle toho volit adekvátní instituci se kterou spolupracovat. Každému vyhovuje něco jiného. Sám obchoduji kratší swingové obchody na amerických burzách u zahraničního brokera s průměrným zhodnocením zhruba 20% ročně. eToro bych si nevybral (poplatky). Jedny z nejnižších poplatků má například Interactive Brokers. Výhodou je že můžete zakoupit jakoukoliv akcii zejména z burz NYSE a Nasdaq s kolečkem nákupu a prodeje za cenu okolo 0.8 USD. Také pokud nakoupíte například Apple (ticker AAPL), držíte skutečně Apple a nikoliv zástupný produkt (CFD) který se skutečné akcii pouze podobá. Před časem jsem zde uveřejnil krátký seriál o investicích do akcií který si můžete pro inspiraci přečíst - první díl zde: poradte.cz/...

kami123

IB vyžaduje minimální vklad a určité znalosti.

smode*

Minimální vklad byl podle mých informací zrušen někdy před dvěma lety (ale nesleduji to). No a určité znalosti ano - a to jak založit účet To zvládne každý. A ten kdo ne, obchodovat by určitě neměl tak jako tak

 

pavel73

0x
Dobrý den, já momentálně spořím stablecoin Tether. Je to na úrok skoro 9%. Akorát musíte hledět na kurz koruny k dolaru ke koruně protože ten stablecoin má vždy cenu jednoho dolaru.
Já však Tether koupil ještě v kurzu kolem 21,5 takže na pohybu ještě vydělám.
evalan

A to je kde prosím?

To je to, co jsem psal výše, kurzové riziko. Proč kupovat něco, co stále stojí jeden dolar a čekat až koruna oslabí? To můžu jít rovnou na forex a kupovat dolary tam.
pavel73
Právě proto že tam je ten úrok a to 8,8% . Tady nejde o spekulaci jako takovou. No a kdyby měl dolar a s ním stablecoin oslabit, budu čekat alespoň na původní kurz a mezi tím spořit dál. Beru to jako dlouhodobou záležitost.
Nabízí to Celsius network. Primárně se tam zhodnocují kryptoměny ale já jsem šel trochu konzervativnější cestou. Je to docela hezky popsáno zde:
m.alza.cz/...
O celsius network obecně:
sporeni24.cz./...
pavel73
Takhle jsou ty odkazy správně:
m.alza.cz/...
sporeni24.cz/...
Díval jsem se zběžně. V podstatě nezajištěný dluhopis.

 

kami123

0x

Etoro jsou sice drazí, ale pokud ti jde o investice a ne obchodování, tak to tolik řešit nemusíš.

Na investice preferuju českého brokera, s českými zákony, nejlépe s osobním účtem u CDCP a v czk měně a divi zdaněnou 15ti procenty. Nač podstupovat měnové riziko a nést výkyvy měn. USD akcie si u fia jednoduše zajistím proti měnovému riziku. Na vlnkování s menším kapitálem si dovedu představit i jiné výše uvedené brokery, mám ještě účet u degiro. Ale akcie které koupím a držím je mi jedno, jestli poplatek stál 3 až 5 usd nebo 8usd. Na cz burze platím 0.35% což je nejlevnější broker u nás, max poplatek 1190kc při větších objemech následně poplatek ještě snižuje.

 


0x

Půl miliónu za rok je docela slušná částka. Doporučuju skupovat propachtovanou zemědělskou púdu. Za to se dají každý rok koupit zhruba 2 ha. Pachtovné je sice menší než pronájem bytu, je to ale naprosto bezpracný příjem při současném růstu ceny nemovitosti. Narozdíl od bytu se dají kupovat a prodávat jednotlivá políčka.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]