Nejste přihlášen/a.
Dobrý den , pokud musít dát rodinného příslušníka do domova pro seniory, musí se uvádět výše jeho důchodu?
Zdravím. Ano. Výše důchodu + výše příspěvku na péči jsou základ, od ktrého se vše odvíjí. I když se všichni tváří, že ne. Navíc, obě částky budou chodit z "důchodového" tam, kde dotyčná osoba "spí", tedy do domova pro seniory. Ida
Zdravím. Nemyslíte si to správně. Pokud má váš rodinný příslušník svůj vlastní účet na své jméno, pak zbytek důchodu po odečtení poplatků za pobyt a stravu teprve může přeposílat účetní z DS na tento účet. Nikam jinam. Celá výše důchodu bude chodit tam, kde dotyčná osoba, jak jsem již psala "spí", tedy do Domova seniorů. V žádném DS nebudou odkázáni na to, zda a kdy jim rodina za svého seniora tyto poplatky laskavě zaplatí či nezaplatí, strhávají si to sami. Ida
A ještě doplním, že se nebude platit pouze jenom pobyt a strava, ale také veškeré léky. Ida
Důchod si myslím bude chodit na účet jako dopusud a bude se pouze jenom platit pobyt a strava.
Maci, je to všechno úplně jinak, než si myslíte.
Pokud starého člověka nějaký domov přijme, okamžitě převede jeho příjmy na účet domova. Jedná se o starobní důchod i o příspěvek na péči, pokud jej také klient pobíral. Jestliže nemá přijatý člověk žádný příspěvek na péči, nebo jenom nizký stupeň, domov vše okamžitě zařídí a během krátké doby se příspěvek na péči změní k lepšímu, většinou hned na ten nejvyšší možný stupeň.
Veškeré finance klienta tedy spravuje ten domov. Nějaká menší částka z důchodu je počítána na uspokojování potřeb klienta. Je to už pár let, ale myslím, že to bylo 15 % z důchodu. Z této částky domov pro klienta opatřuje to, co potřebuje /nová noční košile/, nebo čím si chce přilepšit /zákusek apod./ Celý zbytek jde na péči. Klient je tam v teple, v čistotě, perou mu, koupou ho, myjí, převlékají, 5 x denně dostává jídlo. Kdo má ještě i dobré myšlení a kondici, mohl využít canisterapii, různá cvičení, společné ruční práce, kroužek vaření, kroužek zpěvu, promítání filmů, návštěvy programů dětí apod. Takže to není jen o tom zaplatit pobyt a stravu, jak píšete a zbytek si nechat. Těch úhrad je tam hodně.
Když jsme babičku umistovali do DD se zvláštním režimem /nemohla se už postavit/, podle nějakých tabulek nám spočítali, že měsíční péče bude stát něco okolo 25.000 Kč. Její důchod a příspěvek na péči to zcela nepokryly, ani když jí u nich přiklepli nejvyšší stupeň. A proto jsme se museli zavázat, že zbytek budeme doplácet my. Nebylo to mnoho, asi 450 Kč měsíčně. Udělali jsme to pro ni rádi. Jaga.
Nu, tohle je ošemetná věc, my měli tři měsíce tchyni v LDN (zemřela tam přirozenou smrtí) a oznámili nám, že po odečtení plateb pro ústav zbylo cca osmnáct tisíc, které prý tchyně dobrovolně převedla na tuto instituci, že prý o své vůli a tak si to nechají. Ne že by nás ty peníze nějak trápily, ale věděli jsme, že tohle zcela jistě neudělala, nebylo to ani za jejího zdravotního stavu možné. Jenže hádat se s nimi v tuto chvíli nám připadalo nevhodné, nechali jsme to být...a pak se dozvěděli, že to tak tahle LDN ( a jistě nejen ona) dělá se všemi svými klienty. Takže trochu opatrnosti neuškodí. O výši důchodu ústav ví.
To ale musí doložit podpisy i se svědky. Vím, když tchýně chtěla převést více peněz, musela nekolikrát mluvit s psycholožkou, zdali to není pod nátlakem a já musel 2x absolvovat svědectví.
Vše je o lidech a o různých možnostech.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.